هوافضا- علوم هوایی
رئیس بنیاد ملی نخبگان مطرح كرد؛

راه اندازی سامانه ای برای معرفی فرصت های شغلی به نخبگان

راه اندازی سامانه ای برای معرفی فرصت های شغلی به نخبگان

به گزارش هوا فضا، رییس بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: سامانه ای بمنظور اتصال نخبگان به شرکت های دانش بنیان در معاونت علمی راه اندازی می شود که بصورت یک اپلیکیشن بر روی موبایل نیز نصب می شود.به گزارش هوا فضا به نقل از مهر، روح الله دهقانی فیروزآبادی در نشست امروز با برخی از نخبگان و دانشجویان ایرانی خارج از کشور که در بنیاد ملی نخبگان برگزار شد، اظهار نمود: به عنوان یک فرد باخبر در عرصه علم و فناوری با این مورد که گفته می شود با بحران هویت و انبوهی از ناکارآمدی ها در کشور مواجه هستیم، مخالفم. البته قبول دارم ناکارآمدی وجود دارد و چالش های هویتی داریم اما الصاق انبوه بودن به ناکارآمدی ها را مطلقاً قبول ندارم.
رئیس بنیاد ملی نخبگان اضافه کرد: نکته مهم دیگر این است که ما در کشور مشکل شناخت مسئله نداریم و تمام مباحثی که در این نشست از طرف نخبگان عنوان شد، شفاف است و این طور نیست که حکمرانان از مسائل آگاه نباشند. معتقدم اگر نظام حکمرانیِ خوب اتفاق بیفتد، خود به خود این مسائل حل می شود.
دهقانی با اشاره به اینکه موافق نیستم که نظامات حکمرانی ایران و مشکلات کشور را با سایر کشورها مقایسه نماییم تصریح کرد: ایران باوجود وجود جنگ و تحریم های ناجوانمردانه به هر حال درحال پیشرفت است و به جرأت معتقدم اگر تحریم ها وجود نداشت با همین روش های مدیریت فعلی، شتابمان بسیار بیشتر بود و حتی بسیار جلوتر از برخی کشورهای دیگر بودیم. بطور مثال وقتی ایران را با ازبکستان و اندونزی مقایسه می نماییم می بینیم که هیچ چیزی کمتر از آنها نداریم اما ما تاوان ایدئولوژی هایمان را می دهیم که پای آن هم ایستاده ایم.
معرفی فرصت شغلی و تسهیلات به نخبگان در سامانه ای جدید
وی با اشاره به اینکه بزرگترین ضعف در شبکه نخبگانی، نداشتن رسانه و سامانه اطلاع رسانی از فرصت های کشور است اظهار داشت: طی یکی دو ماه آینده یک سامانه ای بمنظور اتصال نخبگان به شرکت های دانش بنیان در معاونت علمی راه اندازی می شود که بصورت یک اپلیکیشن بر روی موبایل نیز نصب می شود. معتقدم تسهیلات و امکانات در عرصه علم و فناوری بسیار زیاد است و باید نظام اطلاع رسانی عادلانه ای را برای معرفی فرصت ها و امکانات راه اندازی نماییم.
رئیس بنیاد ملی نخبگان در سال های گذشته به علت نداشتن سامانه اطلاع رسانی بالای ۹۰ درصد حمایت ها تنها صرف ۱۰ درصد شرکت شده است. بطور مثال اخیراً تفاهمنامه های مختلفی در عرصه نفتی داشتیم که بوسیله این سامانه به نخبگان اطلاع رسانی خواهد شد و فضای اشتغال را برای آنها فراهم خواهد نمود.
شبکه لابراتوار ملی راه اندازی می شود / اعطای گرنت حداقل ۵۰ میلیون تومانی
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری از برنامه ریزی جهت راه اندازی لابراتوار ملی با پذیرش هزار نفر با گرنت حداقل ۵۰ میلیون تومان آگاهی داد و اظهار داشت: ما باید ظرف یکی دو سال آینده به این مورد برسیم.
دهقانی در ادامه به مطالبه نخبگان درباب شغل و خدمت سربازی اشاره نمود و اظهار داشت: در ارتباط با اشتغال نخبگان، سامانه ای تحت عنوان کانکت برای همکاری با متخصصان ایرانی و نخبگان ایرانی خارج از کشور راه اندازی شده که آنها را به داخل وصل می کند. همین طور مقرر است در این سامانه قابلیتی ایجاد نماییم تا به دانشجویانی که ترجیح می دهند به خارج از کشور مهاجرت کنند دسترسی پیدا کرده و با آنها ارتباط برقرار نماییم.
پروژه های فناورانه برای ۱۱۰ نخبه خارج از ایران جایگزین سربازی شد
وی افزود: طی یکی دو ماه گذشته ۱۱۰ نفر از نخبگان خارج از کشور توانستند پروژه های فناورانه را جایگزین خدمت سربازی کنند. گذراندن دوره خدمت سربازی، قانون این کشور است اما در عین حال فرصت هایی نظیر امکان گذراندن دوره سربازی در شرکت های دانش بنیان بدون هیچ نوع محدودیت و همین طور کسری خدمت سربازی با پروژه های فناورانه وجود دارد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری ضمن اشاره به این که از جامعه نخبگی خواهش دارم بجای طرح مسئله، راه حل همه جانبه گرا عرضه کنند، بیان نمود: کشور تشنه ارائه راه حل است و نیاز دارد منابع بیشتری را در عرصه پژوهش و تحقیق و توسعه اختصاص دهد البته خوشبختانه امسال اعتباری که در این عرصه به معاونت علمی اختصاص داده شد قابل قیاس با سال های گذشته نیست.
گذراندن پست داک برای استادیاران جوان امکان پذیر می شود
دهقانی در پاسخ به یکی از نخبگان حاضر در جلسه که این سوال را پرسیده بود که چرا دانشیاران فقط باید پست داک بگذرانند، اظهار داشت: این حرف درستی است و بنده هم بطورکامل منتقد این مورد هستم. استادیاران جوانی که تازه استخدام می شوند پر از ایده های نو هستند و در همین رابطه بنیاد علم ایران این برنامه را اصلاح خواهد نمود تا پست داک به استادیاران جوان اختصاص پیدا کند.
وی ضمن اشاره به ظرفیت خوب شبکه لابراتوار راهبردی اضافه کرد: امسال ظرفیت این شبکه به ۹۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده و مقرر است در عرصه های خاص مثل هوش مصنوعی دو برابر گرنت عمومی اختصاص پیدا کند.
رئیس بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به اظهارات یکی از نخبگان در خصوص ارتباط نامناسب صنعت و دانشگاه اظهار داشت: معتقدم بین دانشگاه و صنعت باید پلی وجود داشته باشد که در حقیقت شرکت های دانش بنیان این پل هستند و دانشگاه ها باید هسته مرکزی تولید دانش و علم باشند و شرکت های دانش بنیان در اطراف دانشگاه ها رونق بگیرند و به بستری برای اشتغال نخبگان تبدیل گردد.
دهقانی با اشاره به اینکه معاونت علمی به فرموده حضرت آقا نخ تسبیح است که دستگاه ها را به یکدیگر متصل می کند اظهار داشت: از سال قبل تا حالا حدود ۵ میلیارد دلار با مجموعه های نفت، گردشگری، معدن و کشاورزی در بازه زمانی ۵ ساله موافقت نامه همکاری امضا کرده ایم.
وی افزود: سال قبل طی تفاهم با یک بانک قرار شد هزار وام ۵۰۰ میلیون تومانی با بازپرداخت ۲ ساله برای پیشبرد کسب و کارهای دانش بنیان ها اختصاص پیدا کند اما کمتر از ۷۰ شرکت برای گرفتن این وام درخواست دادند چونکه سایر شرکتها به خوبی از این مورد باخبر نشده بودند.
دلایل جدی افزایش شیب مهاجرت
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری درباره ی موضوع مهاجرت نخبگان و این که گفته می شود شیب مهاجرت رو به افزایش است اظهار داشت: بحث مهاجرت را یک بحث جدی می دانم و آمارهای مختلفی از نهادهای مختلف در اختیار داریم. اعلام شده ۶ هزار پزشک و پرستار سال قبل مهاجرت کردند، بله این آمار درست است اما چند نفر از این افراد برای گذراندن دوره های تخصصی رفتند؟ این که بحث مهاجرت را قائم نماییم، بطور قطع ضرر می رساند و یا در مقابل جو ما را بگیرد و بگوییم «همه دارند می روند»، هم غلط است. وی ادامه داد: به نظرم یکی از دلیلهای جدی افزایش شیب مهاجرت از ایران هم اکنون، انتشار کرونا در سالهای گذشته بوده که با عبور از این شرایط و رفع محدودیت ها، هم اکنون تصمیم افراد برای مهاجرت عملیاتی شده است. بطور قطع مسائل سیاسی نیز یکی دیگر از دلیلهای مهاجرت نخبگان به حساب می آید.
جامعه نخبگی به تب مهاجرت دامن نزنند
وی در آخر اظهار داشت: فضاسازی های غیرواقعی نیز در مهاجرت مؤثر است و این نکته را باید بگویم که این طور نیست که سایر کشورها برای ما فرش قرمز پهن کرده اند. اینکه می گویند بچه های ما کشور را راحت رها می کنند و می روند درست نیست. آنها به این کشور عرق دارند و به نظرم نکته مهم این است که جامعه نخبگی نباید به تب مهاجرت دامن بزند. موضوع مهاجرت موضوعی است که نه با هیجان و نه با لاپوشانی کردن باید به آن نگاه نماییم.

1402/04/12
07:51:18
0.0 / 5
325
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا