هوافضا- علوم هوا فضا

سابقه 3700 ساله ایران در بهره برداری از نجوم برای نقشه برداری

سابقه 3700 ساله ایران در بهره برداری از نجوم برای نقشه برداری

هوا فضا: مدیر كل نقشه برداری هوایی و فضایی سازمان فضایی ایران با اشاره به وابستگی علم نجوم و نقشه برداری اظهار داشت: ایرانیان از دیرباز علاوه بر استفاده از نجوم در تعیین طول و عرض جغرافیایی، دارای تقویم نجومی نیز بودند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، مهندس صادق نائینی در نشست تخصصی نجوم ژئودزی با تاکید بر اینکه از گذشته های دور، حوزه های نقشه برداری و نجوم رابطه تنگاتنگی داشته اند، اضافه کرد: این مساله در کتاب هایی که از بزرگانی چون فردوسی انتشار یافته نیز اشاره شده است.
وی افزود: در زمان های گذشته حاکمان ایران که در آن زمان گستره آن از هند تا مدیترانه کشیده شده بود نیاز به نقشه برداری داشتند و برای این کار از علم نجوم برای تعیین عرض و طول جغرافیایی استفاده می شد.
نائینی با اعلان اینکه بهره برداری از نجوم برای تعیین طول و عرض جغرافیایی در ایران قدمت ۳ هزار و ۷۰۰ ساله دارد، اظهار نمود: ایران از سالیان گذشته دارای تقویم خورشیدی بوده است.
مدیر کل اداره نقشه برداری هوایی و فضایی سازمان فضایی ایران با اشاره به کاربردهای نجوم در کشاورزی تصریح کرد: تعیین زمان شروع کشت برای کشاورزان بسیار مهمست از این رواز موقعیت ستارگان برای شروع زمان کشت استفاده می کردند.
منبع:

1399/02/13
14:37:56
5.0 / 5
2588
تگهای خبر: فضایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا