هوافضا- علوم هوایی

شبیه سازی شكل گیری ماه با ابررایانه

شبیه سازی شكل گیری ماه با ابررایانه

پژوهشگران دانشگاه دورهام برای پی بردن به رازهای شکل گیری کره ماه از یک ابررایانه بهره برده اند و پروسه مذکور را شبیه سازی کرده اند.به گزارش هوا فضا به نقل از نکست وب، بیشتر ستاره شناسان معتقدند شکل گیری کره ماه در میلیاردها سال قبل حاصل برخورد کره زمین جوان و در حال سرد شدن با سیاره دیگری به نام Theia بوده که ابعادی به اندازه مریخ داشته است.
بررسی های قبلی نشان میدهد این برخورد ۴.۵ میلیارد سال قبل رخ داده و حاصل آن شکل گیری ماه فعلی در فضا بوده است. در ابتدا کره ماه به زمین نزدیک تر بوده، اما به تدریج تأثیر نیروی جاذبه زمین بر ماه متعادل تر شده و پس فاصله دو سیاره از یکدیگر تنظیم شده و به میزان فعلی رسیده است.
پژوهشگران هنوز نمی دانند برخورد زمین و Theia با چه سرعت و با چه زاویه ای صورت گرفته و این دو سیاره در زمان برخورد با چه سرعتی در حال گردش به دور خود بوده اند. برای یافتن پاسخ این سوالات نحوه وقوع این برخورد به شیوه های مختلفی شبیه سازی شده تا پاسخ دقیق پرسش مورد اشاره به دست آید.
بررسی های پژوهشگران نشان داد اگر Theia یک سیارک یا شهاب سنگ غول پیکر ساکن و غیر چرخنده بود، برخورد آن با زمین سبب می شد تا کره ماه شکل گرفته جرمی به اندازه ۸۰ درصد کره ماه فعلی داشته باشد و پس Theia حتما در زمان برخورد در حال گردش به دور خود بوده است. از طرف دیگر اگر سرعت چرخش این سیاره به دور خود پایین بود بجای یک ماه دو ماه حول کره زمین شکل می گرفت.
از سوی دیگر در بعضی حالت های بررسی شده امکان داشت برخورد زمین و Theia به یکدیگر سبب ادغام آنها در یکدیگر شود. پس پژوهشگران در حال شبیه سازی های بیشتری هستند تا به نتیجه قطعی این پرسش دست یابند.

1399/10/18
00:11:38
0.0 / 5
843
تگهای خبر: ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا