علوم هوا فضا
معاون علمی رییس جمهور خبر داد

هموار بودن مسیر ورود استعدادهای دانش آموزی به عرصه دانش بنیان

هموار بودن مسیر ورود استعدادهای دانش آموزی به عرصه دانش بنیان

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به این كه زیست بوم مساعد ورود دانش آموز مستعد به عرصه دانش بنیان در حال ریل گذاری است، اظهار داشت: آماده هستیم بر بستر تعاملی اثربخش با وزارت آموزش و پرورش مسیر هدایت و پرورش استعدادها و ورود به مسیر خلق ارزش افزوده و كارآفرینی فناورانه را هموار نماییم.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، سورنا ستاری در نشست برخط گفت وگوی هفته وزارت آموزش و پرورش بر بستر نرم افزار شاد که با حضور محسن حاجی میرزائی وزیر آموزش و پرورش و تعدادی از مدیران آموزش و پرورش برگزار شد، با بیان این که مسیر ورود استعدادهای دانش آموزی به عرصه دانش بنیان هموار است، از هدایت و راهبری نیروی انسانی مستعد به سمت بروز نوآوری ها و تحقق توسعه پایدار علمی و فناورانه گفت.
وی با اشاره به حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ورود تجهیزات ایران ساخت به آموزش و پرورش، اضافه کرد: طبق تفاهم نامه انجام شده در سال گذشته، خرید تمامی محصولات و تجهیزات از نمایشگاه ایران ساخت توسط واحدهای تابعه وزارت آموزش و پرورش با حمایت ۵۰درصدی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همراه است؛ تلاش می نماییم بر بستر مدارس، پژوهش سراها و هنرستان ها، ضمن هدایت استعدادهای دانش آموزان در راه نوآوری، این مجموعه ها را با محصولات دانش بنیان ایران ساخت تجهیز نماییم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به ظرفیت شرکت های دانش بنیان در تامین تجهیزات آزمایشگاهی کشور، اظهار داشت: این شرکت ها حالا به سطحی از توانمندی رسیده اند که بیش از ۷۰درصد تجهیزات آزمایشگاهی مورد نیاز کشور را با کیفیتی هم پای نمونه های خارجی تولید و ضمن جلوگیری از خروج ارز، نیاز پژوهش و فناوری کشور را تامین می کنند.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به پشتیبانی از استعدادهای برتر در چارچوب طرح مدارس سمپاد بعنوان یک لزوم، اضافه کرد: طرح سمپاد می تواند در پرورش نخبگانی که در تاریخ ماندگار شوند همچون گذشته مفید باشد و راه را برای ورود استعدادهای برتر به عرصه نوآوری و خلق دانش فراهم آورد. در بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تمامی راهکارهای لازم را برای شناسایی و شکوفایی استعدادهای علمی و فناورانه به کار می بندیم.
همکاری برای بروز استعدادهای فناور
ستاری با بیان این که آمادگی داریم تا در تعامل با ساختار آموزشی کشور، راه را برای ورود استعدادها به مسیر خلق ارزش افزوده و توسعه علمی کشور هموار نماییم، افزود: پژوهش سراهای دانش آموزی، زمینه را برای آشناسازی جامعه دانش آموزان با عرصه فناوری و نوآوری و ورودشان به مسیر دانش بنیان فراهم می کنند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با تاکید بر این که باید رویکرد جامعه به مفهوم توسعه از محور قرار دادن زیرساخت ها به محور قرار دادن نیروی انسانی و نهایتاً فرهنگ تحول یابد، اضافه کرد: تا سال های اخیر، کارخانه ها، زیرساخت های عظیم و منابع زیرزمینی سرشار به مثابه توسعه تلقی می شد. اما دریافتیم توسعه به مثابه یک مفهوم نرم افزاری با راهکارهای فکری و نوآورانه محقق می شود. امروز به این نتیجه رسیده ایم که موضوع توسعه، فرهنگی است و برای تحقق آن همه جامعه می بایست با یک رویکرد باز و روشن، به توسعه برسند.
ستاری با بیان این که باید در رویکرد و اهداف آموزش و پرورش کشور، تحولی جدی به سمت هدایت استعدادها به مسیر خلق فناوری صورت بگیرد، افزود: کشور در آموزش و پرورش هزینه های زیادی صرف می کند و این حوزه یکی از پایه های بودجه کشور است، اما راه زیادی تا تحول آفرینی و خلق افرادی ماندگار در حوزه های علم، فناوری و سوق دادن کشور به توسعه در پیش داریم. همراهی نوجوان و جوان در راه تجربه های نوآورانه و پشتیبانی از آنان حتی در صورت شکست، ضرورتی است که سالیان سال در فرهنگ ما وجود داشته و الان باید در شکل تازه و همگام با زنجیره نوآوری محقق شود.
ضرورت تحول در رویکردها به آموزش
رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان این که خوشبختانه تحول در دانشگاه های کشورمان محقق شده است، اضافه کرد: شرکت های دانش بنیانی که از دل دانشگاه ها برآمده اند به جامعه نشان دادند که منشأ و عامل اصلی تحول، نیروی انسانی است. از فرهنگ تکیه به منابع زیرزمینی و جامعه خوگرفته به خام فروشی، توسعه حاصل نمی گردد. فرهنگی که مشکل آموزش، اشتغال و توسعه را پول می داند، عمدتاً خام فروش و نفتی بوده و خطای آشکار در نگرش به توسعه است.
وی با تاکید بر این که ایران با هزاران سال پیشینه علم، فناوری، کارآفرینی و فرهنگ ریشه دار شتابدهی و استارتاپی باید به ارزش های خود برگردد و توانمندی خودرا در خلق ارزش افزوده، توسعه و نوآوری و پیشرفت به اثبات برساند، اظهار داشت: پژوهشگاه هایی داریم که به لحاظ زیرساخت و امکانات در دنیا بی نظیرند اما آن چه که موجب می شود از کارآمدی و اثربخشی لازم برخوردار نباشند را می بایست در فرهنگ توسعه و اهمیت بخشیدن به نیروی انسانی جستجو کرد.
برمبنای اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاری از شکوفایی نوآوری ها بر بستر یک زیست بوم مساعد شکل گرفته بر اساس یک خواست و فرهنگ عمومی سخن گفت و اشاره کرد: این شرایط جوان را در راه راه اندازی استارتاپ موفق و خلق ارزش افزوده راهنمایی می کند. اعتماد به نفس و ذهن بی پروای یک جوان است که زمینه ساز نوآوری می شود و باید زمینه و زیرساخت لازم را برای بروز این نوآوری ها و تحقق ایده های بلندپروازانه فراهم نماییم.1399/07/13
21:53:40
5.0 / 5
1845
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا