هوافضا- علوم هوایی
معاون پژوهش وزارت علوم مطرح كرد

علم، فناوری و نوآوری مبنای اساسی رشد و توسعه جوامع

علم، فناوری و نوآوری مبنای اساسی رشد و توسعه جوامع

به گزارش هوا فضا معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، با تكیه بر ضرورت تعامل مستمر، دوطرفه و همزمان صنعت و دانشگاه، اظهار نمود: نهادهای علمی باید همواره در واحدهای صنعتی و هدایت آنان به سمت توسعه و پیشرفت اثرگذاری داشته باشند تا این مورد باعث رشد و تعالی منطقه ای و ملی شود.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، نشست مشترک سه جانبه ای به منظور بهره برداری از مزیت های استانی با حضور دکتر رحیمی- معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، دکتر میرزا بزرگ -رئیس امور آموزش عالی، تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه کشور-، دکتر درخشه -رئیس مرکز مطالعات راهبردی و آموزش وزارت کشور- و برخی رؤسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و معاونان استانداران، روز گذشته(چهارشنبه، 28 آبان) از راه ارتباط ویدئو کنفرانس برگزار گردید.
دکتر رحیمی در این جلسه با اشاره به اینکه الان فعالیت دانشگاه ها علاوه بر بحث آموزش، بر مبنای پژوهش محوری و عمل به مسئولیت اجتماعی ارزیابی می شود، اظهار داشت: دانشگاه های نسل سوم کمک کننده به توسعه کشور و رفع مشکلات و موانع پیشرفت جوامع هستند و فعالیتهای دانشگاهی باید با تعاملات سازنده در بخش صنعت باعث ایجاد اشتغال پایدار شود.
وی ضمن اشاره به اینکه در سطح بین المللی هم سه مؤلفه علم، فناوری و نوآوری مبنای اساسی رشد و توسعه جوامع است، تصریح کرد: این سه ساختار باید به صورت مشترک در همه استان ها وجود داشته باشد تا بتوان به نتایج درخشان و مؤثر رسید و اساسا هر استانی که با تکیه به علم و فناوری بتواند با نوآوری موضوعاتی خلاقانه مطرح کند، می تواند در اجرای طرح هایش موفق عمل کند.
رحیمی همینطور به طرح آمایش ملی و استانی که از طرف سازمان برنامه و بودجه اجرا شده است، اشاره و اذعان کرد: این اطلاعات بسیار مفصل، جامع و قابل استناد است که بعنوان سندی معتبر برای اجرای طرح ها در اختیار همه دستگاههای اجرایی قرار می گیرد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، افزود: اعتقاد دارم در ارتباط با طرح توسعه منطقه ای باید در مقیاس استانی عمل کرد. بر همین مبنا شورای مدیریت علم وفناوری در همه استان ها تشکیل شده که رئیس شورا بعنوان نماینده استان مسئولیت مدیریت سلسله نشست های این شورا را بر عهده دارد.
همچنین با ایجاد یک پارک جامع علم و فناوری در هر استان، شبکه آموزش عالی آن استان می تواند در شناسایی مزیت های نسبی استان ها و رفع مشکلات و موانع احتمالی اقدامات مؤثر انجام دهد.
دکتر میرزا بزرگ، رئیس امور آموزش عالی، تحقیقات و فناوری سازمان برنامه و بودجه کشور هم ضمن اشاره به اینکه برای حصول نتیجه از تدوین طرح هایی از این دست، باید ضمن برنامه ریزی جامع، دیدگاه اجرای موفق در سطح محلی داشته باشیم، اظهار داشت: با عنایت به محدودیت منابع نمی توان انتظار داشت دولت بتواند برای این گام بزرگ تأمین اعتبار کند.
وی تصریح کرد: در اجرای این طرح هم انتظار این است با برنامه ریزی دقیق و مشخص، کاری زیبا و مهندسی شده عرضه شود و سازمان برنامه و بودجه کشور هم اساسا حمایت همه جانبه خویش را در این حوزه مبذول خواهد نمود.
محمدسعید سیف، مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم هم در این نشست با عرضه گزارش جامعی از روند اجرای این طرح اظهار داشت: طرح بهره برداری از مزیت های استانی عملاً از آغاز سال ۱۳۹۹ مطرح و مذاکراتی با دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی صورت گرفت.
وی اضافه کرد: به توجه به وجود نیازهای مختلف در استان ها و وجود مزیت های گوناگون در هر استان، دانشگاه ها می توانند این مزیت ها را شناسایی کرده و بعنوان محور و مأموریت اصلی خودشان در نظر گرفته و فعالیت کنند.
سیف افزود: دانشگاه ها در جهت افزایش مسئولیت مستقیم اجتماعی و تبدیل شدن از دانشگاه آموزش محور به دانشگاه نسل سوم (پژوهش محور) می توانند همکاریهای تنگاتنگی با جامعه اطراف خودشان همچون استانداری ها، بنگاه های اقتصادی و شرکت ها و ارگان های مختلف داشته باشند. ازاین رو علاوه بر آموزش و پژوهش، بحث مشارکت در گشایش های اقتصادی و اجتماعی هم می تواند یکی از وظایف اصلی دانشگاه ها باشد.
مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم خاطرنشان کرد: همچون انتظاراتی که در این حوزه از دانشگاه ها می توان داشت؛ شامل رفع مشکلات صنعت و جامعه، ارتباط پایدار صنعت و جامعه، ایجاد اشتغال، تولید ثروت، ارتقای رتبه دانشگاه و توسعه فناوری کشور است.
بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، وی در ادامه، استفاده مناسب از توان علمی دانشگاه ها و مراکز علمی در جهت تولید علم و بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور، تمرکز دانشگاه ها و مراکز علمی بر توسعه مزیت های نسبی استان خود و استفاده بهینه از این توانمندی ها، همکاری و هم افزایی با دیگر نهادها و سازمان های ذیربط برای حل مشکلات و بهبود فعالیتهای اقتصادی و صنعتی و هدفمند کردن فعالیت ها و برنامه های موجود مانند رساله های تحصیلات تکمیلی، فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی و کارآموزی دانشجویان را از مهم ترین اهداف طرح مشارکت دانشگاه ها و مراکز علمی در بهره برداری از مزیت های استانی عنوان نمود.
منبع:

1399/08/30
22:34:30
5.0 / 5
1032
تگهای خبر: فناوری , ناسا , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا