هوافضا- علوم هوایی
در اجلاس رؤسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارك های علم و فناوری مطرح شد

رتبه ۱۷۸ ایران در شروع کسب و کار در بین ۱۹۰ کشور

رتبه ۱۷۸ ایران در شروع کسب و کار در بین ۱۹۰ کشور

به گزارش هوا فضا، معاون فناوری وزیر علوم،  تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه ایران در شاخص قانونگذاری حوزه فناوری و نوآوری در بین ۱۳۱ کشور، رتبه ۱۳۱ و در شاخص پیشرفتگی کسب و کارها رتبه ۱۱۵ را دارد، اظهار داشت: ۵۶ درصد چالش استارتاپ ها در حوزه قوانین و مقررات و ۴۰.۳ درصد چالش آنها در حوزه تأمین مالی است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر علی خیرالدین در دومین روز اجلاس رؤسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری که در محل سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران برگزار شد، با بیان اینکه ۲.۵ ماه تا آخر سال «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» فرصت داریم، این زمان را فرصت مناسبی برای وزارت علوم به منظور استفاده حداکثری از این سال دانست.
وی با طرح این سوال که چرا اعضای هیات علمی دانشگاه ها وارد حوزه های فناوری و نوآوری نمی شوند، اظهار نمود: در شاخص نوآوری ایران در سال ۲۰۱۴ در رتبه ۱۲۰ جهانی بوده است و این جایگاه در سال ۲۰۲۱ در رتبه ۶۰ و در سال ۲۰۲۲ رتبه ۵۳ جهانی بوده است.
خیرالدین با اشاره به اینکه کشور در خلال یک سال صعود ۷ پله ای را داشته است، افزود: این در شرایطی است که رتبه جهانی تولید علم ایران ۱۵ بوده و فاصله ایجادشده در نوآوری با رتبه ۵۳ و تولید علم با رتبه ۱۵، ناشی از عدم تبدیل علم به فناوری و نوآوری و تجاری سازی فناوری است که در این عرصه ضعف داریم.
معاون فناوری وزیر علوم، مشکل اساسی در این حوزه را در نهادسازی و قانونگذاری ذکر کرد و خاطرنشان کرد: ایران در شاخص قانونگذاری حوزه فناوری و نوآوری در بین ۱۳۱ کشور، رتبه ۱۳۱ و در شاخص پیشرفتگی کسب و کارها رتبه ۱۱۵ را دارد و اگر ما می خواهیم در سال دانش بنیان از حوزه دانش بنیانی صحبت نماییم، باید حکمرانی دانش بنیانی را ایجاد نماییم.
وی با تکیه بر این که ایران در شاخص سهولت کسب و کار در بین ۱۹۰ کشور، رتبه ۱۲۷ را کسب کرده است، اضافه کرد: ایران همینطور در شاخص شروع کسب و کار در بین ۱۹۰ کشور در جایگاه ۱۷۸ جهانی قرار گرفته است.
به نقل از ایشان، تعداد متقاضیان استقرار در پارک ها از ۷۸۱۵ متقاضی به ۵۷۶۲ متقاضی رسیده است و این کاهش به علت عدم توجه به زیر ساخت های تحقیقاتی است.
خیرالدین عدم توجه به مقوله کارآفرینی در یک سال گذشته را از دیگر علل در این حوزه عنوان نمود و اظهار داشت: کشورهایی که در حوزه تحقیق و توسعه سرمایه گذاری بیشتری کرده اند، خلق ثروت بیشتری داشته اند و با اختصاص نیم تا یک درصد GDP به حوزه فناوری نمی توان در خلق ثروت زیاد نائل شد.
توجه به سطح آمادگی فناوری و بازار
معاون فناوری وزیر علوم با اشاره به اینکه در کنار توجه به سطح آمادگی فناوری (TRL) به سطح آمادگی بازار (MRL) توجه گردد، اظهار نمود: در سالهای قبل بیشتر به عرضه یعنی افزایش تعداد دانشگاه ها، شرکتهای دانش بنیان و پارک های فناوری توجه شده است، ولی به خروجی آنها توجه نشده است، ضمن آنکه در حوزه سیاستگذاری علم و فناوری، حدود یک درصد سیاست گذاری ها معطوف به بازار و تقاضا بوده که نیاز است به خروجی کار و بازار توجه بیشتری صورت گیرد.
چالش های استارت آپ ها
خیرالدین ضمن اشاره به چالش های توسعه استارت آپ ها در کشور، اظهار داشت: ۵۶ درصد چالش این شرکت ها در حوزه قوانین و مقررات و ۴۰.۳ درصد چالش آنها در حوزه تأمین مالی است.
به قول وی ۱۸.۴ درصد چالش شرکتهای نوپا در حوزه دسترسی به بازار، ۳۵.۷ درصد در حوزه رکود بازار، ۳۳.۴ درصد در حوزه اعمال تحریم ها ضد کشور و ۳۸.۴ درصد چالش ها در حوزه تیم سازی است.
چالش اعضای هیات علمی برای ورود به فناوری
معاون فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اشاره به علل عدم ورود اعضای هیات علمی به حوزه فناوری و نوآوری، اظهار داشت: تابحال ما از اساتید خواسته ایم مقاله تولید کنند که فعالیتهای آنها منجر به کسب رتبه ۱۵ جهانی و اول منطقه در تولید علم شده است، ولی از آنها در آئین نامه های ارتقاء خواسته نشده است که به حوزه نوآوری وارد شوند.
وی فقدان انگیزه در بین اعضای هیات علمی در تجاری سازی را از دیگر علل عدم ورود اعضای هیات علمی در حوزه فناوری ذکر کرد و افزود: اساتید برای تولید مقاله ۲ امتیاز دریافت می کنند، ولی برای ایجاد شرکتهای دانش بنیان پس از ۲ سال تلاش ۳ امتیاز دریافت خواهند کرد.
خیرالدین، عدم شناخت نیاز صنعت و بازار، فقدان دانش و مهارت های مدیریتی، مالی و بازاریابی، نقش دانشگاه ها درحال مسئله در سطوح منطقه ای تا ملی، ضعف های زیر ساختی، عدم دسترسی به سازوکارهای تأمین مالی را از دیگر علل عدم ورود اعضای هیات علمی به حوزه فناوری نام برد.
خیرالدین اعطای پایه تشویقی را از راهکارهای ورود اساتید دانشگاه ها به این حوزه نام برد و توضیح داد: ۶۰ پایه تشویقی برای اعضای هیات علمی در نظر گرفته شده که ۲۵ پایه آن در ارتباط با حوزه های فناوری می شود.
وی، اصلاح آئین نامه ترفیع سالیانه با تکیه بر فناوری، اصلاح آئین نامه ارتقاء و تدوین آئین نامه سرآمدان فناوری را از دیگر راهکارهای تشویقی برای ورود اعضای هیات علمی به حوزه فناوری دانست.
قانون جهش تولید دانش بنیان

وی ضمن اشاره به ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش بنیان، اظهار نمود: هر شرکتی که در تحقیق و توسعه سرمایه گذاری کند و یا با دانشگاه ها قرارداد امضا کند، اعتبار مالیاتی برای آنها محسوب خواهد شد
عملکرد معاونت فناوری وزارت علوم
معاون فناوری وزیر علوم، با عرضه گزارشی از عملکرد این معاونت، ایجاد ۵۴ پارک علم و فناوری، ایجاد ۱۱۲ هزار شغل دانش بنیان و ۷۹۱۹ شرکت دانش بنیان را از دستاوردهای این معاونت نام برد و خاطرنشان کرد: ۴ دانشگاه رازی کرمانشاه، امام حسین، علم و صنعت و کاشان مجوز پارک دانشگاهی را دریافت کرده اند.
وی ضمن اشاره به کمبودهای اعتبارات این معاونت، اظهار داشت: در حالیکه ۳۰ درصد شرکتهای دانش بنیان در پارک های علم و فناوری مستقر شده اند، بودجه این معاونت ۵۰ میلیارد تومان است.
خیرالدین تصریح کرد: بودجه دانشگاه تهران ۲۴۱۷ میلیارد تومان و اعتبار کل ۳۱ پارک علم و فناوری استانی ۱۱۷۸ میلیارد تومان است و این عدد نشان داده است که بودجه کل پارک ها نصف بودجه دانشگاه تهران است.1401/10/17
10:40:11
0.0 / 5
334
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا