هوافضا- علوم هوا فضا

كشف گردبادی با ابعاد تگزاس در سیاره مشتری

كشف گردبادی با ابعاد تگزاس در سیاره مشتری

هوا فضا: فضاپیمای جونوی ناسا در جریان پرواز در اطراف سیاره مشتری موفق به شناسایی یك توفان و گردباد مهیب در قطب جنوب این سیاره شده است.به گزارش هوا فضا به نقل از تك اكسپلوریست، جونو در تاریخ سوم نوامبر با عبور از فراز مشتری این توفان شدید را شناسایی كرده است. جونو در زمان ثبت اطلاعات دراین زمینه در فاصله ۳۵۰۰ كیلومتری از فراز سیاره مشتری قرار داشته است.
توفان مورد اشاره قسمتی از سیاره مشتری را با مساحتی مشابه با ایالت تگزاس آمریكا پوشانده بود. بررسی های بعدی جونو نشان داد كه ابعاد این توفان لحظه به لحظه در حال افزایش می باشد.
بررسی های پژوهشگران ناسا نشان میدهد سرعت وزش باد ناشی از این توفان به بیشتر از ۳۶۰ كیلومتر در ساعت می رسد. دوربین فضاپیمای جونو نیز تصاویری از توفان مورد اشاره را ثبت كرده است. شدت این توفان در حدی بوده كه اثرات آن سیاراتی همچون زحل، اورانوس و نپتون را نیز تحت تاثیر قرار داده است.
فضاپیمای جونو كه در سال ۲۰۱۱ به فضا پرتاب شد در سال ۲۰۱۶ به مشتری رسید و از آن زمان تابحال در حال گردش به دور این سیاره است تا دریابد نحوه شكل گیری و تكامل یافتن مشتری چگونه بوده است. جونو در سال ۲۰۱۶ برای نخستین بار موفق به ثبت اطلاعاتی در مورد توفان های مشتری شد.


منبع:

1398/09/23
22:20:45
5.0 / 5
4421
تگهای خبر: دوربین , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا