علوم هوا فضا
قائم مقام بنیاد نخبگان در غرفه مهر:

برخورد با دفاتر مهاجرتی و جلوگیری از مهاجرت سازمان یافته نخبگان

برخورد با دفاتر مهاجرتی و جلوگیری از مهاجرت سازمان یافته نخبگان

به گزارش هوا فضا، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: بر طبق آمارهای بین المللی نسبت پزشکانی که در چندسال گذشته از کشور مهاجرت کرده نسبت به کل پزشکان، نه فقط رشد پیدا نکرده بلکه سیر نزولی داشته است.سید سلمان سیدافقهی در گفت و گو با خبرنگار مهر، درباره ی بازگشت نخبگان به کشور اظهار داشت: در همکاری با مجموعه های مختلف کشور در عرصه ورود و خروج نخبگان، الحمدالله اطلاعاتی داریم که نشان میدهد هر ساله حدود ۲ هزار نفر که در خارج از کشور تحصیل کرده اند، به کشور بازمی گردند.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با بیان این که از سال ۹۷ حدود ۱۰ هزار نفر از فارغ التحصیلان مقطع ارشد و دکتری که به خارج از ایران رفته اند، به کشور بازگشتند، اضافه کرد: این آمار را بر طبق ترجمه مدارک که به زبان فارسی انجام شده اعلام می کنم و بطورکامل مستند است.
وی اضافه کرد: به نظر من بسیاری از افرادی که حتی در عرصه شغلی و کسب وکار خودشان رفت و آمد دارند ماندگاری آنها در خارج دائمی نیست و پیوسته می روند و می آیند اما متأسفانه در آمارها این افراد جزو مهاجرین در نظر گرفته می شوند درحالی که این یک مهاجرت موقت است.
سیدافقهی ضمن بیان این مطلب که آمارهایی که در بحث مهاجرت وجود دارد، خلاف فضایی است که هم اکنون در کشور به وجود آمده است، اظهار داشت: بتازگی ۲ نفر از وزرای دولت قبل جوسازی بدی در عرصه مهاجرت انجام دادند و یکی از آنها عنوان کرده بود که از هر ۵ دانشجو که با او ارتباط دارد، ۲ نفر قصد مهاجرت دارد این در حالیست که فضای واقعی این نیست و جهت دهی رسانه ای در این زمینه آب ریختن به اسیاب دشمن است. این حق را برای خودمان قائل هستیم که واقعیت را درباب مهاجرت به گوش مردم برسانیم.
مهاجرت پزشکان سیر نزولی داشته است
سیدافقهی به ارائه آماری درباب مهاجرت پزشکان از ایران پرداخت و اظهار داشت: بر طبق آمار مجمع جهانی اقتصاد که در عرصه مهاجرت مشهور است، نسبت پزشکانی که در چندسال گذشته از کشور مهاجرت کرده نسبت به کل پزشکان، نه فقط رشد پیدا نکرده بلکه سیر نزولی داشته است و این یک آمار بین المللی است.
وی ضمن اشاره به این که جامعه علمی ما با مراجعه راحت به سایت های اطلاع رسانی می توانند این آمار را ببینند، افزود: با استناد به همین آمار در عرصه مهاجرت پزشکان ما بحران نداریم. مهاجرت داریم اما نکته اینجاست که این مهاجرت نسبت به قدیم افزایش پیدا نکرده است.
آمار مهاجرت کشورهای پیشرفته از ایران بیشتر است
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد: بدین سبب آماری که وجود دارد اصلاً نشان دهنده افزایش مهاجرت در ایران نیست حتی اگر افزایش آمار را بپذیریم آمار جهانی نشان میدهد آمار مهاجرت خیلی کشورهای پیشرفته دنیا از ایران بیشتر است بطورمثال آلمان رتبه اول را در عرصه مهاجرت پزشکان دارد.
ایجاد نمایندگی پلیس گذرنامه در بنیاد ملی نخبگان سیدافقهی با اشاره به ایجاد یک ارتباط خوب با پلیس در عرصه مهاجرت نخبگان اظهار داشت: در همین راستا قرار شده پلیس گذرنامه و مهاجرت یک نمایندگی و دفتر در بنیاد ملی نخبگان داشته باشد تا اطلاعات مربوط به ورود و خروج نخبگان و افراد مدنظر ما را بصورت آنلاین و کمتر از یکساعت در اختیار ما قرار بدهند. وی از تفاهم با پلیس برای برخورد با دفاتر مهاجرتی و جلوگیری از مهاجرت سازمان یافته نخبگان آگاهی داد و اظهار داشت: برخی مجموعه بیزنس یا کسب و کاری در عرصه مهاجرت راه انداخته اند و بطور مثال اگر مهاجرت به یک کشور برای یک فرد ۱۰ هزار دلار هزینه دارد این مجموعه ها با هزار یا دو هزار دلار این کار را انجام می دهند که یقیناً این دفاتر از یک سیستمی تامین مالی می شوند.


منبع:

1402/12/03
13:40:18
0.0 / 5
282
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا