هوافضا- علوم هوا فضا
دبیر ستاد توسعه هوش مصنوعی و رباتیك معاونت علمی:

بدنبال توسعه ستاد زیست بوم هوش مصنوعی هستیم

بدنبال توسعه ستاد زیست بوم هوش مصنوعی هستیم

به گزارش هوا فضا، دبیر ستاد توسعه هوش مصنوعی و رباتیک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: یکی از شاخه هایی که ستاد بر آن متمرکز شده توسعه ستاد زیست بوم هوش مصنوعی و رباتیک و راه اندازی زیرساخت های محاسباتی است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، رشاد حسینی در نشست خبری امروز که در محل ساختمان معاونت علمی برگزار گردید، با اشاره به رتبه ایران در عرصه هوش مصنوعی و رباتیک اظهار داشت: ایران در عرصه علم و دانش وضعیت خوبی دارد ولی در تولید فناوری رتبه های خوبی نداریم.
وی ادامه داد: در حوزه رتبه بندی سه تا چهار مرجع در عرصه هوش مصنوعی داریم که شامل Tortoise Media، Oxford Inedex، AI Index Rport است و نام ایران در آخرین رنکینگ این مراجع نبوده است.
دبیر ستاد توسعه هوش مصنوعی و رباتیک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان ابنکه این ستاد یک ستاد تازه تأسیس بوده و در دوماه اخیر تشکیل شده است، اظهار داشت: هوش مصنوعی یک حوزه دانشی است و فارغ التحصیلان این حوزه نیز دارای توانمندی هایی هستند اما مشکل حوزه توسعه هوش مصنوعی، گسترش زیرساخت هوش مصنوعی است و اگر زیرساخت ان فراهم باشد شرکت های فناور به وجود آمده و رشد خواهند کرد.
حسینی با تأکید بر ایجاد زیرساخت سمت تقاضا برای کاربرد این فناوری در بخش های مختلف، اظهار داشت: در این جهت باید بخشنامه و قوانین باید ایجاد شود ضمن آنکه نیاز داریم زیر ساخت های بیگ دیتا ایجاد شود؛ چونکه تکنولوژی های هوش مصنوعی عمدتا داده محور هستند و دراین زمینه سال قبل قانونی برای به اشتراک گذاری داده ها مصوب شد.
وی عنوان این قانون را «قانون داده ها و اطلاعات ملی (دوام)» ذکر کرد و تصریح کرد: قانون دوام در مجلس به رسیده است و به شورای عالی فضای مجازی دستور پیگیری آنرا داده است.
دبیر ستاد توسعه هوش مصنوعی معاونت علمی اشاره کرد: بر طبق این قانون بحث مربوط به زیست بوم های داده باید راه اندازی شود تا سازمان ها داده ها را به اشتراک گذارند. تا آن زمان که موضوع داده در کشور حل نشود توسعه هوش مصنوعی میسر نخواهد شد.
حسینی اظهار داشت: اگر دولت زیرساخت های داده های باز را بوجود آورد و داده ها در اختیار عموم قرار گیرد به توسعه کشور کمک خواهد شد بدین جهت یکی از برنامه های ستاد بحث راه اندازی اکوسیستم های داده است.
بگفته وی دراین زمینه یکسری پروژه های کوچک انجام و بعد پروژه های کلان راه اندازی می شود.
وی اشاره کرد: در حوزه داده باید یکسری هم افزایی ها یا وزارت ارتباطات صورت گیرد.
دبیر ستاد توسعه هوش مصنوعی و رباتیک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: یکی از شاخه هایی که ستاد بر آن متمرکز شده توسعه ستاد زیست بوم هوش مصنوعی و رباتیک و راه اندازی زیرساخت های محاسباتی است.
وی نمونه این زیست بوم را مدل هایی همانند "چت جی بی" دانست و یاداور شد: یکی دیگر از حوزه هایی که بر آن تمرکز شدیم حوزه سورتینگ و اتوماسیون تفکیک است که نمونه آن تفکیک زباله از مبدا است. در بحث اتوماسیون صنعتی هوش مصنوعی نقش جدی دارد.
حسینی، حوزه فناوری های پردازش با حضور انسان را از دیگر رویکرد های ستاد توسعه هوش مصنوعی و رباتیک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دانست و تصریح کرد: است. در پروسه تصمیم گیری با هوش مصنوعی برخی موارد اطمینان ۱۰۰ درصدی وجود ندارد و نیاز به دخالت انسان در تصمیم سازی است. نمونه آن ثبت جرایم با دوربین های هوشمند است.
وی اظهار داشت: نمونه دیگر جرایم دوران کرونا است که تعداد جرایم ۴ میلیون در آن دوران به ثبت رسید که برای صحت سنجی آن نیاز به دخالت انسان داشت و رباتی را پلیس راهنمایی و رانندگی برای این حوزه پیاده سازی شد.
دبیر ستاد توسعه هوش مصنوعی و رباتیک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به تدوین سند استراتژیک این ستاد اظهار داشت: یک سند در عرصه هوش، مصنوعی در زمانی که این ستاد ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال تدوین شده بود که هم اکنون این سند در شورای عالی انقلاب فرهنگی درحال بررسی است.
وی افزود: البته در عرصه هوش مصنوعی اسنادی در نهادهای دیگر مانند پژوهشگاه Ict و در همراه اول نیز درحال تدوین است.
وی با اشاره یه جزییات این سند، اظهار داشت: سند ملی هوش مصنوعی در قالب ۴ هدف کلان ۵ راهبرد و ۳۰ شاخص کلان از ۱۷۰ شاخص خرد تدوین شده است.
دبیر ستاد توسعه هوش مصنوعی و رباتیک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در آخر اظهار داشت: از انجایی که این سند نیاز به بازبینی دایم دارد بدین جهت پروژه مطالعاتی را شروع کردیم که طی آن بررسی وضع موجود هوش مصنوعی و راهکارهای رسیدن به وضعیت مطلوب را در دستور کار داریم.
منبع:

1402/06/02
21:49:22
0.0 / 5
266
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا