علوم هوا فضا
در گزارش هوا فضا اعلام شد

آمار بازگشت قطعی نخبگان به كشور

آمار بازگشت قطعی نخبگان به كشور

هوا فضا: یك مقام مسئول در معاونت علمی ریاست جمهوری با بیان آخرین آمار از بازگشت قطعی نخبگان به كشور اظهار داشت: بیشتر از ۸ هزار نفر از متخصصان و پژوهشگران ایرانی خارج از كشور با داخل همكاری دارند.سید علی حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: مهاجرت برای کسب دانش برتر، امری منفی نیست، اما عدم بازگشت و یا قطع ارتباط اثر بخش با وطن و از دست دادن سرمایه های انسانی مساله ای است که ذهن اغلب مسئولین و مدیران کشور با آن درگیر است.
وی اضافه کرد: امروزه با روند رو به رشد جهانی شدن، مهاجرت نیروهای متخصص از کشوری به کشور دیگر امری طبیعی و اجتناب ناپذیر شده است. کشور ما هم متاثر از این روند بوده بگونه ای که هم اکنون محققان و متخصصان ایرانی توانمندی در خارج از ایران زندگی می کنند؛ این گروه به علت پیوند احساسی با وطنشان، توانایی های زیادی برای مشارکت در توسعه کشور دارند.
معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری با اشاره به اینکه یکی از وظایف اصلی دولت در جهت جذب این افراد، کاهش ریسک حضور آنها در کشور از راه تأمین نیازهای مادی و معنوی آنها در بدو ورود به کشور و یا دوره تصمیم گیری است، بیان نمود: دولت می بایست برنامه های ویژه ای را برای جذب این افراد که تمایل دارند یک دوره ۶ تا ۱۲ ماه را با هدف انتقال دانش و تجربه در کشور حضور داشته باشند، در نظر بگیرد همینطور برای افراد خاص که مشمول خدمت سربازی هم هستند با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح و بنیاد ملی نخبگان تمهیداتی جهت انجام پروژه تخصصی جایگزین خدمت دیده شده است.
حسینی تصریح کرد: برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور از اسفند ماه سال ۱۳۹۳ با هدف ایجاد ساز و کاری جهت بهره مندی از دانش و تجارب پرارزش محققان و متخصصان ایرانی خارج از کشور در چارچوب برنامه هایی همچون پسادکتری، فرصت مطالعاتی، اساتید مدعو و معین، تاسیس شرکت فناور و برگزاری سخنرانی و کارگاه تخصصی، پروژه تخصصی جایگزین خدمت سربازی با تاکید بر مدل چرخش مغزها طراحی و اجرایی شده است.
وی عنوان کرد: مخاطبان این طرح شامل دانش آموختگان دوره دکتری از یکی از ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا، اساتید یکی از ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا و متخصصان و کارآفرینان فعال در یکی از موسسات شاخص علمی و فناوری یا شرکت های دانش بنیان خارجی هستند.
حسینی با تاکید بر اینکه تجربه موفق برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور در شکل‏ شکل گیری زیرساختی مناسب و سریع برای استفاده از ظرفیت و توان علمی و فناوری متخصصان ایرانی در حوزه های مختلف تخصصی تأثیر بسزایی داشته است، بیان نمود: این برنامه منجر به مشارکت بیشتر از ۸ هزار نفر از متخصصان و پژوهشگران ایرانی خارج از کشور شده است.
آمار بازگشت به کشور قطعی نخبگان ایرانی
وی با اشاره به تعداد قطعی بازگشتی های این متخصصان و کارآفرینان طی شروع برنامه همکاری با آنها اظهار داشت: بیشتر از ۱۵۰۰ نفر از محققان و متخصصان ایرانی دانشگاه های برتر دنیا که بیشتر از کشورهای امریکا، کانادا و کشورهای اروپایی هستند به صورت قطعی به کشور بازگشته اند.
به گفته معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری، این هزار و ۵۰۰ نفر الان به کشور بازگشته اند که ۱۹ درصد آنها فارغ التحصیل ۲۰ دانشگاه برتر دنیا همچون ام آی تی، استنفورد، کمبریج، هاروارد، برکلی، ایلینوی، امپریال کالج، پرینستون، میشیگان، ملی سنگاپور، ای پی اف ال سوئیس و … هستند.
جذب ۴۰۰ متخصص غیر مقیم در دانشگاه های کشور
حسینی با اشاره به اینکه ۷۹ درصد این تعداد از متخصصان و کارآفرینان که قطعی برگشته اند تجربه زندگی بیشتر از ۵ سال را در خارج از ایران داشته اند اظهار داشت: در چارچوب این برنامه تابحال بیشتر از ۴۰۰ نفر از بهترین فارغ التحصیلان ایرانی خارج از کشور جذب دانشگاه ها و موسسات علمی شده اند.
وی با اشاره به اینکه بعضی از متخصصان غیر مقیم که حالا بازگشته اند پروژه های فناورانه ای تعریف کرده اند، بیان نمود: حالا بیشتر از ۹۰۰ پروژه پسادکتری توسط این افراد تعریف شده است.
معاون مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی اظهار داشت: تابحال بیشتر از ۱۳۰ شرکت دانش بنیان توسط این متخصصان و کارآفرینان راه اندازی شده است؛ این شرکت ها بیشتر در حوزه های فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی، سلول های بنیادی، نانو. … تاسیس شده اند.
وی با اشاره به اینکه از این تعداد قطعی ۴۰۰ نفر جذب هیئت علمی شده اند و ۱۴۰ استارت آپ هم توسط این افراد راه اندازی شده است؛ همینطور البته که طی این مدت زمان، بیشتر از ۲۰۰۰ سخنرانی و کارگاه تخصصی توسط متخصصان ایرانی برگزار شده است.
احساس مسئولیت در نخبگان ایرانی
حسینی در ادامه با اشاره به هدف برنامه همکاری ایرانی ها مقیم خارج اظهار داشت: نکته مهم در این برنامه، فراهم آوردن شرایط تردد متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور، افزایش میزان تعهد آنها در هر بار حضور خود در کشور جهت مشارکت در فعالیتهای در رابطه با حوزه علم و فناوری بوده که در این برنامه مد نظر قرار گرفته شده؛ البته که هدف ما ایجاد وابستگی و احساس مسئولیت در نخبگان ایرانی نسبت به کشور است که می بایست مرحله به مرحله و با القای حس اثرگذار بودن ایشان در حوزه تخصصی خود ایجاد شود.
معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری اظهار داشت: ضمن اینکه حضور موفق هر یک از این افراد در کشور سبب می شود تا پس از بازگشت به کشور، بعنوان یک مبلغ طیف وسیعی از همتایان ایرانی خویش را به صورت دهان به دهان تشویق به تردد و حضور در کشور کنند.
چالش بازگشت فارغ التحصیلان به کشور
وی تصریح کرد: یکی از مهمترین موانع در بازگشت متخصصین و دانشمندان ایرانی غیر مقیم که از دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر و سطح بالای خارجی فارغ التحصیل می شوند، عدم وجود فضای شفاف جهت اشتغال در حوزه های مختلف علمی و فناوری است.
حسینی افزود: بعلاوه فارغ التحصیلان دکترای ایرانی دانشگاه های برتر دنیا که تمایل به بازگشت به کشور را دارند، مدت زمان طولانی را می بایست صرف تایید مدرک تحصیلی و هم بررسی و شناسایی مراکز و مؤسسات علمی و فناوری حوزه تخصصی خود جهت آغاز به کار کنند؛ همینطور متاسفانه عدم آشنایی با شرایط داخل کشور و زمان بر بودن فرایند مذکور سبب به وجود آمدن نوعی سرخوردگی و کاهش انگیزه جهت بازگشت نخبگان غیر مقیم به کشور می شود.
وی با اشاره به اینکه در برنامه متخصصان و کارآفرینان ایرانی بیشتر از ۱۲۰ پایگاه تخصصی همکاری می کنند که شامل دانشگاه های کشور، پارک های علم و فناوری، مراکز نوآوری و … هستند، اظهار داشت: مجموعاً تابحال بیشتر از ۶ هزار و ۵۰۰ همکاری در چارچوب مشاوره، برگزاری کارگاه های تخصصی، انتقال دانش و تکنیک های جدید، داوری پروپوزال و کمک به توسعه صادرات شرکت های فناور و دانش بنیان توسط این متخصصان در کشور انجام شده است.
به گزارش هوا فضا به نقل از مهر، برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور از سال ۱۳۹۴ با هدف ایجاد ساز و کاری جهت بهره مندی از دانش و تجارب پرارزش محققان و متخصصان ایرانی خارج از کشور در چارچوب برنامه هایی همچون پسادکتری، فرصت مطالعاتی، اساتید مدعو و معین، تاسیس شرکت فناور و برگزاری سخنرانی و کارگاه تخصصی، پروژه تخصصی جایگزین خدمت سربازی با تاکید بر مدل چرخش مغزها طراحی و اجرایی شده است.
این برنامه از راه Connect.isti.ir مبادرت به همکاری با پژوهشگران ایرانی می کند و طی ۵ سال قبل پل ارتباطی میان متخصصان و دانشمندان ایرانی خارج از کشور با داخل بوده. از این طریق با بیشتر از ۲۰۰ مرکز علمی و فناوری منتخب داخلی در کمترین زمان ممکن ارتباط برقرار شده است. همینطور نحوه همکاری با مراکز مذکور را قبل از ورود متخصصان و دانشمندان ایرانی به کشور فراهم می آورد.
در واقع محققان از راه Connect.isti.ir مبادرت به همکاری با ایران می کنند.


منبع:

1399/04/29
23:37:56
5.0 / 5
2508
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا