هوافضا- علوم هوایی
وزیر علوم خبر داد

شرط ماندن اساتید در دانشگاه ها تا 80 سالگی

شرط ماندن اساتید در دانشگاه ها تا 80 سالگی

به گزارش هوا فضا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از تدوین احکام اعطای پژوهانه جامع در برنامه هفتم توسعه اطلاع داد و اظهار داشت: علاوه بر این بر مبنای بازبینی آئین نامه بازنشستگی اساتید، شروطی برای افزایش سن بازنشستگی اعضای هیات علمی تعریف شده است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر محمدعلی زلفی گل امروز در پنجاه و نهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی با اشاره به اینکه در ۲.۵ سال قبل اتفاقات خوبی در وزارت علوم رخ داده است، اضافه کرد: باوجود همه محدودیت ها در تأمین تجهیزات آزمایشگاهی، برخی دانشگاه ها در پرداخت پژوهانه و گرنت پیشرو بودند و بعضی از دانشگاها که گاها بزرگ هستند و باید پرچمدار پشتیبانی از پژوهش و فناوری باشند، در حد نام و جایگاهشان از این حوزه حمایت نمی کنند.
وی با اشاره به اینکه این امر به خود ما بر می گردد که چگونه مدیریت نماییم تا نوع حمایت ها به مسیر پشتیبانی از پژوهش، فناوری و فرهنگ باز گردد، افزود: معمولا رؤسای دانشگاه ها علاقه به ساخت ساختمان دارند؛ ازاین رو اعتبارات پژوهش و فناوری را در این عرصه هزینه می کنند که این امر از راه هیات های امنا پیگیری می شود تا شاهد تکرار این رفتار نباشیم.
زلفی گل با تکیه بر این که ما از ظرفیت برنامه هفتم توسعه بهره برداری های خوبی داشتیم، در این حوزه توضیح داد: در این برنامه احکامی را مصوب کردیم و این احکام هم از شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی عبور کرده است. این احکام به آموزش عالی و در ریل گذاری مناسب و حمایت در خور از پژوهش و فناوری مؤثر خواهد بود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: در این احکام وزارت خانه های علوم و بهداشت را مکلف شده اند تا دستورالعمل جامع پژوهانه را تدوین کنند تا به تصویب هیأت وزیران برسد و در نهایت اجرایی شود.
وی اظهار نمود: تابحال گرنت پژوهانه تنها بر بروندادهای پژوهشی متمرکز بوده است، ولی در پژوهانه جامع جدید علاوه بر بروندادهای پژوهشی، فعالیتهای فرهنگی و آموزشی هم مد نظر است؛ ازاین رو بر طبق این احکام استادی که تیم ورزشی برای قهرمانی در سطح ملی و فراملی دارد و یا استادی که بهترین روش آموزش را در پیش گرفته است، مورد حمایت قرار می گیرند.
زلفی گل با تکیه بر اینکه در پژوهانه جامع تلاش شده است جوانب مختلف فعالیت دانشگاهیان دیده شود، اظهار داشت: منتظریم برنامه هفتم توسعه ابلاغ شود و به تصویب هیات وزیران برسد، ضمن آنکه برای اجرای دستورالعمل جامع پژوهانه اعتباراتی در برنامه هفتم دیده شده است.
به نقل از ایشان، بر این اساس سازمان برنامه و بودجه باید معادل ۱۵ درصد کل اعتبارات هر دانشگاه را برای امور پژوهشی و معادل ۷ درصد کل اعتبارات هر دانشگاه را برای امور فرهنگی به دانشگاه ها اختصاص دهد.
زلفی گل با بیان اینکه بر این اساس معادل ۲۰ درصد کل اعتبارات هر دانشگاه پژوهانه به دانشگاه ها اختصاص داده شده است، اضافه کرد: بر این اساس دانشگاهی مانند دانشگاه تهران که ۲.۵ میلیارد تومان اعتبار دارد، ۵۰۰ میلیارد تومان برای پژوهش و فناوری از جانب سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته می شود.
تدوین دستورالعملی برای مهارت آموزی در دانشگاه ها
زلفی گل ضمن اشاره به اعتبارات تجهیزات، تصریح کرد: ما در این حوزه اختلافی با سازمان برنامه و بودجه داریم، چون که این سازمان اعلام نموده اعتبارات تجهیزات به ما داده شده است و ما اعلام کردیم این اعتبارات به ما داده نشده است و ما در این حوزه درحال رایزنی هستیم.
وی ادامه داد: یکی از انتقاداتی که به وزارت علوم می شود، اینست که دانشگاه های وابسته به وزارت علوم آموزش مهارتی را جدی نمی گیرند؛ ازاین رو در برنامه هفتم توسعه حکمی در این حوزه گنجانده شده است.
وزیر علوم، افزود: طبق این حکم وزارت علوم مکلف شده است آئین نامه و دستورالعملی را به تصویب هیات وزیران برساند که طبق آن میزان آموزش های مهارت محور را افزایش دهد.
وی در اینباره اظهار داشت: وزارت بهداشت برای افزایش مهارت افزایی بیمارستان ها را در اختیار دارد، ولی ما برای مهارت آموزی وزارت خانه های نفت و صمت و جهاد کشاورزی را در اختیار نداریم و دستورالعملی را برای ایجاد منفعت برای دانشگاه ها و بخش های صنعتی و دولتی تهیه کردیم.
زلفی گل افزود: بر این اساس هر دستگاه و یا صنعتی دانشجویی را برای مهارت آموزی جذب نماید، بخشی از مالیات آنها دیده خواهد شد.
افزایش دو تا ۳ برابری گرنت
وزیر علوم تصریح کرد: در آئین نامه پژوهانه جامع تاکید کردیم که هر دانشجو و یا عضو هیات علمی تحقیقات در جهت نیازهای جامعه و یا تولید محصول داشته باشند، افزایش گرنت در حد ۲ تا ۳ برابری خواهند داشت.
به نقل از ایشان، اگر استادی طرحی در جهت رفع نیازها اجرایی کند، گرنت دو برابری و در صورت خلق فناوری، گرنت ۳ برابری در نظر گرفته می شود.
بازنگری بازنشستگی اساتید
زلفی گل از بازبینی آئین نامه بازنشستگی اساتید اطلاع داد و اظهار داشت: اگر استادی رساله ارشد و یا دکتری را در جهت سامانه «نان» اجرایی کرده باشد، بازنشستگی وی یک سال تمدید می شود.
وی تصریح کرد: سقف سن ماندن اساتید در دانشگاه تا ۸۰ سالگی است، مشروط بر آنکه در فهرست اساتید پر استناد باقی بماند.
منبع:

1402/11/04
12:33:31
0.0 / 5
304
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا