هوافضا- علوم هوا فضا

بی نیازی صنایع نیروگاهی به خارج با تولید ابرآلیاژها در كشور

بی نیازی صنایع نیروگاهی به خارج با تولید ابرآلیاژها در كشور

یکی از شرکت های فناور با ساخت و بومی سازی ابرآلیاژهای پیشرفته، وابستگی صنایع نیروگاهی و پالایشگاهی برای تامین این نوع آلیاژها به خارج را کم کرد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، جلال دانش، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه آلیاژهای پایه نیکل و پایه کبالت جزو جدایی ناپذیر صنایع پیشرفته هستند، اظهار داشت: ابر آلیاژها در دمای بالا خواص خودشان را حفظ می کنند و عموما در صنایعی مانند نیروگاه ها و برای ساخت توربین های گازی کاربرد دارند.
وی ساخت قطعات و تجهیزات پیشرفته مبتنی بر آلیاژهای نیکل و کبالت را یکی از مهم ترین محورهای فعالیت این شرکت عنوان نمود و اضافه کرد: باتوجه به اهمیت سوپرآلیاژهای نیکل و کبالت، عمده مشتریان این تولیدات از صنایع است. چونکه این آلیاژها از خاصیت هایی چون مقاوم به سایش برخوردار می باشند.
دانش، به تولید فنرهای ابرآلیاژی اشاره نمود و افزود: این فنرها به سبب آن که باید در وضعیت محیطی و دمایی ویژه، خواص خودرا حفظ کنند، از فناوری پیشرفته ای برخوردار می باشند که حالا توسط فعالان فناور با روش های ریخته گری دقیق و گریز از مرکز تولید می شوند.
مدیرعامل این شرکت افزود: با بومی سازی فنرهای دریچه کشویی پاتیل مذاب که در صنایع ریخته گری پرکاربرد است، برای اولین بار در کشور توانستیم تولید این تجهیزات را که تا قبل از این در انحصار یک شرکت اروپایی بود، در کشورمان ممکن نماییم. در صورتیکه این فنرها از کارایی لازم برخوردار نباشد، ۲۰۰ تن مذاب از ارتفاع ۳۰ متری سقوط می کند و ضمن لطمه های انسانی، هزینه های هنگفتی را به بار خواهد آورد. خوشبختانه ساخت این فنر با موفقیت تولید و اجرائی شده است.
دانش، از بازار گسترده مواد ابرآلیاژی در کشور گفت و افزود: به سبب این که در صنایع نیروگاهی و خطوط انتقال گاز طبیعی تعداد بسیار زیادی توربین گازی داریم، کشور ایران یکی از بزرگترین بازارهای قطعات توربین در دنیا شمرده می شود. علاوه بر این از آنجایی که رتبه نخست منابع هیدروکربوری هستیم و بخش عمده ای از منابع نفت و گاز ترش است، بدین سبب مصرف آلیاژ در بخش استخراج میزان قابل توجهی است.
برمبنای اعلام مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی ریاست جمهوری، وی با اعلان اینکه مسیر خروج ارز با این تولیدات و خدمات مسدود شده است، افزود: این صرفه جویی در حوزه های گوناگونی انجام می شود. بطور مثال در حوزه بازسازی و تعمیر سالانه یک میلیون یورو را بسته به اعلام آمادگی نیروگاه ها صرفه جویی می نماییم، اما ظرفیت صرفه جویی تا ۴ میلیون یورو وجود دارد. همین طور در بخش تولید قطعات تا یک میلیون یورو و در بخش کمک به دیگر واحدها، ۲.۵ تا ۳ میلیون یورو صرفه جویی صورت گرفته است.1399/09/23
13:14:10
5.0 / 5
692
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا