علوم هوا فضا

تمیزکاری سطوح خانگی و صنعتی با کمک دوده

تمیزکاری سطوح خانگی و صنعتی با کمک دوده

هوا فضا: یکی از شرکت های فناور بدون بهره گیری از آب و مواد شوینده، سامانه ای را برای تمیزکاری سطوح از مقیاس خانگی تا صنعتی معرفی کردند.


فرهاد افشار، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در گفت و گو با ایسنا، تولید دستگاه "آیس پلاس" را از دستاوردهای فناورانه این شرکت نام برد و اظهار داشت: این دستگاه برای پروسه تمیزکاری سطوح به کار می رود و برای این منظور ابتدا گاز CO۲ را به حالت مایع و در دمای منهای ۱۷۲ درجه سیلسیوس تبدیل می نماییم و سپس وارد دستگاه می شود.
وی با اعلان اینکه این سامانه قادر به تمیزکاری همه سطوح از خانگی تا صنعتی بدون استفاده از آب و مواد شوینده است، اظهار داشت: به سبب پروسه تمیزکاری این نوع سامانه ها، در دنیا از آنها به عنوان «صنعت سبز» یاد می شود و دارای استانداردهای بین المللی است.
افشار با اعلان اینکه این دستگاه فناورانه را در کشور نیز به تولید رساندیم، اشاره کرد: ما مجبور به تمیزکاری از محل زندگی تا بخش های صنعتی هستیم که برای این منظور از آب و یا مواد نفتی استفاده می شود.
مدیر عامل این شرکت، نمونه پروسه تمیزکاری با مواد نفتی را تعمیرگاه های خودرو ذکر کرد و تصریح کرد: در شهر تهران بیش از ۱۰ هزار تعمیرگاه خودرو وجود دارد و همگی آنها قطعات صنعتی را با بهره گیری از مواد نفتی، شست و شو می کنند و پسماند آنها نیز رهاسازی می شوند.
افشار افزود: مواد نفتی رهاسازی شده به لایه های زیرین خاک وارد می شود که ضمن آلودگی خاک، سبب آلودگی آب های زیر زمینی خواهند شد و بهره گیری از این فنآوری می تواند تحول عظیمی دراین زمینه بوجود آورد.
این محقق، ماده اولیه این دستگاه را دوده دانست که روزانه میلیونها تن تولید می شود و اشاره کرد: در صورتیکه موافقت شود دوده یکی از مجموعه های نفتی بصورت ریکاوری شده در اختیار ما قرار گیرد، قادر هستیم به جنگ آلودگی ها و کمبود آب برویم.
مجری طرح با تأکید بر این که در پروسه شست وشو با این دستگاه از هیچ مواد شوینده استفاده نمی گردد، اظهار داشت: بدین جهت این دستگاه در پروسه شست و شو، هیچ مواد دیگری به محیط زیست وارد نمی کند.
افشار اضافه کرد: ما برای ارائه خدمات مبادرت به راه اندازی کارخانه های سیار کردیم، بدین جهت مشکل دریافت زمین جهت راه اندازی کارخانه را مرتفع کردیم.
وی افزود: این کارخانه های سیار به این صورت است که کلیه تجهیزات مورد نیاز، در تریلی قرار می گیرد و در محل، ماده اولیه برای شست وشو تولید می شود. این امر در کاهش هزینه های پروسه شست وشو موثر است.
منبع:

1401/09/17
22:36:43
0.0 / 5
528
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا