هوافضا- علوم هوا فضا
در پاسخ به مهر اعلام شد

ابراز نارضایتی از وضعیت بودجه پژوهشی در لایحه ۱۴۰۰

ابراز نارضایتی از وضعیت بودجه پژوهشی در لایحه ۱۴۰۰

به گزارش هوا فضا مسئولان حوزه پژوهش و فناوری وزارت علوم با ابراز نارضایتی از وضعیت بودجه های این بخش اعلام کردند: نهادهای برنامه ریز از ظرفیت پژوهشگاه های وابسته به وزارت علوم باخبر نیستند.به گزارش هوا فضا به نقل از مهر، غلامحسین رحیمی در نشست خبری امروز در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر درباره وضعیت بودجه پژوهشی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ اظهار داشت: رشد بودجه عمومی کشور در لایحه ۱۴۰۰، ۴۲ درصد است و رشد بودجه دانشگاه های کشور نیز همین حدود است یعنی در قالب رشد میانگین کشوری.
وی با اشاره به اینکه بودجه پژوهشگاه های کشور در لایحه بودجه ۱۴۰۰، ۳۶-۳۵ درصد رشد داشته است، اظهار داشت: هنوز ارزش قابلیت ها و ظرفیت های به وجود آمده توسط پژوهشگاه های کشور شناخته نشده و همچنان نهادهای برنامه ریز ما به دانشگاه ها توجه بیشتری دارند. نهادهای ارشد از قابلیت های پژوهشگاه های وابسته به وزارت علوم و دستگاهها در طول دو دهه اخیر باخبر نشده اند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم افزود: خیلی از پارک های علم و فناوری ما تازه تأسیس و نوپا هستند و باید به آنها توجه ویژه ای شود. پارک های علم و فناوری یکی از مؤلفه های مهم زیست بوم علم و فناوری کشور هستند. برنامه آموزش عالی این است که دیگر توسعه کمی نداشته باشد چونکه کشور در نقطه ای قرار گرفته که باید به حوزه فناوری های پیشرفته و پیچیده توجه ویژه ای کند.
رحیمی رشد بودجه پارک های علم و فناوری در لایحه بودجه ۱۴۰۰ را ۳۳ درصد عنوان نمود و اظهار داشت: ردیف متمرکز پژوهش و فناوری در این لایحه ۱۱.۵ درصد رشد داشته است؛ اهل شکایت و گله نیستم و مراجع قانونگذار هر آنچه را که تصویب کنند، ما اهتمام خواهیم کرد که از منابع در نظر گرفته شده بهترین بهره را ببریم. ولی نکته اینجاست که اگر کشوری می خواهد در سطح جهان رتبه بالایی در حوزه پژوهش و فناوری داشته باشد، مدیران ارشد آن حوزه باید قضاوت کنند که چقدر از این حوزه حمایت شود البته قبول دارم که پارک های علم و فناوری ما نباید دائماً پول بخواهند ولی ما موظف هستیم زیرساخت های آنها را فراهم نماییم.
وی با اعلان اینکه از رشد بودجه خودمان در حوزه پژوهش و فناوری راضی نیستیم، اشاره کرد: هر چه مقتضیات کشور باشد و هر عددی که تصویب شود، ما بهترین اقدام را خواهیم داشت.
در ادامه مهدی کشمیری مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره وضعیت بودجه پارک های علم و فناوری در لایحه بودجه ۱۴۰۰ توضیح داد و اظهار داشت: بودجه پارک ها یک بحث جدی است و ما مشکلاتی در این خصوص داریم. برمبنای پیگیری هایی که داشتیم اواخر سال ۹۷ اتفاق خوبی در بودجه پارک ها افتاد اما خلاءهایی همچنان وجود دارد.
وی اضافه کرد: امسال بودجه پارک ها ۳۳ درصد رشد پیدا کرده و این عدد کمتر از آن چیزی است که ما انتظار داشتیم. به هر حال پیگیر هستیم تا اصلاحاتی در بودجه پارک ها صورت گیرد البته در بودجه پارک ها ردیف جدیدی باز شده تحت عنوان «زیرساخت های پارک های علم و فناوری» که اتفاق مثبتی است.
مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: این انتقاد به کل مجموعه اجرائی کشور وارد است و منابعی که این حوزه به آن نیاز دارند، به اندازه کافی پیش بینی نشده است.
کشمیری در پاسخ به این پرسش که بودجه برخی پارک های علم و فناوری در لایحه بسیار پایین دیده شده است، اظهار داشت: بودجه برخی از پارک ها در لایحه آنطور که باید باشد، تعیین نشده مانند بودجه پارک علم و فناوری البرز که باید اصلاح گردد. ما امیدواریم این اعداد در سازمان برنامه و بودجه یا در مجلس اصلاح شوند.
وی در ادامه اشاره کرد: نقش وزارت علوم در نهایی کردن اعداد خیلی پررنگ نیست و باتوجه به امکانات کشور و معیارهایی که در توزیع منابع وجود دارد، چنین اتفاقی رخ می دهد.


منبع:

1399/09/20
12:56:20
5.0 / 5
979
تگهای خبر: دستگاه , فناوری , وزارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا