علوم هوا فضا
رئیس مؤسسه ISC مطرح كرد:

نقش دانشگاه های کشور در تولیدات علمی دریامحور

نقش دانشگاه های کشور در تولیدات علمی دریامحور

به گزارش هوا فضا، رییس مؤسسه ISC به نقش دانشگاه های کشور در تولیدات علمی دریا محور پرداخت و اظهار داشت: در سطح کشور دانشگاه آزاد، دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس به ترتیب با 520، 372 و 167 مدرک، بیشترین تولیدات علمی را در عرصه علوم دریا داشته داشته اند.به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، سید احمد فاضل زاده، رییس مؤسسه ISC در روز سه شنبه ۱۰بهمن ۱۴۰۲ به عنوان سخنران کلیدی در دومین همایش بین المللی و چهارمین همایش ملی توسعه پایدار دریا محور در محل دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر به ایراد سخنرانی پرداخت.

این همایش بین المللی با حضور امیردریادار حبیب الله سیاری، معاونت هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران و سایر مهمانان داخلی و خارجی و پژوهشگران حوزه علوم دریایی انجام شد.

سید احمد فاضل زاده، رییس مؤسسه ISC سخنان خودرا با اهمیت توسعه پایدار در عرصه دریا شروع کرد و اظهار داشت: به فرموده مقام معظم رهبری در سیاست های کلی توسعه دریا محور که در ۱۶ آبان ۱۴۰۲ ابلاغ گردید، "دریاها و خصوصاً دریاهای آزاد و اقیانوس ها از مواهب الهی و ذخایر و منابع سرشاری برای زمینه سازی رشد علم و تکنولوژِی، افزایش کار و ثروت، تامین نیازهای حیاتی و تولید اقتدار و بستر مناسبی برای تمدن سازی می باشند." همین طور رهبر معظم انقلاب در این ابلاغیه درباب ظرفیت و جایگاه ایران در استفاده از دریا فرودند: "ایران با موقعیت ممتاز جغرافیایی و قرارداشتن بین دو دریا و برخورداری از هزاران کیلومتر سواحل و نیز جزایر و ظرفیتهای فراوان بر زمین مانده، لازم است با حضور مؤثر در ساحل، فراساحل، دریا و اقیانوس و بهره گیری از آن به عنوان یک پیشران و محور توسعه کشور، برای احراز جایگاه شایسته منطقه ای و جهانی در بهره گیری از دریا اقدام نماید."

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران ۲۷۰۰ کیلومتر مرز آبی و۵۸۰۰ کیلومتر خط ساحلی دارد که پتانسیل مناسبی جهت گسترش اقتصاد دانش بنیان دریا محور است.

فاضل زاده اضافه کرد: ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش متشکل از ناوشکن تمام ایرانی دنا و ناوبندر مکران بعد از هشت ماه دریانوردی و طی بیش ۶۵ هزار کیلومتر مسیر دریایی، یک دور ۳۶۰ درجه دور کره زمین انجام داد، و برگ زرین دیگری در کارنامه علم، فناوری و اقتدار نظامی جمهوری اسلامی ایران از خود بر جای گذاشت. این حرکت عظیم رکوردهای بسیاری در عرصه علم و فناوری را در تاریخ کشور ثبت کرد.

فاضل زاده در ادامه به تبیین تولیدات علمی بین المللی دریامحور جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

وی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران در حوزه تولید علم جایگاه پانزدهم برمبنای پایگاه اسکوپوس و جایگاه هفدهم برمبنای پایگاه وب او ساینس را دارد. همین طور طبق گزارش سال ۲۰۲۳ سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) درباب اقتصادهای نوآور برتر، کشورهای هند، ایران و قزاقستان در منطقه آسیای مرکزی و جنوبی به ترتیب در جایگاه اول تا سوم قرار گرفته اند. در عرصه تولیدات علمی بین المللی دریا محور در بازه زمانی ۲۰۲۲-۲۰۱۳ ایران با ۲۸۱۶ مدرک جایگاه ۳۲ در سطح بین المللی و جایگاه ۴ در بین کشورهای اسلامی را داراست. نمودار ۱ و ۲ به ترتیب جایگاه کشورهای جهان و کشورهای اسلامی را در عرصه تولیدات علمی دریا محور در بازه زمانی ۲۰۲۲-۲۰۱۳ نشان میدهد.نمودار ۱- جایگاه کشورهای جهان در تولیدات علمی دریا محور در بازه زمانی ۲۰۲۲-۲۰۱۳

نمودار ۲- جایگاه کشورهای اسلامی در تولیدات علمی دریا محور در بازه زمانی ۲۰۲۲-۲۰۱۳

وی اضافه کرد: کشورهای آلمان، کانادا و استرالیا بیشترین همکاری علمی را در تولیدات علمی دریا محور با جمهوری اسلامی ایران داشته اند. همین طور عمده تحقیقات دریایی در سطح دنیا به اکولوژی علوم محیطی، زیست شناسی آب شیرین دریایی و مهندسی متعلق می باشد. در جمهوری اسلامی ایران پژوهش های حوزه علوم دریایی عمدتاً در موضوعات مهندسی، اکولوژی علوم محیطی و زمین شناسی بوده است. نمودارهای ۳ و ۴ تولیدات علمی دریامحور را به تفکیک حوزه موضوعی به ترتیب در دنیا و ایران در بازه زمانی ۲۰۲۲-۲۰۱۳ نشان میدهد.نمودار ۳- تولیدات علمی دریا محور (MARINE) کشورهای جهان در بازه زمانی ۲۰۲۲-۲۰۱۳ به تفکیک حوزه موضوعینمودار ۳- تولیدات علمی دریا محور (MARINE) ایران در بازه زمانی ۲۰۲۲-۲۰۱۳ به تفکیک حوزه موضوعی

در ادامه فاضل زاده به نقش دانشگاه های کشور در تولیدات علمی دریا محور پرداخت و اظهار داشت: در سطح کشور دانشگاه آزاد، دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس به ترتیب با ۵۲۰، ۳۷۲ و ۱۶۷ مدرک، بیشترین تولیدات علمی را در عرصه علوم دریا داشته داشته اند. جدول زیر میزان تولیدات علمی دانشگاه های کشور در عرصه علوم دریا را نشان میدهد.وی اظهار داشت: بطور متوسط سالانه بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ همایش ملی و بین المللی توسط مؤسسه ISC نمایه سازی می شود که در حدود یک درصد از این همایش ها در عرصه علوم دریا است. که نشان میدهد ظرفیت تحقیقات علوم دریایی مغفول مانده و نیازمند سرمایه گذاری بیشتر است.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، در آخر این دیدار نیز فاضل زاده رییس مؤسسه ISC لوح یادبود ISC را به دکتر امیر اشتری رییس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر تقدیم کرد.
1402/11/12
16:35:59
0.0 / 5
313
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا