هوافضا- علوم هوایی

استاد پیشکسوت دانشگاه امیرکبیر فوت کرد

استاد پیشکسوت دانشگاه امیرکبیر فوت کرد

هوا فضا: عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران چشم از جهان فروبست.به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، فتح الله مضطرزاده عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، رئیس سایق سازمان پژوهش های علمی و صنعتی فوت کرد.

فتح اله مضطرزاده در اول آذر سال ۱۳۲۵ در شهر یزد متولد شد. وی عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، استاد دانشکده مهندسی پزشکی و دانشکده مدیریت، علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و از برگزیدگان همایش چهره های ماندگار در شاخه مهندسی شیمی و برنده نشان دولتی پژوهش بوده است.

مضطرزاده تحصیلات ابتدایی و متوسطه را شهر یزد به انتها رساند و در سال ۱۳۴۴ برای ادامه تحصیل به آلمان رفت و مدرک کارشناسی رشته علم مواد را در سال ۱۳۴۷ و کارشناسی ارشد این رشته را در سال ۱۳۵۰ از دانشگاه فنی کلاوستال آلمان کسب نمود. وی در سال ۱۳۵۴ به گرفتن درجه دکترای تخصصی رشته علم مواد از همان دانشگاه نائل آمد.

ایشان بعد از اتمام تحصیل، در سال ۱۳۵۵ به ایران بازگشت و به عنوان عضو هیئت علمی در دانشگاه ها مشغول به خدمت شد.

وی مشاغل اجرائی مختلفی را در سطوح مختلف همچون ریاست دانشگاه گیلان (۶۰–۱۳۵۹)، ریاست پژوهشگاه مواد و انرژی به مدت ۲۳ سال (۸۵–۱۳۶۲)، معاون پژوهشی وزارت فرهنگ و آموزش عالی (۷۶–۱۳۷۲)، معاون وزیر علوم و رییس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران از سال ۱۳۹۴ تا حالا بر عهده داشته است.

وی همین طور عضویت پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، از سال ۱۳۶۹، پژوهشگر برتر کشور، سال ۱۳۷۰، استاد نمونه کشور در سال ۱۳۷۰، برنده جایزه بین المللی اکو در علوم طبیعی در سال ۱۳۷۱، دریافت نشان دولتی درجه سوم پژوهش در سال ۱۳۷۵، چهره ماندگار کشور در شاخه مهندسی شیمی در سال ۱۳۸۲ و برنده جایزه کتاب سال ایران (کتاب شایسه تقدیر) برای کتاب «سرامیک ها و کاربرد آن در مهندسی پزشکی» در سال ۱۳۸۵ و همین طور رتبه سوم در ۲۱ امین جشنواره رازی در سال ۱۳۹۴ در کارنامه علمی خود به ثبت رساند.

"کانال راهنمای عصب دارای ساختار الیافی از کامپوزیت پلیمری هیالورنیک اسید و پلی کپرولاکتون"، "سنتز شیمیایی کنترل شده نانوذرات کلسیم پر اکسید با پوشش پلی اتیلن گلیکول بوسیله کنترل نرخ افزودن هیدروژن پر اکسید"، "عینک سرد و گرم تسکینی چشم و اطراف آن"، "پوشش شیشه زیست فعال (بایو گلس) سنتز شده به روش سل-ژل بر روی فولادهای 304 و 316L" و "کاشی های آنتی باکتریال تهیه شده به روش سل-ژل" از اختراعات به ثبت رسیده وی بشمار می رود.

فتح الله مضطرزاده عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و استاد دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفتگویی با ایسنا، با اشاره درباب مقاله نیچر درباب تقلبات علمی ۳ کشور ایران، چین و روسیه، معتقد بود که وقتی مدرک گرایی رویکرد اصلی باشد، هیچ کس از نظر علمی مورد آزمون قرار نخواهد گرفت بدین جهت هر کسی تلاش می کند که مدرکی دریافت کند.

وی با اعلان اینکه این روند سبب توسعه تقلبات علمی خواهد شد، اظهار داشت: بدین جهت به نظر من با اهمیت ترین اقدامی که باید دراین زمینه اجرائی شود، سیاست گذاری های درست در عرصه علم و فناوری است. تدوین این سیاست گذاری ها مورد جدیدی نیست و همه کشورها دراین زمینه اقدام نموده اند.

مضطرزاده، با تأکید بر این که برای تدوین سیاست های صحیح نیاز به کوشش های زیادی نیست، اشاره کرد: دراین زمینه فقط کافی است اعتقاد و عزم لازم باشد تا سیاست گذاری های صحیحی در این زمینه تدوین شود و مسائلی مانند سرقت علمی و تقلبات علمی از بین برود.

این عضو پیوسته فرهنگستان علوم، با اهمیت ترین دلیل بروز تقلبات علمی را مدرک گرایی عنوان نمود و تصریح کرد: در خیلی از اقداماتی که انجام می دهیم، خیلی از شاخص ها و معیارهای علمی را رعایت نمی نماییم و هر کسی می تواند با بهره گیری از مدرک خود مزایایی را دریافت کند ولی بابت مدرکی که دریافت کرده، اقدام مهمی انجام نداده است.

وی با اشاره به اعلام رتبه های علمی کشور اظهار داشت: از نظر تعداد مقالات، وضعیت ما مشخص است ولی در خیلی از کشورها در کنار انتشار مقالات، به نتایج علم تولید شده توجه بیشتری می شود ضمن آنکه اجازه نمی دهند کسی با تقلب ارتقا یابد و اگر کسی مرتکب تقلبی شد نمی تواند در مسند کارهای کلیدی قرار گیرد.

استاد پیشکسوت علم مواد دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: این در حالیست که در مقابل بزرگترین دانشگاه کشور شرکت هایی تشکیل شده که علناً پایان نامه های از کارشناسی تا دکتری و همین طور مقاله می فروشند و بگفته روسای یکی از دانشگاه های بزرگ کشور ۷۰ درصد دانشجویان تقلب علمی می کنند!

ین چهره ماندگار شاخه مهندسی شیمی و برنده نشان دولتی پژوهش معتقد بود برای مقابله با پدیده تقلبات علمی تنها بر عهده یک نهاد نیست بلکه باید سایر نهادها وارد کار شوند، هر چه ما دراین زمینه اعلام می نماییم تنها از روی دلسوزی است و در صحنه های علمی نیز افراد شجاع کمی داریم که دراین زمینه اظهار نظرهای سازنده داشته باشند و این امر نشان میدهد که در حوزه جذب اعضای هیات علمی نیز ضعف داریم.

منبع:

1402/12/15
15:26:46
0.0 / 5
254
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا