هوافضا- علوم هوایی

كشف راز نحوه شناسایی میدان مغناطیسی زمین توسط پرندگان

كشف راز نحوه شناسایی میدان مغناطیسی زمین توسط پرندگان

به گزارش هوا فضا یكی از رازهای مهم خلقت نحوه شناسایی میدان مغناطیسی زمین توسط برخی مخلوقات است و حالا مشخص شده در این حوزه برخی باكتری ها به كمك پرندگان می آیند.به گزارش هوا فضا به نقل از نیواطلس، تاکنون تحقیقات زیادی در این حوزه توسط صدها پژوهشگر در جهان انجام شده، اما هیچ نتیجه قطعی به دست نیامده است. اما برخی محققان آمریکایی در دانشگاه فلوریدای مرکزی در تازه ترین بررسی های خود به این نتیجه رسیده اند که گروه کوچکی از باکتری ها می توانند خویش را با خطوط میدان مغناطیسی زمین وفق داده و در همان جهت قرار بگیرند و خیلی از پرنده ها هم از همین طریق قادر به درک و شناسایی میدان مغناطیسی زمین هستند.
بر همین اساس حیواناتی همچون زنبورهای عسل، وال ها و مارماهی ها می توانند به همین شیوه میدان مغناطیسی زمین را شناسایی کنند. توانایی مذکور مسیریابی و پیمودن مسیرهای طولانی را بدون گم شدن برای این حیوانات ممکن می کند.
باکتری هایی که میدان مغناطیسی زمین را شناسایی می کنند، برای این کار از اندامک های خاص درون سلولی خود معروف به مگنتوزوم ها استفاده می نمایند. محققان پس از بررسی های فراوان وجود این باکتری ها را در بافت های داخلی بدن برخی حیوانات تأیید کرده اند.
هنوز معلوم نیست باکتری های مورد اشاره چگونه با اندام های داخلی بدن حیوانات تبادل اطلاعات کرده و داده های مربوط به میدان مغناطیسی زمین را به آنها منتقل می کنند.


منبع:

1399/07/01
19:47:10
5.0 / 5
1415
تگهای خبر: ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا