هوافضا- علوم هوایی

ساخت پنل های آکوستیکی با بهره گیری از الیاف طبیعی کنف

ساخت پنل های آکوستیکی با بهره گیری از الیاف طبیعی کنف

هوا فضا: پنل های آکوستیکی با بهره گیری از الیاف طبیعی کنف به همت علی کاظمی تبریزی محقق و پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات ساخته شد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، علی کاظمی تبریزی، محقق و پژوهشگر واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در ارتباط با اختراع خود اظهار داشت: آلودگی صوتی، یکی از تهدیدات اصلی در جوامع بشری محسوب شده و می تواند بر روی کیفیت زندگی، میزان راندمان، سلامت جسمی و روان شناختی افراد و همین طور بر میزان طول عمر سازه ها اثرگذار باشد. این معضل را می توان به وسیله نصب جاذب های آکوستیکی تولید شده از مواد متخلخل مانند الیاف طبیعی کنترل کرد.

وی اظهار داشت: استفاده از الیاف طبیعی به عنوان مواد متخلخل در ساخت جاذب های صوتی به سبب دارا بودن خاصیت هایی مانند زیست تخریب پذیر بودن، وزن سبک، چگالی کم، مقاومت الکتریکی بالا، استواری ویژه قابل قبول، عدم ایجاد آثار التهابی روی پوست، قیمت مناسب و غیر سمی بودن به عنوان یک "فرآیند سبز" (فرآیند دوستدار محیط زیست) توجه زیادی را به خود مختص کرده است.

بگفته این دانش آموخته دکترای منابع طبیعی علوم صنایع چوب و کاغذ واحد علوم و تحقیقات، در این اختراع بجای استفاده از الیاف درختان جنگلی، از گیاه کَنَف (نام علمی: Hibiscus cannabinus) برای ساخت دیوار آکوستیک استفاده شده است.

وی با اشاره به اینکه کنف گیاهی یک ساله، دولپه ای و گلدار، با ریشه هایی متراکم، عمیق و سفیدرنگ است، افزود: ساقه این گیاه نسبتاً علفی و اکثراً بدون انشعاب است. طول ساقه این گیاه به ۳ متر و قطر آن تا ۲ سانتی متر می رسد. جاذب های آکوستیکی تولید شده از این الیاف به سبب داشتن شبکه هایی از حفره های به هم پیوسته، در هنگام اندرکنش موج صوتی با دیواره های آنها، انرژی صوتی را به انرژی حرارتی تغییر می دهند و در خیلی از مطالعات نتایج مطلوب تری در حوزه جذب آکوستیکی نسبت به الیاف مصنوعی از خود نشان داده اند.

کاظمی تبریزی افزود: نیاز مبرم کنترل صدا در محیط های شغلی و ساختمانی با بهره گیری از الیاف طبیعی، به عنوان یک راه حل قابل قبول از نظر صرفه اقتصادی و زیست محیطی و یک جایگزین مناسب برای الیاف مصنوعی، بیش از پیش احساس می شود. بر این اساس، اختراع حاضر با هدف ساخت جاذب های آکوستیکی از الیاف طبیعی کنف صورت گرفت.

وی با اشاره به اینکه برای ساخت این جاذب، ضایعات الیاف طبیعی کنف بعد از جمع آوری با بهره گیری از آب مقطر شستشو داده شدند، اظهار داشت: نمونه ها بعد از خشک شدن به اندازه های کوچک بریده شده و جهت به دست آوردن مش یکسان از الک هایی به روزنه ۲ میلی متر عبور داده شدند. جهت همبندی الیاف مربوطه(کنارهم گذاشتن الیاف منفرد)، از یک پلیمر زیست تخریب پذیر استفاده شد.

بگفته این محقق، در مرحله بعد، نمونه های مورد نظر(به شکل الیاف توده شده) در درون قالبی مطابق با ابعاد لوله آمپدانس، یعنی به قطر داخلی ۱۰ و ۳ سانتی متری به ضخامت های ۱۰، ۲۰، ۳۰ و ۴۰ میلیمتر با چگالی ثابت ۱۵۰ کیلوگرم بر مترمکعب تولید شده و اثر فاصله های هوایی (در پشت جاذب) بر ضرایب جذب صوتی مورد بررسی قرار گرفت. بررسی خاصیت آکوستیکی جاذب تولید شده با آزمایشات تجربی انجام شده با لوله آمپدانس نشان داد که جاذب صوتی تولید شده از الیاف طبیعی کنف، ضریب جذب مطلوب و شایان توجهی در فرکانس های میانی و بالا دارد؛ بطوریکه پیک ضریب جذب (ضریب جذب بالای ۰.۹ درصد) این جاذب با ضخامت ۴۰ میلیمتر از فرکانس ۱۵۰۰ تا ۶۳۰۰ صورت گرفت که کارآمدی جاذب را در محدوه فرکانس میانی و بالا نشان میدهد.

کاظمی تبریزی اشاره کرد: ساخت این جاذب آکوستیکی در حوزه های کنترل صدا در خیلی از محیط ها همچون صنایع، محیط های خانگی، شهرسازی، ساخت پناهگاه های صوتی، عایق بندی ابزار و تجهیزات و در تمامی موارد کنترلی صدا جهت جایگزینی الیاف طبیعی بجای الیاف مصنوعی قابل استفاده می باشد.

وی ادامه داد: در این اختراع افتخار همکاری با اساتید بزرگوار دکتر ابراهیم تابان عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر احسان سمائی، دکتر حسن اصیلیان و دکتر علی خوانین اعضاء هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس را داشتم.

به نقل از روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، عناوینی چون مخترع برتر باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در سال ۱۳۹۴ در خانه ملت، دانشجوی نمونه دکترای کشوری در سال ۱۳۹۸ و برگزیده بنیاد علمی البرز در سال ۱۳۹۸، موفق به ثبت ۱۱ اختراع و چاپ ۳۰ مقاله نمایه شده در ISC، ISI، مقالات علمی و پژوهشی، ۶ طرح پژوهشی و مؤلف دو عنوان کتاب، نمونه ای از کارهای علمی و پژوهشی علی کاظمی تبریزی، دانش آموخته دکترای منابع طبیعی علوم صنایع چوب و کاغذ از دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست واحد علوم و تحقیقات است.1401/11/19
11:08:31
0.0 / 5
350
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا