هوافضا- علوم هوا فضا

کاهش 50 درصدی دانشجو و کمبود نیروی انسانی متخصص در حوزه زمین شناسی

کاهش 50 درصدی دانشجو و کمبود نیروی انسانی متخصص در حوزه زمین شناسی

به گزارش هوا فضا، رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور یکی از بزرگترین معضلات سازمان متبوع خویش را کمبود نیروی انسانی عنوان نمود و اظهار داشت: ورودی دانشگاه ها در رشته های زمین شناسی و معدن کاهش یافته، بگونه ای که طبق آمارها، ورودی دانشجویان در این رشته ۵۰ درصد و خروجی دانشگاه ها ۴۵ درصد کاهش پیدا کرده است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا شهیدی با بیان اینکه بر مبنای آمار موجود تا ۵ سال آینده حدود ۱۵۰ نفر کارشناس و متخصص دیگر از این سازمان بازنشسته خواهند شد، اضافه کرد: این نیروها هم اکنون در سازمان نقش مشاور، رئیس یا مسئول بخش های مختلف را بر عهده دارند و وقتی از مجموعه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور خارج می شوند کار برای این مجموعه در قسمت های تخصصی زمین شناسی و اکتشاف با مشکل مواجه می شود.
وی تصریح کرد: برای جذب نیروی انسانی با سازمان هایی همچون سازمان استخدامی کشور بعنوان مرکز مرجع در این حوزه مکاتباتی انجام داده ایم تا بتوانیم حداقل طی چند سال آینده به جای بخشی از نیروهایی که از سازمان خارج شده اند، جایگزین داشته باشیم.
شهیدی، از جذب نیروهای سرباز وظیفه با تخصص زمین شناسی و معدن بعنوان یکی از راهکارهای رفع کمبود نیروی انسانی به صورت کوتاه مدت یاد کرد و اظهار داشت: خیلی از فعالیتهای سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور هم از راه برون سپاری به بخش خصوصی در حال انجام می باشد و سازمان نقش نظارت بر فرآیند را به عهده دارد و همواره تلاش کردیم کمبود نیروی انسانی را به نحوی مدیریت نماییم، ولی کمبود نیروی انسانی یکی از بزرگترین معضلات این سازمان است.
رئیس سازمان زمین شناسی با اشاره به اینکه تا سال ۱۳۲۰ هیچ سازمانی در کشور وجود نداشت که به صورت تخصصی در قسمت زمین شناسی و معدن فعالیت کند و تنها زمین شناسان فعال در زمینه اکتشاف نفت بخشی از فعالیتهای معدنی کشور را انجام می دادند، خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۳۸ که سازمان زمین شناسی به صورت رسمی افتتاح شد، بعنوان مرجعی برای انجام فعالیتهای زمین شناسی و معدنی به صورت تخصصی شروع به کار کرد، ولیکن فرآیند جذب نیروی انسانی به صورت منسجم در طول تاریخ سازمان انجام نشده و همواره فاصله هایی وجود داشته است. برای مثال طی ۱۰ سال هیچ استخدامی در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور صورت نگرفت و بعد از آن در طول یک سال مجموعه ای از نیروی انسانی وارد سازمان شدند و همین مساله سبب شد که نیروها به صورت متعادل وارد و خارج نشوند که این امر معضل بزرگی برای این سازمان است.
وی با بیان اینکه از سازمان استخدامی کشور دارای مجوز هستیم، اظهار داشت: هم اکنون ۴۰۰ نفر از چارت سازمانی ما خالی است که در صورت دریافت مجوزهای لازم و استخدام نیروی انسانی علاوه بر اینکه نیروهای جوان با ایده های نو وارد سازمان می شوند، مشکل کمبود نیروی نیروی انسانی هم تا حدودی جبران خواهد شد.
به قول این محقق حوزه زمین شناسی اگر به همین منوال پیش برویم، پیشبینی ما بر اینست طی چند سال آینده برای انجام فعالیتهای زمین شناسی و اکتشافی مجبور هستیم از کشورهای خارجی نیرو وارد نماییم.
ایشان در ادامه ضمن اشاره به اصل ۴۴ قانون اساسی در خصوص کوچک کردن بدنه دولت، اظهار داشت: نبایستی همه نهادها و سازمان های کشور را به یک شیوه نگاه کرد، چونکه بعضی از مجموعه های دولتی صرفا فعالیت اداری انجام می دهند که کوچک شدن آنها مشکلی برایشان ایجاد نمی کند، ولی کوچک کردن سازمان های حاکمیتی و تخصصی مثل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اشتباه است و کوچک کردن برخی ارگان ها به صلاح کشور نیست و درصورتیکه مجموعه ای مثل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور کوچک شود، بعد از آن ستادی را خواهیم داشت که تنها بعنوان سیاستگذار فعالیت می کند.
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان اینکه تابحال درخواست های این سازمان برای جذب نیرو به نتیجه نرسیده است، خاطرنشان کرد: تنها از راه وزارت صمت مجوزهای لازم را جهت جذب سرباز وظیفه به صورت امریه دریافت کرده ایم تا مشکل کمبود نیروی انسانی برای مدت دو الی سه سال حل شود، ولی مشکل به صورت اساسی حل نخواهد شد.
به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، شهیدی با تکیه بر اینکه یکی از بزرگترین چالش های پیش رو کاهش نیروی متخصص در قسمت دولتی و خصوصی است، تصریح کرد: با عنایت به اینکه بازار کار مناسبی در اختیار نیروهای جوان قرار نگرفته، سبب شده ورودی دانشگاه ها در رشته های زمین شناسی و معدن کاهش پیدا کند و طبق آمار، ورودی دانشجویان ۵۰ درصد و خروجی دانشگاه ها ۴۵ درصد کاهش پیدا کرده و این امر باعث می شود نیروی متخصصی در این حوزه تربیت نشود که وارد بازار کار شود و از طرفی نیروی متخصصی هم که وارد بازار کار می شود، در قسمت دولتی جذب نمی شود.
معاون وزیر صمت اظهار داشت: طی چند سال قبل طرح های عمرانی راکد بوده و بودجه چندانی به آن تخصیص داده نشده و این امر سبب شده شرکتهای مهندسین مشاور هم نیروهای متخصص خویش را از دست بدهند و خیلی از شرکت ها به علت کمبود نیروی انسانی تعطیل شده اند. این بدین معناست که به صورت موازی هم بخش دولت درحال کوچک شدن است و هم بخش خصوصی از بین می رود و درحال از دست دادن نیروی انسانی است که این معضل باعث می شود بخش دولتی نتواند کمبودهای خود در قسمت نیروی انسانی را حتی از راه بخش خصوصی برطرف کند.
منبع:

1401/08/18
08:01:00
0.0 / 5
622
تگهای خبر: كارشناس , متخصص , ناسا , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا