علوم هوا فضا
با حضور رئیس جمهور؛

برگزاری جلسه شورایعالی علوم و تحقیقات نیمه اول اردیبهشت

برگزاری جلسه شورایعالی علوم و تحقیقات نیمه اول اردیبهشت

هوا فضا: به گزارش هوا فضا، معاون دبیر کل شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری از برگزاری جلسه با حضور رئیس جمهور در نیمه اول اردیبهشت اطلاع داد و اظهار داشت: در این نشست طرح جوانی جمعیت و الکترونیکی شدن کنکور بررسی می شود.مهدی پاکزاد در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به این که جلسه شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری نیمه اول اردیبهشت با حضور رئیس جمهور برگزار می شود، اظهار نمود: یکی از مباحثی که مقرر است در این نشست مطرح شود، اولویت های پژوهش و فناوری کشور در برنامه هفتم است. تدوین سیاست ها و اولویت های پژوهشی و فناوری کشور یکی از وظایفی است که از سال ۱۳۸۸ بر عهده شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) قرار گرفته است.

معاون دبیر کل شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: یکی دیگر از طرح هایی که مقرر است در این نشست بررسی شود، طرح کلان جوانی جمعیت است. بحث جوانی جمعیت ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دارد و ما می خواهیم بررسی نماییم که حوزه علم و فناوری چه کمکی می تواند به مبحث جمعیت کند.

پاکزاد افزود: به صورت مثال یکی از طرح هایی که ذیل این مورد مطرح شده، ایجاد رصدخانه جمعیت کشور است؛ با راه اندازی این رصدخانه می توانیم وضعیت جمعیتی شهرها را مورد بررسی قرار دهیم که کدام شهر از نظر جمعیتی در وضعیت سبز و قرمز و … قرار داد.

ایشان در ادامه تصریح کرد: یکی دیگر از طرح ها اینست که سامانه نیازها و ایده ها (نان) از وزرات علوم به شورای علوم، تحقیقات و فناوری منتقل شود و گستره آن گسترش یابد. همینطور المان ها و بخش های جدیدی باید به سامانه اضافه شود.

پاکزاد بیان نمود: یکی دیگر از موضوعات مهمی که مقرر است در این نشست بررسی شود، الکترونیکی برگزار کردن آزمون های سازمان سنجش است.

معاون دبیر کل شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اشاره به این که هم اکنون بحث تقلب در شیوه فعلی کنکور بسیار زیاد شده است و باید از حالت کاغذی به سمت الکترونیکی شدن تغییر پیدا کند، تصریح کرد: در این خصوص استفاده از کامپیوتر، موبایل و … مطرح گردیده است که به صورت مثال اگر شیوه موبایلی اجرایی شود، داوطلب با تلفن همراه خود در محل برگزاری کنکور حاضر می شود و از راه نصب اپلیکیشن های خاص در کنکور شرکت می کند.

معاون دبیر کل شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری ضمن بیان این مطلب که اجرایی شدن این طرح و حذف کاغذ از روند برگزاری کنکور یکی دو سال زمان نیاز دارد، خاطرنشان کرد: طراحی نرم افزار و سخت افزار زمان بر است و باید به صورت تماماً بومی طراحی شود چون که باید به لحاظ امنیتی تمام ابعاد را در نظر گرفت. تأمین امنیت شبکه و داده در این فرایند خیلی مهم است.


منبع:

1402/02/07
12:57:01
0.0 / 5
320
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا