علوم هوا فضا
طی برگزاری وبینار نجومی مطرح می شود

به جای ماندن در زمین، میان ستارگان كاوش كنید

به جای ماندن در زمین، میان ستارگان كاوش كنید

به گزارش هوا فضا تیم استارتاپی بیژن نوروز بعد از تهیه آلبوم های موسیقی نجومی برای درك بهتر از فضا، در نیمه مهرماه نسبت به برگزاری وبیناری جهت بررسی ایده های طراحی و ساخت زیستگاه های فضایی اقدام می كند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، بیژن نوروز، بنیان گذار کمپانی جهانی موسیقی بیژن نوروز و موسسه فنّاوری های موسیقی آینده و نوظهور (FEMT) و زیستگاه فضایی و شهر فضایی بیژن نوروز است. همه این ها بخشی از بینش دراز مدت است که وی برای تداوم رشد بشریت در نظر دارد و به جای ماندن روی زمین و جیره بندی تدریجی منابع و انرژی موجود در آن، کاوش ستارگان برای انسان متصور می شود. در این راستا وی به منظور آشنایی مخاطبان مبادرت به برگزاری وبینار "زیستگاه فضایی" (Space Habitat) کرده است.
بیژن نوروز و محقق حوزه موسیقی نجومی در گفتگو با ایسنا، زیستگاه فضایی را گونه ای از ایستگاه فضایی دانست که بعنوان یک جایگاه دائمی و نه بعنوان یک گزینه ساده ایستگاه یا دیگر مراکز تخصصی در نظر گرفته شده است، ولی تابحال هیچ زیستگاه فضایی تابحال ساخته نشده است.
نوروز با اشاره به اینکه یک زیستگاه فضایی کاملاً مستقل برای خدمه انسان، به سه طبقه کنترل اصلی "خودمختاری"، "رباتیک" و "انسان" نیاز دارد، خاطرنشان کرد: تعاملات و وابستگی متقابل بین این سه حوزه زمینه تحقیقاتی را برای موسسه تحقیقات فناوری فضایی ما تشکیل می دهد و هدف تیم بیژن نوروز هم توسعه فناوری معتبر برای کمک به زیستگاه فضایی برای اطمینان از سکونتگاه ایمن انسان در حین انجام مأموریت های اعماق فضا و حفظ زیستگاه برای پشتیبانی از خدمه آینده حتی در صورت خالی بودن از سکنه است.
وی با اشاره به کاربردهایی زیستگاه فضایی تصریح کرد: "بقای تمدن بشری و زیست کره، در صورت بروز یک فاجعه بر روی زمین (طبیعی یا ساخته دست بشر)"، " منابع عظیم در فضا برای توسعه جامعه بشری"، "گسترش جوامع بدون هیچ گونه اکوسیستم و کاهش فشار جمعیت و بردن صنعت از زمین، که به زمین کمک کند" همچون کاربردها و انگیزه برای ساخت زیستگاه فضایی یه شمار می‎رود.
نوروز با اشاره به برگزاری وبینار زیستگاه فضایی در روز ۱۵ مهر ماه جاری، تصریح کرد: در این رویداد مجازی مخاطبان با اجرای ایمن مأموریت های اکتشاف انسان که هم اکنون توسط تیم بیژن نوروز پیشنهاد شده است، آشنا خواهند شد، ضمن آنکه در مورد موضوعاتی چون "طراحی زیستگاه فضایی" بعنوان نگاهی مهندسی قابلیت اطمینان زیر سیستم ها و تجزیه و تحلیل ریسک احتمالی آشنا خواهند شد.
به گفته این محقق طراحی زیستگاه های فضایی مبتنی بر فناوری های نو ظهور در سیستم های خودمختار، شکست طراحی تحمل، تیم انسانی، اتوماسیون، جمعیت سنسور متراکم، علم داده، یادگیری ماشین، تعمیر و نگهداری رباتیک و ساخت روی صفحه نیاز دارد.
وی تصریح کرد: بر این اساس، چشم انداز تیم بیژن نوروز عرضه پیشنهادی برای طراحی زیستگاه فضایی، از راه تلفیق ایده های عملی یک تیم تحقیقاتی کاملاً با تجربه است تا از این طریق یک الگوی جدید برای زیستگاه فضایی انعطاف پذیر، خودمختار و خود نگهداری شده برای کاوشگران انسانی تشکیل گردد.
مجری طرح اظهار نمود: دامنه تحقیقات تیم بیژن نوروز توسط نیاز عملیاتی اولیه به زیستگاه فضایی بیژن نوروز است که در این حوزه تحقیقات هدایت خواهد شد.
نوروز هدف اصلی از برگزاری این وبینار را درک عمیق تر از علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات (STEM) و بخصوص کاربرد آنها در صنایع امروز و فردا و همینطور فراهم آوردن بستری برای ادامه مشاغل در رشته های هوایی و سایر رشته ها دانست.
وی طراحی زیستگاه فضایی را جزو برنامه ها و پروژه های این تیم تحقیقاتی در حوزه نجوم نام برد و اظهار داشت: چشم انداز ما به آینده ای بلندمدت اختصاص دارد که در فضا، کارخانه ها، آزمایشگاه ها، گلخانه ها و هتل هایی را طراحی نماییم که زمین را تغییر و سفر ما به فضا را بهتر انجام دهد. ما اعتقاد داریم که تخصص ثابت زیستگاه فضایی ما نسل جدیدی از محققان و کارآفرینان را قادر می سازد تا فیبر نوری با کیفیت بالا تولید کنند، از بافت ها و اندام های ابتکاری چاپ کنند، محصولات جدید را پیش ببرند، به افراد بیشتری اجازه دهند تا در فضا زندگی و کار کنند و نشان دهند که بهترین تخیل ما می تواند در جهان کاملاً ناشناخته فضا رشد کند.
به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا مخاطبان برای حضور در این وبینار نیاز است تا با رفتن به لینک http: //voiceofcosmos.ir/ticket/ نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند و پس از نهایی شدن ثبت نام، لینک ورود به پنل همراه با نام کاربری و رمز عبور برای علاقه مندان ارسال خواهد شد.
منبع:

1399/07/06
18:53:53
5.0 / 5
1666
تگهای خبر: سیستم , فضایی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا