علوم هوا فضا
معاون آموزشی وزیر بهداشت:

جایگاه مناسبی در زمینه کاربردی سازی هوش مصنوعی نداریم

جایگاه مناسبی در زمینه کاربردی سازی هوش مصنوعی نداریم

به گزارش هوا فضا، معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس نخستین کنگره بین المللی هوش مصنوعی در علوم پزشکی با اشاره به اینکه از منظر امور پژوهشی و مقاله نویسی در حوزه هوش مصنوعی جزو کشورهای اول منطقه هستیم، تصریح کرد: از منظر کاربردی سازی هوش مصنوعی، جایگاه مناسبی نداریم.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر ابوالفضل باقری فرد در آیین افتتاحیه نخستین کنگره بین المللی هوش مصنوعی در علوم پزشکی که عصر امروز، ۲۷ اردیبهشت ماه در جزیره کیش برگزار شد، اظهار داشت: نخستین کنگره بین المللی هوش مصنوعی در علوم پزشکی درحال برگزاری است. امیدوارم که برنامه ریزی این کنگره که بیشتر از یک سال زمان برده است، باعث ارتباط میان صنعت و پزشکی شود؛ ارتباطی که می تواند مبتنی بر هوش مصنوعی باشد.
وی با اشاره به اینکه حضور هوش مصنوعی در دنیای امروز بسیار چشم گیر است و در زمینه های مختلف کاربرد دارد، اظهار داشت: این ادعا گزاف و بیهوده نیست که با اینکه هوش مصنوعی در زمینه های مختلف کاربرد دارد، اما در زمینه پزشکی کاربرد بیشتری دارد. میزان سرمایه گذاری هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۰ میلادی معادل ۲۰ میلیارد دلار در سطح جهان بود. برآوردها از آن حکایت می کند که میزان سرمایه گذاری در این حوزه در سال ۲۰۳۰ میلادی به مرز ۲۰۰ میلیارد دلار می رسد.
رئیس نخستین کنگره هوش مصنوعی در علوم پزشکی با اشاره به اینکه میزان سرمایه گذاری در هوش مصنوعی می تواند زنگ خطر برای کشور را به صدا درآورد، اظهار نمود: ما از منظر تولید مقاله و پژوهش در زمینه هوش مصنوعی جزو کشورهای اول منطقه و دنیا به حساب می آییم، اما از منظر کاربردی موفق نبوده ایم.
معاون آموزشی وزیر بهداشت توضیح داد: هوش مصنوعی می تواند در زمینه درمان بسیار اثرگذار باشد. پزشکان باید با استفاده از اطلاعاتی که در دست دارند و تجربیات خود در راه درمان بیمار گام بردارند. هم مسیر کردن تجربیات و اطلاعات در دسترس امکان دارد مدت زمان زیادی ببرد، اما با استفاده از هوش مصنوعی میتوان این کار را در عرض چند ثانیه انجام داد.
وی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی هوشمند می تواند یک پل ارتباطی میان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه های علوم پزشکی باشد، خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی هوشمند می تواند محور و مرکزیت هوشمندسازی را برعهده داشته باشد. ما می توانیم بدون هدررفت منابع در راه اهداف آموزشی خود و استفاده از هوش مصنوعی گام برداریم.
دکتر باقری فرد در رابطه با جایگاه تکنولوژی و هوش مصنوعی در آموزش، اظهار داشت: این روزها شبیه سازها و حقیقت مجازی در آموزش کاربرد دارند. ما توانسته ایم که ۷۰ درصد از شبیه سازهای آموزشی را در کشور خود تولید نماییم. ما موفقیت شده ایم بیمارستان مجازی را در دانشگاه علوم پزشکی ایران افتتاح نماییم.
معاون آموزشی وزیر بهداشت افزود: در نظر داریم با همکاری یکی از دانشکده های داروسازی، نخستین داروخانه مجازی را افتتاح نماییم. راه اندازی یونیت مجازی دندان پزشکی از دیگر برنامه های ما بشمار می رود.
دکتر باقری فرد توضیح داد: ما در ابتدای مسیر استفاده از هوش مصنوعی قرار داریم. امیدواریم که ارتباط دانشگاه های علوم پزشکی با دانشگاه های وزارت علوم و صنعت منجر به دستاوردهای مهم شود. من این نوید را می دهم که دانشگاه های وزارت بهداشت به ابرداده های در ارتباط با درمان دسترسی دارند و تمام اطلاعات در ارتباط با بیماری ها ذخیره سازی شده است.
منبع:

1402/02/28
16:37:27
0.0 / 5
318
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا