هوافضا- علوم هوا فضا
یافته محققان دانشگاه تهران؛

درمان سلول های سرطانی با استفاده از میدان مغناطیسی فرکانس پایین

درمان سلول های سرطانی با استفاده از میدان مغناطیسی فرکانس پایین

به گزارش هوا فضا، پژوهش های اخیر در مرکز تحقیقات بیوشیمی بیوفیزیک دانشگاه تهران نشان داده است میدان مغناطیسی فرکانس پایین، اثرات زیستی متفاوتی بر سلول های سرطانی دارد.به گزارش هوا فضا به نقل از دانشگاه تهران، پژوهشی که اخیرا در چارچوب رساله دکتری مریم السادات نظام طاهری، با راهنمایی دکتر بهرام گلیائی، استاد مرکز تحقیقات بیوشیمی بیوفیزیک دانشگاه تهران، و دکتر سید پیمان شریعت پناهی، استادیار این مرکز انجام شده، به بررسی امکان استفاده از میدان مغناطیسی با فرکانس پایین در درمان سرطان پرداخته است.
گلیائی در رابطه با لزوم این پژوهش توضیح داد: امروزه افزایش استفاده از لوازم الکتریکی به شکل گسترده مردم را در معرض میدان های الکترومغناطیسی با فرکانس بسیار پایین (Extremely low-frequency electromagnetic field) یا به صورت خلاصه ELF-EMF قرار داده است. این میدان ها در محدوده غیریونیزان طیف الکترومغناطیسی طبقه بندی می شوند و قادر به شکستن پیوند مولکولی یا ایجاد اثرات حرارتی بر روی بافت نیستند.
وی اظهار داشت: اما حالا ثابت شده است که این میدان ها می توانند با بافت های انسانی تعامل داشته باشند و برخی جریان های الکتریکی ضعیف را القا کرده و از راه مسیرهای پیام دهی مختلف، منجر به ایجاد پاسخ های زیستی متفاوتی در سلول ها شوند.
استاد گروه بیوفیزیک مرکز تحقیقات بیوشیمی بیوفیزیک دانشگاه تهران اضافه کرد: با بهره گیری از همین قابلیت، برخی مطالعات اخیر اثرات مفید ELF-EMF را در درمان سرطان در شرایط in vitro و in vivo گزارش کرده اند. تا کنون محتمل ترین سازوکار پیشنهادی برای توضیح اثرات ضدسرطانی ELF-EMF، القای آپوپتوز از راه تنظیم دخیل در گونه های اکسیژن فعال درون سلولی (ROS) بوده است، اما هنوز سازوکار دقیق این اثرات مشخص نشده است.
نویسنده کتاب «بیوشیمی فیزیک» در رابطه با فرایند این پژوهش اظهار داشت: برای انجام این پژوهش، دستگاهی با قابلیت های متفاوت از دستگاههای قبلی موجود در لابراتوار بیوفیزیک و بیولوژی مولکولی مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران طراحی شد و با بهره گیری از آن، تاثیر پارامترهای فیزیکی میدان مغناطیسی مثل فرکانس های مختلف، شدت های مختلف و زمان های مختلف و همینطور تاثیر نوع سلول بر پاسخ های سلولی مورد بررسی قرار گرفت.
مواردی همچون بقای سلولی در شرایط آزمایشگاهی با روش تشکیل کلونی و تمایز سلول های شناور با فاگوسیتوز ذرات لاتکس و سنجش کاهش NBT ارزیابی و توزیع سلول ها در چرخه سلولی، سطح ROS داخل سلولی و اتوفاژی توسط فلوسایتومتر آنالیز شد.
استاد دانشگاه تهران در رابطه با یافته های این مطالعه اظهار داشت: نتایج نشان داد که پاسخ زیستی در رویارویی با ELF-EMF، به وضعیت بیولوژیکی سلول بستگی دارد. برای رده های سلولی DU۱۴۵، HUVEC و K۵۶۲ نتایج بهینه در فرکانس ۰/۰۱ هرتز به دست آمد، در حالیکه برای MDA-MB-۲۳۱، پاسخ بهینه در ۱ هرتز به دست آمد.
قرار گرفتن طولانی مدت در معرض ELF-EMF در سلول های چسبنده، با توقف جمعیت سلولی در فاز G۲/M چرخه سلولی و افزایش سطح ROS درون سلولی، به صورت مفهوم داری از تکثیر سلولی جلوگیری کرد که منجر به تغییرات ریخت شناسی و مرگ سلولی شد.
همچنین سلول های شناور K۵۶۲ در معرض ELF-EMF از راه القای اتوفاژی و کاهش تعداد سلول ها متمایز می شوند. ELF-EMF احتمالا از راه ایجاد صدمه در مولکول DNA، سبب القای آپوپتوز می شود. میدان مغناطیسی با فرکانس بسیار پایین همینطور می تواند سبب تغییر رفتارهای ریخت شناسی و سلولی، همچون تکثیر، تمایز و مرگ سلولی شود.
این عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، در رابطه با بهره گیری از این یافته ها در بهبود روش های درمان سرطان اظهار داشت: هدف چنین پژوهش هایی اینست که به کارگیری میدان های مغناطیسی با فرکانس بسیار پایین را در درمان انواع سرطان ها بعنوان یک روش مستقل یا به صورت یک روش کمکی شیمی درمانی و پرتودرمانی، با هدف کاهش دوز و عوارض جانبی مضر ثانویه آنها امکان پذیر کنند.

1402/11/25
11:19:07
0.0 / 5
285
تگهای خبر: آزمایش , دستگاه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا