هوافضا- علوم هوایی
رئیس بنیاد ملی نخبگان خبر داد

ایجاد ۵ هزار ردیف استخدامی برای نخبگان

ایجاد ۵ هزار ردیف استخدامی برای نخبگان

به گزارش هوا فضا، رئیس بنیاد ملی نخبگان از ایجاد ۵ هزار ردیف استخدامی برای به کارگیری نخبگان در ساختار اجرایی کشور اطلاع داد و اظهار داشت: هفته آینده هم فرایند ساخت مسکن نخبگان در منطقه ۲۲ شروع می شود.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، روح الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری در دیدار تعدادی از نخبگان علمی و فناوری کشور با اشاره به آغاز فرایند ساخت مسکن برای نخبگان، افزود: مبحث تأمین و تخصیص مسکن، دارای پیچیدگی ها و البته موانع گوناگونی است، اما معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و همینطور بنیاد ملی نخبگان، تأمین مسکن نخبگان را به طوری جدی در اولویت های کاری خود قرار داده اند. هفته آتی فرایند ساخت مسکن نخبگان در منطقه ۲۲ شروع می شود. تنظیم و شکل دهی به فرایند تأمین و چگونگی تخصیص مسکن، بعنوان اصلی ترین دغدغه در اولویت های معاونت علمی و بنیاد ملی نخبگان قراردارد. چونکه اگر مبحث مسکن نخبه حل شود بطور قطع با تمرکز و فراغ بال بیش تری ادامه کار خواهد داد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به تخصیص ۵ هزار ردیف استخدامی برای به کارگیری و جذب نخبگان در دستگاه های اجرایی کشور عنوان کرد: به کارگیری و جذب نخبگان در دستگاه های اجرایی مبحث مهمی بود که اجرای آن از لزوم ها برای تحقق حکمرانی و نقش آفرینی نخبگان در ساحت اجرایی و تصمیم گیری کشور است. باتوجه به اینکه این فرایند برای اولین بار در کشور اجرا می شود، طبعا موانعی بر سر راه آن وجود دارد اما خوشبختانه با تخصیص ۵هزار ردیف استخدامی برای جذب و به کارگیری نخبگان در دستگاه های اجرایی، ۸۰ درصد مسیر پیموده شده و حکمرانی نخبگانی، یک گام بزرگ رو به تحقق برداشته است.
ارزیابی و جذب نخبگان هوشمند می شود
دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اینکه سازوکارهای شناسایی و پشتیبانی از نخبگان، به سمت پویا شدن و هوشمندی حرکت می کند، افزود: الگوریتم و شناسایی فعال نخبگان بر اساس پایگاه های داده و با بهره گیری از فناوری های هوشمند، بطور جدی درحال پیگیری است. فرایند شناسایی، ارزیابی و پشتیبانی از نخبه در جهت تکریم وی باید از جانب بنیاد و با تکیه به فناوری، استفاده از داده های پایگاه های اطلاعاتی و سامانه ها گردآوری و ارزیابی شود و فرایند شناسایی، ارزیابی و جذب نخبه شکلی پویا و هوشمند پیدا کند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری، با تأکید بر اینکه باید سازوکارها و رویکردها در تلقی فرد بعنوان نخبه، ناظر به توانمندی افراد در کارآمدی و حل مشکلات کشور، اصلاح و اجرا شود، افزود: اگر بخواهیم صرفاً با جمع امتیازهای کسب شده توسط فرد در معیارهای متعدد او را نخبه تلقی نماییم، اصل و اساس نخبگی زیر سؤال می رود. امکان دارد فردی در هر ۱۰ مبحث برای احراز نخبگی یک نمره گرفته و مجموع امتیازاتش ۱۰ شده باشد، در مقابل اما فرد دیگری در یک مبحث مهم و راهبردی، ۱۰ نمره کسب کرده باشد، بدیهی است که فرد دوم نخبه است. ازاین رو باید روندهای ارزیابی نخبگی، به سمت کارآمدی فرد در حل مشکلات اساسی جامعه سوق پیدا کند و اصلاح گردد.
دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اینکه رئیس بنیاد ملی نخبگان در واقع ایفاگر نقش ترویج دهنده و نماینده گفتمان نخبگانی در ساختار دولت می باشد، افزود: رئیس بنیاد ملی نخبگان، نماینده صنف نخبگان نیست؛ چونکه نگاه صنفی به نخبگان صحیح نیست، بلکه نخبگان یک جریان فعال و اثرگذار هستند که باید گفتمان و نقش آنها در حکمرانی جاری و ساری شود. بنابراین، بنیاد ملی نخبگان را نماینده جامعه نخبگانی برای رساندن دیدگاه ها و دغدغه های آنان به دولت و زمینه سازی نقش آفرینی جامعه نخبگان در زمینه حکمرانی کشور می دانم.
نگاه جدی به جریان اندیشه ورزی در حوزه حکمرانی
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با اشاره به حمایت جدی از هیئت های اندیشه ورزی در چارچوب اندیشکده ها، اشاره کرد: در معاونت علمی جریان پشتیبانی از اندیشکده ها و ترویج جریان اندیشه ورزی بطور جدی درحال پیگیری و اجرا است، بطوریکه ۱۳۰ میلیارد تومان برای پشتیبانی از جریان اندیشه ورزی در حوزه حکمرانی و اجرا اختصاص داده شده است.
دهقانی فیروزآبادی با تأکید بر اینکه برای حل مشکلات کشور، باید حکمرانی نخبگان در بدنه تصمیم سازی و اجرایی کشور محقق شود که یکی از شاکله ها و لازمه های حکمرانی نخبگان همین اندیشکده ها و پشتیبانی از اندیشه ورزی نخبگانی هستند، افزود: باید جریان رسوخ نخبگان به بدنه اجرا و حکمرانی به صورت مستمر و تدریجی اتفاق بیفتد و حضور نخبگان در بدنه اجرایی کشور، یکی از همان زمینه هایی است که جریان حکمرانی نخبگانی را تحقق می بخشد.
وی با اشاره به اینکه تحقق حکمرانی نخبگان در بدنه اجرایی کشور، پایداری، صبر و استقامت می طلبد، افزود: حضور و اثربخشی جریان نخبگی باید در فضای حقیقت و در حل مسائل تجلی یابد. تاثیرگذاری فرد در حل مسایل مهم کشور، مبین و مبین نخبگی او است. ازاین رو به دنبال این هستیم که فضا و مجال حضور نخبگان را در زمینه حل مسائل کلان کشور فراهم نماییم.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اهمیت اجرای طرح استادمحور با هدف تربیت و اعتلای دانشجویان نخبه به کمک استادان مرجع و شاخص، اضافه کرد: استادانی که دغدغه پروراندن نیروی انسانی نخبه و تربیت افراد توانمند در حل مشکلات کشور را دارند، ذیل بنیاد ملی نخبگان از راه بسته های حمایتی، اعتباری تسهیلات شامل تمامی ابزارهای در اختیار بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی، حمایت می شوند تا بعنوان مرجع، الگو و پناه برای سایر دانشجویان، زمینه ساز پرورش نیروی انسانی نخبه واقعی و کارآمد در حل مسائل کشور شوند.
طرح کسر خدمت سربازی برای نخبگان خارج از کشور
دهقانی فیروزآبادی با تأکید بر اینکه باید محیط زیست نخبگانی صحیح را برای نقش آفرینی اثربخش نخبگان کشور از هرکجای دنیا فراهم نماییم، افزود: مهم تر از حمایت های موردی، ایجاد بستر مساعد و یک فضای تعامل پویا برای نخبگانی است که از سرتاسر دنیا چه در ایران و چه خارج از ایران، می خواهند به نحوی در پیشرفت و اعتلای کشورشان اثرگذار باشند. برنامه همکاری با متخصصان ایرانی خارج از کشور تحت عنوان کانکت امکانات و زمینه های خوبی را برای تحقق این اثرگذاری فراهم نمود و الان با اجرای «کانکت پلاس» زمینه بیشتری برای این تاثیرگذاری و نقش آفرینی فراهم گشته است. برنامه کانکت پلاس، با تخصیص حمایت های بیشتر، امکانات بیشتر و فضای گسترده تر همکاری ها، از جانب مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری درحال پیگیری است. طرح کسر خدمت سربازی برای ۱۱۰ نفر از نخبگان خارج از کشور در چارچوب همین برنامه اجرایی شده و برخی از این افراد کارت پایان خدمت گرفته اند. برنامه کانکت نگاهی همراهانه و همدلانه با نخبگان دارد و زمینه را برای فرزندان ایران هرجای کشور ایران و دنیا، برای نقش آفرینی و همکاری اثرگذار در حل مشکلات و پیشرفت کشور فراهم می آورد.
افزایش ۶ برابری بودجه بنیاد علم ایران
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با اشاره به گستردگی و عمیق شدن جریان توسعه علمی، با کمک بنیاد علم ایران اظهار داشت: صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران در چارچوب «بنیاد علم ایران» فعالیت خواهدنمود و بودجه سال جاری این بنیاد ۶ برابر زمان مشابه در سال قبل است. بنیاد علم ایران در رویکرد جدید به دنبال جریان سازی و الگوسازی است. به صورت مثال ۱۰۰ گرنت با عددهای بزرگ و ۱۰۰۰ گرنت کوچک تر برای فتح قله های علمی اختصاص خواهد یافت و رویکردها به سمت عملیاتی شدن می رود.
دهقانی فیروزآبادی با اشاره به تخصیص اعتبارها به پژوهشگران و نخبگان برای توسعه کارهای پژوهشی در چارچوب اعتبارات شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی، اظهار داشت: سال جاری نسبت به سال قبل اعتبار شبکه آزمایشگاهی رشدی ۲.۵ برابری دارد و ۹۰ میلیارد تومان به شبکه آزمایشگاهی اختصاص یافته است که ۶۰ میلیارد تومان آن عمومی و ۳۰ میلیارد تومان آن در امتداد اولویت های ستادهای توسعه فناوری های راهبردی صرف خواهد شد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان، بر لزوم حکمرانی نخبگانی برای برون رفت کشور از موانع و مشکلات اشاره نمود و اظهار داشت: تا آن زمان که حکمرانی نخبگانی محقق نشود، به مدینه فاضله و ایده آل نمی رسیم. اما این امر نیازمند طی مسیری پر فراز و نشیب، طولانی و البته نیازمند باور به تغییر، صبر و تحمل است.
به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، در این جلسه که ناصر باقری مقدم قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، حجت الاسلام سعید کرمی نماینده ولی فقیه در بنیاد ملی نخبگان و شقایق حق جوی جوانمرد رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی هم حضور داشتند، تعدادی از نخبگان فعال در بدنه علمی پژوهشی و فناوری کشور دیدگاه ها، دغدغه ها و پیشنهاداتشان را با معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری و سایر مسؤلان مطرح نمودند.
منبع:

1402/04/14
12:06:08
0.0 / 5
327
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا