هوافضا- علوم هوایی
دبیر ستاد نقشه علمی:

نقشه جامع علمی کشور روزآمدسازی می شود

نقشه جامع علمی کشور روزآمدسازی می شود

به گزارش هوا فضا، دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور از روزآمدسازی این نقشه آگاهی داد و اظهار داشت: باتوجه به رشد علمی و نیازهای جدید کشور نقشه جامع علمی نیاز به روزآمد سازی داشت که این کار در دستور کار قرار گرفت.


به گزارش هوا فضا به نقل از مهر، منصور کبگانیان بعدازظهر امروز در حاشیه یکصد و شصت و هشتمین جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور با ارائه گزارشی از جلسه اظهار داشت: در این نشست گزارش علم و فناوری ارائه شد، همین طور نتایج عملکرد دانش آموزان ایرانی در آزمون های تیمز و برلز در دو حوزه ریاضیات و خواندن و نوشتن به زبان ملی همان کشور مورد بررسی قرار گرفت. این آزمون هر ساله برگزار می شود، آمارهایی که به دست ما رسیده بسیار نگران کننده است به همین دلیل ما به وزارت آموزش وپرورش اعلام نموده ایم که یک گزارش در این خصوص ارائه نماید. هم اکنون کشور ایران جزو ۵۰ کشور شرکت کننده در این آزمون است.
وی در ادامه اضافه کرد: موضوع دیگری که در این نشست بحث شد درباب وظایف سازمان سنجش و آموزش کشور بود که یکی از وظایف اصلی این سازمان نظارت بر کیفیت آموزش وپرورش و آموزش عالی بود که مغفول مانده است و سازمان سنجش بیشتر درگیر کنکور بوده است. بدین سبب این نگرانی وجود داشت برای همین خواستیم این مساله در اساسنامه سازمان سنجش اصلاح گردد و دراین زمینه مذاکراتی انجام دادیم.
دبیر ستاد نقشه علمی در ادامه محور دوم جلسه را روزآمدسازی نقشه جامع علمی کشور عنوان نمود و اضافه کرد: از تصویب این نقشه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی حدود ده سال می گذرد بدین سبب باتوجه به رشد علمی و نیازهای جدید کشور نیاز به روزآمد سازی این نقشه بود بدین سبب در دستور کار قرار گرفته است و پس از آن که آماده شد باید در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود.
کبگانیان افزود: برای روزآمد سازی نقشه جامع علمی کشور باید الزامات فرآیندی مانند آینده پژوهی صورت گیرد این که تا ۱۰، ۱۵ سال آینده جهان و ایران به چه سمتی خواهد رفت. همین طور آمایش سرزمینی باید مدنظر قرار گیرد و در جلسه تاکید شد زمان بندی را برای اجرای روزآمد سازی نقشه فشرده تر نماییم که بحث درباب شش ماه تا ۹ ماه بود.
وی افزود: در روزآمد سازی که به انجام می رسد باید لطمه شناسی صورت گیرد که نقشه جامع علمی کشور کجا ضعیف و کجا قوی عمل کرده است باید تمامی این موارد مدنظر قرار گیرد همین طور در این روزآمدسازی به بیانیه رهبری در مورد گام دوم باید توجه گردد.
کبگانیان افزود: همین طور در نقشه مقرر است از نخبگان کشور استفاده گردد.

1401/08/21
09:44:45
0.0 / 5
613
تگهای خبر: آموزش , فناوری , كیفیت , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا