هوافضا- علوم هوا فضا
در سال تحصیلی گذشته

تمام متن رساله ها و رساله های گنج نزدیک به یک میلیون و 500 هزار بار دریافت شدند

تمام متن رساله ها و رساله های گنج نزدیک به یک میلیون و 500 هزار بار دریافت شدند

به گزارش هوا فضا، تمام متن ۴۴۱ هزار پایان نامه و رساله پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج) را ۱۶۲ هزار کاربر، نزدیک به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بار در سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ دریافت نمودند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، بر پایه فصل سوم «آیین نامه ثبت و اشاعه پیشنهادها، رساله ها و رساله های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدیدآوران در آن ها» (شماره ۱۹۵۹۲۹/و تاریخ ۶/۹/۱۳۹۵)؛ دسترسی آزاد و مجانی به تمام متن رساله ها و رساله ها (پارسا) در پایگاه اطلاعات علمی ایران «گنج» (به نشانی GANJ.IRANDOC.AC.IR)، از سال ۱۳۹۵ و با پرچم داری دانشگاه ها و پژوهشگاه های وزارت علوم شروع شد.
بر اساس این آئین نامه، اطلاعات کتاب شناختی، چکیده و ۲۰ برگ نخست هر پارسا، بی درنگ بعد از ثبت در ایرانداک در دسترس همگان گذارده می شوند. در همین چارچوب هم دسترسی آزاد و مجانی به تمام متن رساله های کارشناسی ارشد بعد از ۱۸ ماه و رساله های دکتری بعد از ۳۰ ماه از زمان دفاع، برای همگان در «گنج» فراهم گردید. کاربران می توانند در هر هفت روز، تمام متن پنج پارسا را دریافت (دانلود/مشاهده) کنند.

بر این پایه، در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۲، دسترسی مجانی به تمام متن ۶۵۱ هزار و ۲۴۸ رساله کارشناسی ارشد و ۷۰ هزار و ۱۶۲ رساله دکتری در «گنج» فراهم بود. در این سال تحصیلی، تمام متن ۴۰۱ هزار و ۱۶۴ رساله و ۴۰ هزار و ۲۹۲ رساله را ۱۶۲ هزار کاربر، نزدیک به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بار دریافت نمودند. جدول زیر گنجینه های پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج) و آمار دریافت آنها را در سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ نشان داده است.شمار و میانگین دریافت تمام متن پارساها در ۶ سال تحصیلی ۱۳۹۷-۱۳۹۶ تا ۱۴۰۲-۱۴۰۱ در جدول زیر آمده اند. در این سال ها، تمام متن پارساها، روی هم نزدیک به ۷ میلیون و ۶۹۳ هزار بار دریافت شده اند.
*دسترسی به تمام متن پارساها از اول دی تا آخر سال ۱۳۹۹ شدنی نبود.


منبع:

1402/09/10
12:48:22
0.0 / 5
254
تگهای خبر: كارشناس , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا