هوافضا- علوم هوایی
مدیركل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی:

در حال حاضر برنامه ای برای تکثیر آزمایشگاهی حیوانات در معرض تهدید در دستور کار نیست

در حال حاضر برنامه ای برای تکثیر آزمایشگاهی حیوانات در معرض تهدید در دستور کار نیست

به گزارش هوا فضا، مدیرکل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی با اشاره به اینکه هم اکنون هدف از ذخیره سازی نمونه ها و بانکهای ژنی، تنها جمع آوری و ذخیره سازی نمونه های سلولی در معرض تهدید و بحرانی است، اظهار داشت: درحال حاضر هیچ برنامه ای برای تکثیر آزمایشگاهی در دستور کار قرار ندارد. اگر روزی مجبور شویم که در مورد یک گونه این برنامه را پیاده نماییم، باید یک ذخیره سلولی و ژنی کافی داشته باشیم. امیدواریم در یک بازه زمانی کوتاه مدت بتوانیم به نقطه ای برسیم که بتوانیم ادعا نماییم، ما هم ذخیره سلولی مناسبی از گونه های در معرض تهدید خود داریم.دکتر محمد مدادی، مدیرکل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی در گفت و گو با ایسنا تاکید کرد: مجموعه ای از روش ها و استراتژی های حفاظت توسط مراجع رسمی دنیا مانند اتحادیه بین المللی صیانت از طبیعت معرفی و پیشنهاد شده است. مدلول آن این است که اگر می خواهیم در برنامه حفاظت موفق شویم، این مجموعه اقدامات باید کنار یکدیگر به کار گرفته شود. بطورمثال نمی توانیم تمام تلاش خودرا صرف صیانت از زیستگاه نماییم، ولی از تنوع ژنتیکی گونه ها غافل باشیم یا بطورمثال به حفاظت موردی گونه ها بپردازیم و زیستگاه را رها نماییم. در کنار زیستگاه و گونه، تنوع ژنتیکی گونه مورد تاکید قرار گرفته است.

وی با بیان اهمیت تنوع ژنتیکی و تاثیر آن در لطمه پذیری گونه ها اظهار داشت: اگر تنوع ژنتیکی یک جمعیت کاهش پیدا کند، در اثر کمترین لطمه ها و تغییرات محیطی، ممکنست کل یک جمعیت را از دست بدهیم. بدین سبب مجموعه ای از روش های حفاظت باید مدنظر قرار گیرد و به همه پارامترها باتوجه به وضعیت گونه، نوع گونه و... توجه گردد.

مدیرکل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی اشاره کرد که یکی از مهم ترین روش های حفاظت، حفاظت خارج از زیستگاهی است و افزود: حفاظت خارج از زیستگاهی روش های مختلفی دارد؛ از نگهداری و تکثیر و پرورش در اسارت گرفته تا باغ وحش ها و باغ های گیاه شناسی، همگی انواعی از حفاظت خارج از زیستگاهی هستند. قسمتی از این روش ها، نیز تهیه بانکهای نمونه و ذخیره سازی ژنتیکی گونه ها است.

وی اشاره کرد: هر حیوان از یک گونه که از دست می دهیم، حتی اگر از نظر حفاظتی وضعیت خوبی داشته باشد، با خود یک ذخیره ژنی را از بین می برد؛ بدین سبب چه بهتر که آن ذخیره ژنی حفظ و نگهداری شود.

دکتر مدادی با اشاره به اینکه هم اکنون هدف از ذخیره سازی نمونه ها و بانکهای ژنی، تنها جمع آوری و ذخیره سازی نمونه های سلولی در معرض تهدید و بحرانی است، اظهار داشت: درحال حاضر هیچ برنامه ای برای تکثیر آزمایشگاهی یا کلون سازی و مواردی از این قبیل در دستور کار قرار ندارد. برای انجام چنین اقداماتی، اگر روزی مجبور شویم که در مورد یک گونه این برنامه را پیاده نماییم، باید یک ذخیره سلولی و ژنی کافی داشته باشیم. اگر این کار زودتر انجام می شد، برای مثال الان در مورد یوزپلنگ می توانستیم یک ذخیره ژنی خیلی خوبی داشته باشیم.

وی اضافه کرد: به هر حال الان هم خیلی دیر نشده و امیدواریم در یک بازه زمانی کوتاه مدت بتوانیم به نقطه ای برسیم که بتوانیم ادعا نماییم که ما هم ذخیره سلولی مناسبی از گونه های در معرض تهدید خود داریم.

گفتنی است، سه شنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰، توافق نامه «راه اندازی بانک سلولی گونه های جانوری در معرض تهدید ایران» بین سازمان محیط زیست و جهاد دانشگاهی منعقد گردید. همکاری در حوزه شناسایی، حفاظت و احیای منابع ژنتیکی جانوری در معرض خطر انقراض ایران؛ بهره مند شدن از ظرفیت ها و توانمندی های متقابل از قبیل: منابع انسانی، امکانات آزمایشگاهی، کارگاهی، کتابخانه ای، بانکهای اطلاعاتی، نمونه های زیستی و فضای فیزیکی؛ ایجاد شبکه ملی پاسخ سریع نمونه برداری از منابع ژنتیکی حیات وحش در معرض خطر انقراض در واحدهای سازمان جهاد دانشگاهی در سراسر کشور در هماهنگی با ادارات کل سازمان؛ راه اندازی بانک سلولی گونه های جانوری در معرض تهدید ایران در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران؛ تدوین دستورالعمل ها، ضوابط و استانداردهای مورد نظر جهت نمونه برداری سریع و استاندارد، از اهداف و اقدامات مشترک این توافق نامه عنوان شده است.

به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، ۲۶ گونه در معرض تهدید یوزپلنگ، گوزن زرد، خرس سیاه، آهوی کوهی، پلنگ، گربه وحشی، گربه جنگلی، گربه شنی، کاراکال، سیاه گوش، گربه پالاس، روباه ترکمنی، پستانداران دریایی همچون نهنگ و دلفین و فک خزری، هوبره، میش مرغ، سیاه خروس، بالابان، شاخین، غاز پیشانی سفید کوچک، لاک پشت عقابی، لاک پشت سبز، افعی لطیفی، تمساح مردابی، سمندر لرستانی، سمندر آذربایجانی و ماهی قزل آلای خال قرمز، در اولویت فاز اول طرح ذخیره سازی سلولی قرار دارند.


1402/01/21
21:43:27
0.0 / 5
494
تگهای خبر: ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا