هوافضا- علوم هوا فضا
معاون پژوهشی وزیر علوم:

ممنوعیت نگاشتن مقاله به زبان فارسی از طرف وزارت علوم نیست

ممنوعیت نگاشتن مقاله به زبان فارسی از طرف وزارت علوم نیست

هوا فضا: به گزارش هوا فضا، معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اعلان اینکه به هیچ عنوان ممنوعیت نگاشتن مقاله به زبان فارسی را  در نشریات دانشگاه ها نداشته ایم، اظهار داشت: از سال جاری اگر هر مجله علمی به زبان فارسی بتواند نمایه یکی از پایگاه های استنادی را برای نخستین بار دریافت کند، مبلغ 500 میلیون دریافت می کند.


پیمان صالحی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به نمایه سازی مجلات اظهار داشت: امیدواریم روند رشد مجلات در سال ۱۴۰۳ بصورت صعودی باشد و بتوانیم ضمن افزایش مجلات علمی به زبان فارسی در پایگاه های استنادی شاهد اثر بخشی این مجلات نیز باشیم.
وی با اعلان اینکه خیلی از مجلات علمی که در پایگاه های استنادی بین المللی نمایه می شوند، فارسی هستند، اضافه کرد: این مجلات یک چکیده انگلیسی دارند، اگر کسی در دنیا در بانک اطلاعاتی بدنبال تحقیقی باشد و یکی از مجلات فارسی مرتبط را پیدا کند، باید آنرا به انگلیسی یا هر زبانی که می خواهد ترجمه کند. بیشتر مجلات علمی که به زبان فارسی نمایه می شوند، در عرصه علوم انسانی هستند. جنس حوزه علوم انسانی و اسلامی متفاوت می باشد و شامل تاریخ، تمدن، عقیده و سبک زندگی می شود و باید به زبان شیوای فارسی بیان شوند.
معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به این پرسش که تعدادی از مجلات دانشگاه های صنعتی مقاله فارسی را نمی پذیرند، اظهار داشت: به هیچ عنوان نگاشتن مقاله به زبان فارسی را در دانشگاه ها ممنوع نکرده ایم. به ندرت این ممنوعیت در بعضی از دانشگاه های پیش آمده است. تعدادی از رشته های فنی برای ارائه اطلاعات، جذب مخاطب بیشتر و تاثیرگذاری در علم جهان به زبان انگلیسی مجلات را می نویسند و نمایه می کنند.
وی با اعلان اینکه میزان ارجاعات به مقالات آمار خوبی دارد، اظهار داشت: اگر رتبه ما در اسکوپوس ۱۶ است، میزان ارجاع در جهان نیز همین میزان است.
صالحی با اعلان اینکه مجلاتی علمی که نمایه پایگاه های استنادی را دریافت نمایند، مورد حمایت مالی قرار می گیرندف اظهار داشت: از سال جاری هر مجله علمی به زبان فارسی بتواند نمایه یکی از پایگاه های استنادی را برای نخستین بار دریافت کند، مبلغ ۵۰۰ میلیون دریافت می کند. اگر این مجلات به زبان انگلیسی باشند، حداقل مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان را دریافت می کنند. این مبلغ به عنوان حق الزحمه داده نمی شود؛ بلکه برای تامین زیرساخت هاست تا مجلات وابسته به انجمن علمی و دانشگاه نباشند.
بگفته معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تا حالا حدود ۱۶۸ مجله در پایگاه های استنادی نمایه شده اند که امسال دو مجله از طرف دانشگاه اصفهان نمایه شد و با قوانین جدید بودجه دریافت نمودند.
وی به قدرت علمی ایران اشاره نمود و اظهار داشت: هر کسی در دنیا می داند که پیشران حوزه نظامی دانشگاه ها هستند. بازار کشش کارهای تحقیقاتی هم حوزه نظامی است. بسیاری از کسانی که در دانشگاه های دنیا فعالیت می نمایند، نمی دانند تحقیقات آنها در عرصه نظامی استفاده می شود. شک نکنید از روی خروجی فناوری های شما می فهمند که چه آدمی ساخته اید و چه صنعت های بزرگ دنیا را آموخته اید.
صالحی اشاره کرد: برای پیشرفت و توسعه کشور باید به علوم پایه بیشتر توجه کرد. به هر حوزه ای بیشتر توجه شد و سرمایه گذاری بیشتری کردیم، نتایج مطلوبی دریافت کرده ایم. اگر در عرصه ای هم ضعف داریم بدین سبب است که به آن اهمیت نداده ایم.
منبع:

1403/02/17
13:06:08
0.0 / 5
327
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا