علوم هوا فضا

پاسخ دبیر ستاد زیست فناوری به انتقادات حوزه امنیت غذایی

پاسخ دبیر ستاد زیست فناوری به انتقادات حوزه امنیت غذایی

به گزارش هوا فضا در وبینار زیست فناوری كه امروز برگزار شد، برخی انتقادات در مورد پشتیبانی از محصولات بیوتكنولوژی و فرصت سوزی های انجام شده در حوزه امنیت غذایی عرضه شد كه دبیر ستاد توسعه زیست فناوری تصریح كرد تمام بسته های تدوین شده در این عرصه با هماهنگی وزارت جهاد كشاورزی بوده است.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر بهزاد قره یاضی، رئیس اتحادیه انجمن علوم کشاورزی در بخشی از وبینار زیست تکنولوژی امروز ستاد توسعه زیست فناوری، انتقادهایی را در مورد عدم حضور اتحادیه انجمن علوم کشاورزی و پژوهشگاه بیوتکنولوژی در بسته های امنیت غذایی ستاد توسعه زیست فناوری بیان کرد.
همینطور دکتر نیر اعظم خوش خلق سیما، رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اظهار داشت: ۵۰ درصد در حوزه زیست فناوری تولیدات داخل نقش دارند و ۵۰ درصد واردات است؛ اما آیا ستاد توسعه زیست فناوری برنامه هایی برای بخش واردات و ورود تکنولوژی برای پیشگیری از ورود این محصولات دارد؟!
وی با اشاره به اینکه باید از دستاوردهای شرکت های دانش بنیان در تولید محصولات بیوتکنولوژی حمایت شود، اظهار داشت: ستاد توسعه زیست فناوری چه برنامه هایی در زمینه تولید محصولات ژنتیک دارد.
خوش خلق سیما با تاکید بر اینکه پژوهشگاه بیووتکنولوژی کشاورزی، تنها پژوهشگاه حوزه کشاورزی است که باید در بسیاری از زمینه ها فعالیت کند، اظهار داشت: کمیته های پژوهش و فناوری ستاد توسعه زیست فناوری باید طوری دانشگاه ها را سوق دهند که جای پژوهشگاه ها برای اجرای پروژه ها وجود داشته باشد؛ این پژوهشگاه پروژه آنزیم را با حمایت های ستاد توسعه زیست فناوری به خوبی پیش می برد و این ظرفیت در حوزه های دیگر هم وجود دارد.
دکتر محمدعلی ملبوبی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری هم انتقادهایی در خصوص عدم حضور در بعضی کارگروه های ستاد زیست فناوری داشت و اضافه کرد: فعالیت ما در زمینه امنیت غذایی محدود به چند کارشناس شده که این فرصت ها را می سوزاند؛ حالا وضعیت درستی در امنیت غذایی نداریم که این دلیلی جز یا فرار کردن از مساله یا نپرداختن به مساله ندارد.
دکتر مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری هم در پاسخ به بعضی ابهامات اظهار داشت: تمام بسته هایی که در مورد امنیت غذایی در ستاد توسعه زیست فناوری تهیه شده، با هماهنگی و مشورت جهاد کشاورزی و با حضور وزیر بوده است. این بسته های حمایتی چندین ماه در سایت ستاد توسعه زیست فناوری قرار گرفته و هر فردی می توانست این اطلاعات را از این بسته ها کسب کند.
وی ادامه داد: روشن سازی مسائل حوزه امنیت غذایی جزو وظایف ما است که به آن می پردازیم.
منبع:

1399/07/22
13:26:32
5.0 / 5
1091
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا