هوافضا- علوم هوا فضا

محقق نشدن اعتبارات صندوق نوآوری و افزایش شركت های دانش بنیان طی ۷ سال

محقق نشدن اعتبارات صندوق نوآوری و افزایش شركت های دانش بنیان طی ۷ سال

به گزارش هوا فضا رئیس صندوق نوآوری و شكوفایی با اشاره به افزایش تعداد شركت های دانش بنیان از 55 شركت به بیش از 5200 شركت، اظهار داشت: این عدد نشان میدهد كه مخاطبان ما افزایش یافته ولی سرمایه های این صندوق محقق نشده است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر علی وحدت در دومین جلسه فراکسیون دانش بنیان مجلس شورای اسلامی که برای آشنایی با عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی در مجلس برگزار شد، ضمن بیان عملکرد این صندوق در دوره جدید استقرار هیات عامل، اظهار داشت: صندوق نوآوری و شکوفایی نهاد تامین مالی شرکت های دانش بنیان است، نه نهاد سیاستگذار؛ بر این اساس از ظرفیت های مالی کشور مانند بانک ها و صندوق های پژوهش و فناوری استفاده شده است.
وی با تاکید بر اینکه بدین جهت ما وظیفه خود می دانیم که با نوآوری در ارائه خدمات جدید نیاز شرکت های دانش بنیان را رفع نماییم، اظهار نمود: یکی از رویکردهای صندوق نوآوری و شکوفایی، عدالت در خدمات رسانی و توزیع استانی است تا شرکت های دانش بنیان استان های محروم نیز حداقل یکبار از صندوق خدمات گرفته باشند.
وحدت افزود: تعداد شرکت های دانش بنیان از ۵۵ شرکت در سال ۹۲ به ۵۲۴۲ شرکت رسیده است پس مخاطب صندوق بیشتر شده؛ اما سرمایه مصوب صندوق هنوز پرداخت نشده است و از فراکسیون دانش بنیان که هدایتگر این حوزه در مجلس است می خواهیم که صندوق نوآوری را بعنوان بخش مالی دانش بنیان بپذیرد و کار تامین مالی به صورت متمرکز برای صندوق تکلیف شود.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره کرد: صندوق تلاش نموده تا در خدمات نیز نوآوری داشته باشد بطوریکه در سال قبل جهش خدمات برای شرکت های دانش بنیان ۱۰ برابر شده است.
در این نشست، سید محسن دهنوی رئیس فراکسیون دانش بنیان مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات بر همراهی این فراکسیون با صندوق نوآوری و شکوفایی اصرار کرد و اظهار داشت: اگر صندوق نوآوری با موانع قانونی مواجه می باشد مجلس آمادگی رفع این مشکل را دارد. ما صندوق نوآوری را تنها نهاد مالی در این حوزه می شناسیم که می تواند ما را در حل مشکلات شرکت های دانش بنیان کمک نماید. بر این اساس آمادگی داریم تا موانع قانونی صندوق نوآوری را مرتفع نماییم.
رئیس فراکسیون دانش بنیان افزود: جهش تولید از مسیر دانش بنیان اتفاق می افتد که مدل تامین مالی آن در تعامل با بانک ها باید باشد بر این اساس کل تسهیلات بانکی پرداخت شده در سال قبل ۷۰۰ هزار میلیارد تومان بوده که اگر صندوق نوآوری تمام سرمایه خودرا در چارچوب تسهیلات به شرکت های دانش بنیان عرضه می کرد نیز باز قابل قیاس نبود.
منبع:

1399/05/14
14:26:23
5.0 / 5
2605
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
هوا فضا هوافضا