هوافضا- علوم هوا فضا
دروازه تاریخ،

نقش دانشجویان در مقدرات مملکت امام(ره)

نقش دانشجویان در مقدرات مملکت امام(ره)

به گزارش هوا فضا، رهبر فقید انقلاب اسلامی معتقد بودند سعادت ملت ها از دانشگاهها، مدارس، دانشمندان و معلمان آغاز می شود و این دانشگاهها و مدارس هستند که تمام مقدرات مملکت را اداره می کنند.به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، آیت الله سید روح الله موسوی خمینی آن حکیم ژرف اندیش و پدر مهربان، توجه ویژه ای به جوانان خصوصاً دانشجویان و دانشگاهیان داشتند. ایشان برای دانشگاه به سبب مرجعیت علمی و برای حوزه های علمیه به سبب مرجعیت دینی و اخلاقی، اعتبار کم نظیری قائل بودند.

امام خمینی دانشگاه را مرکز سعادت و شقاوت ملت و مبدا و منشاء همه تحولات کشور می دانستند بنا بر این پس از پیروزی انقلاب اسلامی خواهان اسلامی شدن دانشگاه ها شدند. اعلام انقلاب فرهنگی از اواخر خرداد ۱۳۵۹ تا تابستان ۱۳۶۲ سبب تعطیلی نظام آموزش عالی و آموزش وپرورش و اعمال اصلاحات ساختاری در آنها و بازنویسی کتاب های دانشگاهی و مدرسه ای با رویکرد دینی و علمی شد.بنیانگذار فرزانه انقلاب اسلامی ۱۳ ماه پیش از این رویداد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۵۸ در جمع استادان و دانشجویان مراکز تربیت معلم استان گیلان که در قم انجام شد، بیان کردند: «مقام دانشجو و بعد هم مقام معلم، دانشجوها ذخایر این ملت هستند، مقدرات مملکت ما در آتیه به دست دانشجویان امروز است، یعنی در هر رشته ای که باشند، در رشته‌ی حقوق باشند یک نحو مقدرات در سایر رشته ها هم شئونات مختلفه‌ی کشور در دست دانشجویان است که آتیه‌ی کشور را آنها باید اداره بکنند چنانچه معلمین تربیت کننده اشخاصی هستند که آنها باید مقدرات مملکت را به دست بگیرند، یعنی سعادت یک مملکت کلیدش به دست معلم است و به دست دانشجو.

اول معلم که باید تربیت کند قشرهای جوان را و بعد خود جوان ها که باید مملکت را اداره کنند، بدین سبب هر مملکتی در عالم، هر کشوری در عالِم موجودیتش بسته است به دست دانشجو و معلم. کلید سعادت به دست معلم است و به همان اندازه که معلم بزرگ است مسؤولیتش هم بزرگ است. همان قدری که عالم بزرگ است مسؤولیت عالم هم بزرگ است و این فرق نمی کند به این که عالم در دانشگاهها باشد یا عالم در علوم قدیمه.

از دانشگاهها و مدارس سعادت ملتها آغاز می شود. دانشگاهها و مدارس هستند که تمام مقدرات مملکتی را آنها هستند که اداره می کنند. سعادت یک ملت به دست دانشمندان آن ملت است. دانشمندان ملت اگر انحراف نداشته باشند، استقامت داشته باشند، بر طریق مستقیم باشند ملت هم به طریق مستقیم کشیده می شود و ملت هم سعادتمند می شود و اگر خدای نخواسته انحرافاتی در دانشگاهها در دانشکده ها، در مدارس قدیمه، در مدارس جدیده انحرافاتی پیدا بشود، از آنجاست که انحراف ملت پیدا می شود.

ملت ها چشمشان به دانشمندها دوخته است، اگر چنانچه عالِم فاسد بشود عالَم فاسد می شود، «اذا فسد العالِم فسد العالَم» به جهت اینکه عالم چشمش را به عالِم دوخته است توجه توده‌ی مردم به متفکرین کشور است، به علمای کشور است. اگر خدای نخواسته آنها فاسد بشوند همه‌ی کشور به فساد کشیده می شود، و اگر آنها صالح باشند همه‌ی کشور به صلاح و سداد کشیده می شود. بدین سبب هم شما قشر دانشجو که می خواهید دانشمند بشوید ان شاءالله ـ و خواهید شد ان شاءالله ـ هم شما بزرگ هستید و بزرگوار و هم شما مسئول هستید و ملتفت باشید که این مسئولیت را، این باری که به دوش شما آمده است، خواهی نخواهی به دوش شما و به دوش همه این مسئولیت آمده است، و خدای علما در هر جا باشند از باب این که مردم به آنها توجه دارند اگر صالح باشند خواه ناخواه مردم را به صلاح می کشند، و اگر فاسد باشند خواه ناخواه مردم را به فساد می کشند. »امام امت در دیدار تعدادی از پزشکان، استادان و دانشجویان دانشگاه شیراز که در تاریخ ۱۶ خرداد ۱۳۵۸ در قم انجام شد، دانشگاه را مرکز سعادت و شقاوت ملت دانستند و بیان کردند: «... دانشگاه مرکز سعادت و در مقابل، شقاوت یک ملت است. از دانشگاه باید سرنوشت یک ملت تعیین بشود. دانشگاه خوب یک ملت را سعادتمند می کند و دانشگاه غیر اسلامی، دانشگاه بد، یک ملت را به عقب می زند.

در رژیم سابق، شاید از همه‌ی جنایتها، جنایت این که دانشگاه را بطور صحیح نگذاشتند عمل بکند شاید از همه‌ی جنایات بالاتر باشد. آن چه که در اسلام مطرح است اموال نیست؛ مادیات نیست؛ معنویات است که باید از دانشگاه به همه‌ی اقشار سرایت بکند. یعنی چه دانشگاه شما و چه دانشگاه روحانیون. این دو قشر هستند که تربیت امت به عهده‌ی این دو قشر است. این دو قشر از همه‌ی قشرها شریف تر و از همه‌ی قشرها مسؤولیت شان بیشتر است.

عمل شریف، به جهت اینکه مرکز انسان درست کردن است. دانشگاه باید مرکز درست کردن انسان باشد. چه دانشگاه روحانی و چه دانشگاه شما. و این یک امری بوده است که انبیا ـ علیهم السلام ـ مأمور بر همین مورد بوده اند که انسان درست کنند. کتب آسمانی، همه‌ی کتب آسمانی، برای انسان ساختن آمده است. اگر انسان ساخته بشود، همه چیز بصورت معنویت در می آید؛ یعنی مادیات هم بصورت معنویت در می آید. به عکس، اگر چنانچه قشرها شیطانی باشند و از دانشگاه ما و شما انسانهای منحرف بیرون بیایند، معنویات هم بصورت مادیات درمی آید؛ فانی در مادیات می شود.

... دانشگاه مبدأ همه‌ی تحولات است. از دانشگاه، چه دانشگاه علوم قدیمه چه دانشگاه علوم جدیده. از دانشگاه سعادت یک ملت و در مقابل سعادت، شقاوت یک ملت سرچشمه می گیرد. دانشگاه را باید جدیت کرد، جدیت بکنید دانشگاه را درستش کنید، دانشگاه را اسلامی اش کنید. مملکت ما برای اسلام زحمت کشیده است و باید برای اسلام زحمت بکشد و می کشد و همه چیزش باید اسلامی بشود. همین توقع نباشد که دولت اسلامی باشد؛ خیر، همه چیز باید اسلامی بشود. همه‌ی قشرها باید قشر اسلامی باشد؛ که هر کس بیاید ببیند جمعیت را، ببیند که یک جمعیت الهی اینها هستند؛ یک جمعیت اسلامی اینها هستند. الان وقتی است که خدای تبارک و تعالی ما را امتحان می کند.

شما دانشگاهیها کوشش کنید که انسان درست کنید. اگر انسان درست کردید، مملکت خودتان را نجات می دهید. اگر انسان متعهد درست کردید، انسان امین، انسان معتقد به یک عالم دیگر، انسان معتقد به خدا، مؤمن به خدا، اگر این انسان در دانشگاههای شما و ما تربیت شد، مملکت تان را نجات می دهد بدین سبب کار، کار بسیار شریف، و مسؤولیت، مسؤولیت بسیار زیاد.

الآن این مسؤولیت به دوش ما و شماست. این مسؤولیت بزرگ، یعنی سعادت ملت را شما و ما باید بیمه کنیم: مقابل خدا، الآن همه مسؤولیم. باید همه‌ی ما کوشش نماییم، دانشگاه کوشش کند، دانشگاههای دینی کوشش کنند، دانشگاههای علمی شما کوشش کنند، انسان درست کنند همه دنبال این باشید: انسان. »

ایشان در وصیت نامه خود با مخاطب قرار دادن جوانان و دانشجویان کشور، وصیت کردند: «... و این جانب به همه نوجوانان و جوانان در مرحله اول، و پدران و مادران و دوستان آنها در مرحله دوم، و به دولتمردان و روشنفکران دلسوز برای کشور در مرحله بعد وصیت می کنم که در این امر مهم که کشورتان را از لطمه نگه می دارد، با جان و دل کوشش کنید و دانشگاهها را به نسل بعد بسپرید. و به همه نسل های مسلسل سفارش می کنم که برای نجات خود و کشور عزیز و اسلامِ آدم ساز، دانشگاهها را از انحراف و غرب و شرق زدگی حفظ و پاسداری کنید و با این عمل انسانی- اسلامی خود دست قدرتهای بزرگ را از کشور قطع و آنان را ناامید نمایید. خدای تان پشتیبان و نگهدار باد. »امام خمینی در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۵۸در جمع برخی از استادان، دانشجویان و دانش آموزان، گفتند: «... در شروع باز شدن دانشگاهها و دانشسراها و دبیرستانها و دبستانها ممکنست اشخاصی یا گروههایی بخواهند با اسمهایی و تبلیغاتی فریبنده در کار دانشگاهها بی نظمی کنند، و از رفتن سر کلاسها جلوگیری نمایند.

عزیزان دانشگاهی و محصِّلین سایر مدارس با بی اعتنایی و سردی با آنان مواجه شوند، و توطئه آنان را خنثی نمایند و بدانند که از اول انقلاب تاکنون، هم اینان بودند که از مسیر ملت جدا و در راه طاغوت، و از انقلاب اسلامی بر کنار یا بر ضد آن فعالیت می کردند. هم اینان بودند که از رفراندم می خواستند جلوگیری نمایند و هم اینانند که از رأی اکثریت قریب به اتفاق ملت سرپیچی می کنند. اینان با ملت و مصالح کشور مخالف، و وابسته به شرق و غرب و رژیم سابق هستند. به تبلیغ آنان گوش فرا ندهید و از آنان احتراز کنید، همانند احتراز از طاغوت و رژیم طاغوتی.

... آن چه کرارا تذکر داده ام و رمز پیروزی است؛ اتحاد گروه های دانشجویی و تشکیل یک گروه اسلامی ـ ملی است در مقابل منحرفان که کوشش دارند تفرقه بیفکنند و شما جوانان عزیز را ـ که امید کشور هستید و سعادت و ترقی میهن بسته به فعالیت شماست ـ به تباهی بکشند و نگذارند در راه تعالی کشور قدم بردارید، و به علم و ادب ـ که مایه‌ی پیشرفت و رهایی از استعمار و استثمار نو و کهنه است ـ اشتغال پیدا کنید. و باید بدانید اختلاف و تفرقه سرچشمه‌ی تمام بدبختیها و اسارتهاست.

ممکن است عناصر فاسدی در دانشگاه و سایر مدارس در میان جوانان ما نفوذ کنند و با برنامه ای حساب شده تفرقه افکنی کنند. لازم است با هوشیاری آنان را شناسایی کنید و بشناسانید، که جوانان عزیز ما از توطئه آنان باخبر شوند و در راه خنثی نمودن آن کوشا شوند.

باید کوشش در راه علم و به دست آوردن تخصص در رشته های مختلفه اساس فعالیت دانشجویان عزیز باشد؛ که نیازمندیهای میهن به دست خود آنها برآورده و کشور ما با کوشش شما خودکفا شود. مع الأسف در دوران گذشته اساس بر آن بود که ما را در هر چیز وابسته کنند؛ و با ملت ما آن کنند که دستش برای هر چیز پیش دیگران دراز باشد. شما عزیزان کوشش کنید که از این وابستگی بیرون آیید و احتیاجات کشور خودتان را برآورید. و از نیروی انسانی و ایمانی خودتان غافل نباشید، و از اتکال به اجانب بپرهیزید؛ و استقلال خودرا در تمام ابعاد بیمه کنید. و از هیاهوی غرب و غربزدگان.... اسلام دین مستند به برهان و متکی به منطق است؛ و از آزادی بیان و قلم نمی هراسد، و از طرح مکتبهای دیگر، که انحراف آنها در محیط خود آن مکتب ها ثابت و در پیش دانشمندان خودشان شکست خورده هستند، باکی ندارد. شما دانشجویان محترم. نباید با پیروان مکتبهای دیگر با خشونت و شدت، رفتار و درگیری و هیاهو راه بیندازید. خود با آنان به بحث و گفت و گو برخیزید و از دانشمندان اسلامی دعوت کنید با آنان در بحث بنشینند، تا تهی بودن دست آنان ثابت شود و اگر آنان با جنجال و هیاهو با شما مواجه گشتند، از آنان اعراض کنید؛ و با خونسردی بگذرید که یکی از نقشه های آنها آنست که شما را به درگیری بکشند و از آن استفاده‌ی غیر مشروع کنند. ما با آزادی و منطق موافق، ولی اگر توطئه و خرابکاری باشد، تکلیف دیگری داریم و از خداوند متعال خواستارم که کار به آنجا نکشد.

... یکی از مسائل بسیار مهم در تمام دستگاهها، خصوصا دانشگاه ها و دبیرستان ها، تغییرات بنیادی در برنامه ها و خصوصا برنامه های تحصیلی، و روش آموزش وپرورش است، که دستگاه فرهنگ ما از غربزدگی و از آموزش های استعمار نجات یابد. اجانب خصوصا آمریکا، در نیم قرن اخیر کوشش داشتند و دارند فرهنگ و برنامه های فرهنگی و علمی ما را از محتوای اسلامی ـ انسانی ـ ملی خود خالی، و بجای آن فرهنگ استعماری استبدادی بنشانند.

فرهنگ زمان طاغوت، کشور ما را تا لب پرتگاه سقوط کشاند؛ و خداوند تعالی به داد این کشور اسلامی رسید، ولی بدون تغییرات صحیح بنیادی و تحول فرهنگی و علمی امکان تحول فکری و روحی نیست و باید با کوشش همه جانبه از جانب دولت و رؤسای دانشگاهها و فرهنگیان و جوانان دانشجو به مقصود نزدیک شویم؛ و - ان شاءالله تعالی - از پیوستگی و وابستگی نجات پیدا نماییم، و کشور عزیزمان را نجات دهیم.

مراکز علمی و فرهنگی قدیم و جدید و روحانیون و دانشمندان فرهنگی و طلاب علوم دینیه و دانشجویان دانشگاهها و دانشسراها دو قطب حساس و دو مغز متفکر جامعه هستند.

... و از نقشه های اجانب کوشش در جدایی این دو قطب و تفرقه اندازی بین این دو مرکز حساس آدم ساز بوده و هست. جدا کردن این دو مرکز، و در مقابل یکدیگر قرار دادن آنها، و در نتیجه خنثی کردن فعالیت آنها در مقابل استعمار و استثمارگران، از بزرگترین فاجعه های عصر حاضر است.

فاجعه ای که ما و کشور ما را تا آخر به تباهی و نسل جوان ما را ـ که از زمره‌ی زنده ترین مخازن کشور است ـ به فساد می کشد. این توطئه شیطانی طاغوتی را، که حالا قشرهای ملت و خصوصا دانشمندان بیدار بدان توجه کرده اند، باید با به کار بردن تمام تدبیر و توان خنثی کرد؛ و راه تفاهم و اتحاد را هرچه زودتر و سریعتر باز نمود. با وحدت این دو قطب متفکر کشور عزیز به رشد واقعی و ترقی و تعالی حقیقی می رسد. علما و دانشمندان این دو مرکز لازم است کوشش کنند در پیوند دادن این دو قشر عزیز و باید بدانند که نه دانشگاهی بدون روحانی می تواند به استقلال برسد؛ و نه روحانی بدون دانشگاهی.»

ایشان در دومین سال تعطیلی دانشگاه ها و مدارس کشور در تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۶۱ در دیداری که محسن رضایی و احمد سالک فرمانده سپاه و سرپرست بسیج مستضعفان و تعدادی از مسؤولان پایگاههای مقاومت، اعضای بسیج سپاه پاسداران و مربیان بسیج از سراسر کشور خاطرنشان کردند: «اگر دانشگاه ما دانشگاه خودی بود؛ دانشگاه، دانشگاهی نبود که دنبال فرهنگ وارداتی باز بشود، آن درآمدهایی که داشت، آن نبود که در آنوقت بود. شما از آن چیزهایی که از دانشگاههای آن وقت درآمد ـ البته من نمی خواهم همه را بگویم، استثنا دارد، اما استثنایش کم است ـ آنهایی که از دانشگاه بیرون آمدند و سیل آنها راه افتاد به طرف انگلستان و فرانسه و بتازگی آمریکا، ببینید که اینها در دانشگاه چی تهیه کردند؟ وقتی رفتند در خارج چی تهیه کردند و برای ما چی سوغات آوردند؟

افرادی که آن وقت از دانشگاه بیرون آمده بودند و تحصیلات شان را هم در خارج کرده بودند و برگشتند در ایران، همان هایی بودند که وزرای آن وقت را و خیلی از وکلای آن وقت را آنها تشکیل می دادند. این وزرای آن وقت و آن وکلای آن وقت چه می کردند در ایران؟ برای ایران چه تحفه می آوردند؟ تمام کوشش آنها این بود که رضایت در یک برهه ای، انگلستان را و بعدش آمریکا را فراهم آورند.

در رأس همه هم، که در آن زمان رضاخان بود و در زمان بعد، محمدرضا خان بود؛ آن هم تمام کوشش اش این بود که آنها راضی بشوند؛ برای اینکه، می دید که اگر آنها راضی نباشند، این از بین می رود. وقتی خودخواه بود و می خواست خودش باقی بماند، به این کار نداشت ملت است؛ هر چه می خواهد باشد، من باشم؛ هر که باشد، هر که نباشد.»

منابع:

صحیفه امام، جلد ۱۷، ص ۱۴۷

صحیفه امام، جلد ۸، ص ۶۱-۶۹

صحیفه امام، جلد ۲۱، ص ۴۱۹

منبع:

1402/03/13
15:05:24
0.0 / 5
422
تگهای خبر: آموزش , دستگاه , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا