علوم هوا فضا
از سوی محققان دانشگاه تربیت مدرس صورت گرفت

معرفی میكروارگانیسم هایی برای كنترل آفات در كشور

معرفی میكروارگانیسم هایی برای كنترل آفات در كشور

هوا فضا: باتوجه به نتایج خطرناك استفاده از سموم شیمیایی در محیط زیست و سلامت انسان، پژوهشگران كشور توانستند میكروارگانیزم هایی را برای كنترل آفات و همین طور عوامل بیمارگر معرفی كنند.


حامد مهرآبادی، مجری طرح و دانش آموخته دانشگاه تربیت مدرس در گفت و گو با ایسنا، در این زمینه اظهار داشت: روش مرسوم در كشور برای كنترل آفات استفاده از تركیبات شیمیایی است كه این روش مضرات بسیاری برای سلامت انسان و همین طور محیط زیست دارد؛ بدین جهت همواره باید به دنبال روش های جایگزین باشیم كه پایین ترین میزان زیان را برای سلامت انسان و محیط زیست به دنبال داشته باشد.
وی استفاده از میكرو ارگانیسم ها را یكی از روش های مناسب و دوستدار محیط زیست برای كنترل آفات دانست و اظهار نمود: برای این منظور تحقیقاتی را با عنوان "سازوكار اپی ژنتیكی درگیر در برهمكنش میكروارگانیسم ها-حشرات" اجرایی كردیم تا برمبنای آن از میكروارگانیسم هایی كه بطور طبیعی در محیط وجود دارد، برای كنترل آفات استفاده نمائیم.
مهرآبادی با تاكید بر اینكه در این طرح به دنبال استفاده از روش های كاملا دوستدار محیط زیست برای كنترل ناقلین بودیم، تصریح كرد: در این راستا از میكروارگانیسم های مختلف همچون باكتری ها و ویروس ها بهره بردیم؛ ولی پیش از اینكه این طرح اجرایی شود، نیازمند تحقیقات بنیادی دراین زمینه بود كه دراین زمینه به دنبال مكانیزم های مربوط به حوزه اپی ژنتیك این برهمكنش ها بودیم كه توانستیم برای كشور دستاوردهای خوبی داشته باشیم.
مجری طرح با اشاره به اینكه حشرات بعنوان مدلی باارزش در مطالعات زیستی همچون برهمكنش میكروب میزبان مورد استفاده قرار گرفتند، اشاره كرد: حشرات اهمیت بسیاری در حوزه هایی چون كشاورزی، پزشكی و محیط زیست و همین طور تاثیر بسزایی بر جنبه های مختلف زندگی انسان دارند. برای این منظور در برهمكنش ویروس های بیمارگر، باكتری های بیمارگر و همزیست های میكروبی با حشرات مختلف بررسی هایی صورت گرفت و نتایج این تحقیقات نشان داد كه اپی ژنتیك نقش تعیین كننده ای در این برهمكنش دارند و می توانند به میزان بسیار زیادی نتیجه برهمكنش را به سود میزبان یا میكروارگانیسم تغییر دهند.
وی افزود: بر این اساس در این پژوهش مهمترین ساز و كارهای اپی ژنتیك همچون RNA های كوچك تنظیم كننده (Small regulatory RNA) و متیلاسیون DNA و نقش آنها در برهمنكش حشرات-میكروارگانیسم ها بررسی گردید.
مهرآبادی با اشاره به دستاوردهای این مطالعات، تصریح كرد: در این طرح توانستیم میكروارگانیزم هایی برای كنترل آفات كشاورزی و همین طور ناقلین بیماری معرفی نماییم. از این دستاوردها می توان در حوزه كشاورزی، منابع طبیعی و كنترل آفات بهره برد.
این دانش آموخته دانشگاه تربیت مدرس اشاره كرد: چاپ بیشتر از ۲۰ مقاله در مجلات معتبر علمی، ارائه مقاله و سخنرانی در مجامع بین المللی، راه اندازی و تجهیز آزمایشگاه تخصصی و شناسایی ایزوله های بومی برخی میكروارگانیسم های در رابطه با حشرات و تعیین توالی ژنوم یكی از میكروارگانیسم ها از دیگر یافته های این تحقیقات بشمار می رود.
منبع:

1398/10/27
19:15:30
5.0 / 5
4223
تگهای خبر: ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا