هوافضا- علوم هوا فضا

راه اندازی سیستم پرورش موش های آزمایشگاهی در موسسه رازی

راه اندازی سیستم پرورش موش های آزمایشگاهی در موسسه رازی

هوا فضا: البرز معاون تحقیق و تولید فرآورده های بیولوژیك موسسه تحقیقات واكسن و سرم سازی رازی از راه اندازی سیستم نگهداری و پرورش موش های SPF  در این موسسه آگاهی داد.


علی آمقی رودسری با اشاره به اهمیت انجام تست های تضمین كیفیت موسسه بر روی واكسن های تولیدی اظهار نمود: بطور معمول واكسن ها بر روی حیوانات آزمایشگاهی مورد سنجش قرار می گیرند كه یكی از پرمصرف ترین حیواناتی كه در فرآیند كنترل كیفیت واكسن ها استفاده می شود، موش های آزمایشگاهی از سویه ها و نژادهای مختلف است.
به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، وی با اشاره به اینكه قدمت بخش تولید و پرورش حیوانات آزمایشگاهی در موسسه رازی به حدود ۷۵ سال پیش باز می گردد، اضافه كرد: از آن زمان تابحال این بخش در موسسه رازی بعنوان خدمات رسان به سایر بخش های تولید كننده مطرح بوده و پایه ای برای كنترل صحیح واكسن های موسسه شمرده می شود.
معاون تحقیق و تولید فرآورده های بیولوژیك موسسه رازی اشاره كرد: باتوجه به اهمیت این مسئله و با در نظر داشتن استانداردهای روز دنیا در بحث كنترل واكسن و داروهای جدید تاكید شده كه باید از حیواناتی استفاده گردد كه به صورت پیش فرض عاری از یك سری عوامل بیماری زا باشند كه در همین راستا ماموریت جدیدی به دكتر نوید داداش پور دواچی بعنوان رئیس این بخش از نیمه دوم سال ۹۸ واگذار شد تا تغییری در سیستم پرورش ایجاد شود و به تكنولوژی تولید و پرورش حیوانات SPF خصوصاً موش SPF دست یابیم.
وی با اعلان اینكه دستگاه های مذكور كه برای پرورش و نگهداری حیوانات هستند، سال های پیش در موسسه خریداری شده اما عملیاتی نشده بود، افزود: در اولین مرحله راه اندازی آزمون های كیفی بر روی دستگاه انجام شد تا از سلامت دستگاه اطمینان حاصل نماییم و بعد از انجام تست ها واجرای پاره ای از اصلاحات مورد نیاز درباب استانداردسازی تولید حیوانات SPF، اقدام به نگارش پروتكل برمبنای استانداردهای روز دنیا نمودیم.
آمقی با اشاره به اینكه در كنار خرید حیوانات SPF و پرورش آنها، به تولید این حیوانات نیز مبادرت ورزیده شد كه نتایج بسیار قابل توجهی را برای كشور در بردارد، اضافه كرد: هم اكنون بخش تولید و پرورش حیوانات آزمایشگاهی موسسه رازی این امكان را دارد كه خدمات لازم درباب فروش حیوانات SPF را علاوه بر تامین نیاز داخلی موسسه برای مراكز تحقیقاتی و دانشگاهی انجام دهد.
معاون تحقیق و تولید فرآورده های بیولوژیك موسسه رازی اظهار داشت: نكته مهم آنكه باتوجه به شرایطی كه در سایر كشورها از نظر استانداردسازی بخش حیوانات آزمایشگاهی وجود دارد، در امتداد بهبود كیفیت تولیدات موسسه، رایزنی هایی با سازمان جهانی بهداشت انجام شده كه تمام استانداردهای در رابطه با پرورش حیوانات آزمایشگاهی مطابق تاییدیه WHO و ICLAS صورت گیرد تا به زودی توانایی صادرات حیوانات را نیز داشته باشیم.
وی با اشاره به اینكه این یكی از ماموریت های واگذار شده به بخش تولید و پرورش حیوانات آزمایشگاهی موسسه رازی بود و ماموریت بعدی كه در امتداد بهبود و ارتقا سیستم كنترل كیفی موسسه است، مرحله تولید حیوانات مدل است، اشاره كرد: باتوجه به سال "جهش تولید" كه توسط رهبر معظم انقلاب نامگذاری شده، در آینده ای نزدیك شاهد اخبار خوبی در این عرصه نیز خواهیم بود.
دكتر آمقی بازسازی كلونی قدیمی موسسه را از دیگر وظایف این بخش عنوان نمود و اضافه كرد: در این راستا نیز اقدامات لازم توسط ریاست بخش صورت گرفته و علاوه بر سویه های معمول سویه جدیدی از موش آزمایشگاهی به نام DBA۲ تهیه شده كه در آینده ای نزدیك آماده ارائه خدمات به بخش تحقیقات موسسه و سایر مراكز و دانشگاه ها است.
منبع:

1399/01/25
16:16:19
5.0 / 5
2722
تگهای خبر: تكنولوژی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا