هوافضا- علوم هوایی

كشف ابرسیاره ای با رادیو تلسكوپ برای نخستین بار

كشف ابرسیاره ای با رادیو تلسكوپ برای نخستین بار

ستاره شناسان اروپایی و آمریكایی برای نخستین بار با همكاری یكدیگر و با استفاده از یك رادیو تلسكوپ موفق به شناسایی یك ابر سیاره شده اند.به گزارش هوا فضا به نقل از نیواطلس، این ابر سیاره در فاصله ۲۱۲ سال نوری از زمین قرار دارد و در صورت فلکی هرکول واقع است. این ابر سیاره BDR J۱۷۵۰+۳۸۰۹ نام گذاری شده و با بررسی دقیق تر آن می توان اطلاعاتی از امکان وجود حیات در سایر سیاره ها به دست آورد.
ابر سیاره ها از جوی مشابه با سیاره های غول پیکر منظومه شمسی برخوردار می باشند و از نظر سایر خصوصیات وضعیتی درخلال سیاره ها و ستاره ها دارند. البته جرم این سیاره ها معمولاً تا ۸۰ برابر بیشتر از سیاره مشتری است.
ابر سیاره ها معمولاً گرمای زیادی را از خود ساطع می کنند و از همین رو می توان آنها را با استفاده از دستگاههای تشعشع سنج مادون قرمز شناسایی کرد. یک روش دیگر شناسایی این ابر سیاره ها بهره گرفتن از میدان مغناطیسی قدرتمند آنهاست که سبب ساطع شدن امواج رادیویی شده و این امواج با استفاده از تلسکوپ های رادیویی قابل شناسایی هستند. شناسایی اولیه این ابر سیاره در هلند انجام و در نهایت وجود آن با استفاده از تلسکوپ مستقر در هاوایی تأیید شد.


منبع:

1399/08/22
13:10:48
5.0 / 5
1266
تگهای خبر: ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا