هوافضا- علوم هوایی
براساس مطالعات محققان مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران؛

معرفی ژن های میتوکندریایی بعنوان مارکرهای مولکولی قوی برای شناسایی گونه ها

معرفی ژن های میتوکندریایی بعنوان مارکرهای مولکولی قوی برای شناسایی گونه ها

هوا فضا: به گزارش هوا فضا، البرز محققان بانک سلول های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با جمع بندی مقالات مختلف به بررسی روش های متنوعی از کاربرد تعداد بالا از کپی های ژن میتوکندریایی در هر سلول بعنوان یک روش موثر برای شناسایی گونه ها با مقدار کمی از ژن هدف پرداختند. در این مطالعه مروری روش های مختلف استفاده از ژن های مذکور دسته بندی شدند و ژن های میتوکندریایی بعنوان مارکرهای مولکولی قوی برای شناسایی گونه ها معرفی گشتند.به گزارش هوا فضا به نقل از روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، شناسایی گونه ها یکی از چالش های مهمی است که پژوهشگران در تحقیقات جانوری بخصوص در حوزه های مختلف بررسی های عینی، مانند کشت سلولی، بقایای باستانی در باستان شناسی، طب سنتی، اکولوژی، مطالعات تنوع زیستی، حیات وحش و صنایع غذایی با آن مواجهند.

اخیراً استراتژی های مختلفی برای این امر مطرح گردیده است، اما علل مختلفی همچون صدمه دیدگی و کمبود نمونه یا تشابه بالای توالی های پروتئینی گونه های نزدیک به هم منجر گردیده است تا روش های مبتنی بر ژنوم برای شناسایی گونه ها بر آزمایش های مبتنی بر پروتئین ترجیح داده می شود.

با این که نگاههای جدید مانند NGS، بارکدگذاری، LAMP، و ddPCR توسعه یافته اند، اما هنوز روش های سنتی نظیر RFLP، Nested PCR، Multiplex PCR و Real-time PCR درحال استفاده گسترده هستند. اغلب روش های فوق از ژنوم میتوکندری حفاظت شده مانند سیتوکروم c، DNA ریبوزومی، D-Loop، NADH و سیتوکروم b برای شناسایی گونه استفاده می نمایند.

این قضیه به خوبی پذیرفته شده است که شناسایی گونه ها از مقدار کم از نمونه هدف هنوز یک چالش است. این مطالعه ضمن طبقه بندی روش های متنوع استفاده از نشانگرهای مولکولی قوی برای شناسایی گونه ها، تعداد بالا از کپی های ژن میتوکندریایی در هر سلول را بعنوان یک روش موثر برای شناسایی گونه ها با مقدار کمی از ژن هدف عرضه می دهد.

علاوه بر این، شناسایی نرخ جهش در روش مبتنی بر میتوکندری در مقایسه با DNA هسته ای بیشتر است که این امر به تعیین گونه های جانوری نزدیک به هم کمک می نماید. بدیهی است بررسی طیف گسترده ای از کاربردهای شناسایی گونه ها توسط استراتژی های مبتنی بر ژن میتوکندریایی می تواند چشم انداز امیدوار کننده ای برای افزایش دقت در تحقیقات مرتبط به شناسایی جانوران عرضه نماید.

شایان ذکر است این مقاله مروری که در مجله بین المللی The Nucleus به چاپ رسیده است توسط دکتر زهرا الیاسی گرجی از بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران و همکارانشان انجام شده است.

Elyasigorji، Z.، Izadpanah، M.، Hadi، F.، & Zare، M. (2022). Mitochondrial genes as strong molecular markers for species identification. The Nucleus، 1-13.

منبع:

1401/10/11
14:52:30
0.0 / 5
408
تگهای خبر: ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا