هوافضا- علوم هوایی
در گزارش هوا فضا اعلام شد؛

۳ رخداد نجومی هفته اول فروردین

۳ رخداد نجومی هفته اول فروردین

هوا فضا: کارشناس نجوم وضعیت سال 1401 را از دیدگاه نجومی تشریح و به رخدادهای نجومی فروردین ماه 1402 اشاره نمود.محمد رنجبران، کارشناس نجوم در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه تحویل سال در تقویم هجری شمسی شروع فصل بهار را نشان میدهد اظهار داشت: سه شنبه اول فروردین، با ۲۸ شعبان ۱۴۴۴ و ۲۱ مارس ۲۰۲۳ مطابق است.
وی با اشاره به طول سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: باتوجه به داده های لحظه تحویل سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲، می توان طول سال ۱۴۰۱ را بدست آورد که برابر با ۳۶۵ روز و ۵ ساعت و ۵۱ دقیقه و ۲ ثانیه بود که به سال اعتدالی مشهور است.
این کارشناس نجوم اضافه کرد: در زمان اعتدال بهاری و پاییزی، خورشید از نقطه فرضی برخورد استوای سماوی و دایره البروج عبور می کند که در لحظه ظهر ارتفاع آن زاویه ای برابر با متمّم عرض جغرافیایی محل می سازد. بطورمثال این زاویه در شهر تهران ۵۴.۵ درجه، روی خط استوا ۹۰ درجه و در قطب شمال صفر درجه خواهد بود.
وی با اعلان اینکه طی یک سال نقطه اعتدال بهاری نسبت به ستارگان زمینه آسمان ثابت نمی ماند، اظهار داشت: حرکت تقدیمی زمین موجب می شود که طول آن حدود ۲۰ دقیقه از سال نجومی کمتر باشد و حسن حرکت سال تقویمی با این نقطه در این است که زمان فصول سر جایشان می مانند یعنی اول بهار همیشه با شروع سال همراه می شود.
رؤیت هلال ماه قبل از غروب آفتاب در دومین روز اول سال
رنجبران اشاره کرد: سیاره ماه در روز اول فروردین امسال بعد از غروب خورشید در ساعت ۲۰: ۵۳ نو می شود و می توان روز ۲ فروردین قبل از غروب آفتاب، هلال اول ماه رمضان ۱۴۴۴ را به سادگی و با چشم غیر مسلح رؤیت کرد.
مقارنه ماه و مشتری دوم فروردین ماه
وی عنوان کرد: در این شب، قبل از غروب ماه (قبل از ساعت ۱۹) می توان مقارنه ماه و مشتری را به نظاره نشست.
اختفای روزگاهی ماه و زهره چهارم فروردین ماه
رنجبران اضافه کرد: اما جذاب ترین پدیده مربوط به ۴ فروردین است که اختفای روزگاهی ماه و سیاره زهره اتفاق می افتد. این پدیده متأسفانه تنها در جنوب شرق کشور رخ می دهد که مشاهده آن نیاز به تجربه رصد در روز و ابزار اپتیکی دارد اما سوژه عکاسی نجومی مناسبی خواهد بود.
این کارشناس نجوم اظهار داشت: زمان این پدیده برای شهر زاهدان از ساعت ۱۴: ۲۵ تا ۱۵: ۰۰ است. در صورت عدم مشاهده می توان از مقارنه این دو جرم بعد از غروب آفتاب لذت برد.

1402/01/11
13:12:02
0.0 / 5
338
تگهای خبر: كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا