هوافضا- علوم هوا فضا

امكان تولید گجت های پوشیدنی با سامانه‏ های پیزوالكتریك در كشور

امكان تولید گجت های پوشیدنی با سامانه‏ های پیزوالكتریك در كشور

به گزارش هوا فضا محققان دانشکده نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تولید برداشت کننده منعطف انرژی الکتریکی با قابلیت شارژ تجهیزات و ارزیابی آنها شدند که از دستاوردهای این طرح می توان در تولید گجت های پوشیدنی و منسوجات هوشمند بهره برد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، محمد سجاد سرایانی بافقی، دانشجوی مقطع دکتری دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح "تحلیل عملی و نظری عملکرد برداشت انرژی الکتریکی از لایه ‏های الیافی پلی وینیلیدین فلوراید" با اشاره به اینکه سازه ‏های لیفی هوشمند همچون دستاوردهای فناوری امروزی با کاربردهای مختلف است، اظهار داشت: یکی از مهم‏ترین موادی که جهت تولید این سازه‏ های هوشمند استفاده می ‏شود، پیزوالکتریک ‏ها هستند که بعنوان موادی با قابلیت تبدیل انرژی الکتریکی و مکانیکی به یکدیگر مطرح هستند.
وی با اشاره به اینکه تابحال مطالعات گوناگونی درمورد سامانه‏ های پیزوالکتریک‏ و کاربردهای آن‏ها در حوزه‏ های مختلف صورت گرفته است، اظهار نمود: این مطالعات اغلب به بهینه ‏ سازی ماده پیزوالکتریک یا پیکربندی سامانه پرداخته شده است. در این میان بعضی از پژوهش ‏ها هم با تمرکز بر حسگرها و مبدل ‏های منعطف پیزوالکتریک انجام شده‏ است و هدف اصلی در این مطالعه بررسی عملکرد سامانه در زمان است تا تعیین شود که سامانه ‏های منعطف پلیمری پیزوالکتریک، تا چه زمان بدون افت خصوصیت قابل بهره‎گیری هستند و خصوصیت آن‏ها در طول استفاده، گرفتار چه تغییراتی می‏ شوند.
سرایانی افزود: در این تحقیق در نخستین گام یک دستگاه ارزیابی کننده خاصیت پیزوالکتریک به نام PiezoTester، طراحی و ساخته شد. این دستگاه نه تنها در این پروژه مورد استفاده قرار گرفت، بلکه به پیشبرد پروژه ‏های گوناگونی در سایر دانشکده ‏های دانشگاه امیرکبیر کمک شایانی کرد. حالا تیم ‏های تحقیقاتی گوناگونی برای ارزیابی نمونه ‏های تولیدی در پروژه ‏ها از این دستگاه در این دانشگاه استفاده می ‏کنند.
وی اظهار داشت: در ادامه پروژه، خواص مکانیکی و الکتریکی سامانه‏ های پیزوالکتریک الیافی مورد ارزیابی قرار گرفت و تغییرات آن‏ها در حین استفاده در فرکانس ‏ها و سیکل های مختلف استفاده مورد بررسی قرار گرفت که نتایج جالب و قابل ملاحظه ای داشت، بگونه ای که نتایج به دست آمده نشان داد که در سیکل ‏های متمادی نه تنها خواص افت نمی‏ کنند، بلکه بهبود می ‏یابند.
این دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تکیه بر اینکه در آخرین گام پروژه، مدل ریاضی برای ارتباطی بین ویژگی‏ های ساختاری لایه الیاف، خاصیت مکانیکی الیاف و خاصیت پیزوالکتریک مواد با یکدیگر عرضه کردیم، تصریح کرد: مدل عرضه شده علاوه بر کمک به تحلیل رفتار سامانه الیافی پیزوالکتریک، تأثیر قابل ملاحظه ای در طراحی و بهینه ‏سازی فرایند تولید سامانه و تجاری‏ سازی آن‏ها در هر سطح از حساسیت خواهد داشت و سبب صرفه ‏جویی در زمان و مواد اولیه خواهد شد.
وی اظهار داشت: خروجی این تحقیق در فناوری منسوجات هوشمند و ساخت حسگرها و مبدل ‏های منعطف قابل استفاده می باشد، ضمن آنکه نتایج آن در مهندسی پزشکی در شاخه ‏های مهندس بافت و کاشت سلول و طراحی ابزار الکترونیکی کاشته شده در بدن هم قابل استفاده می باشد.
وی تمرکز بر یکنواختی عملکرد و طول عمر سامانه ها و همینطور عرضه یک مدل ریاضی که امکان بهینه‏ سازی و پیش ‏بینی رفتار سامانه را فراهم می ‏ کند را همچون مزایای رقابتی این طرح نام برد و افزود: نتایج این پروژه در حوزه ‏های منسوجات هوشمند و همینطور مهندسی پزشکی قابل استفاده می باشد. علاوه براین خروجی این تحقیق در ابزارهای میکروالکترونیک و گجتهای پوشیدنی هم کاربرد دارد.
بر مبنای اعلام دانشگاه امیرکبیر، اساتید راهنمای این پروژه دکتر مسعود لطیفی، دکتر عبدالحسین صادقی و استاد مشاور آن دکتر روح ‏اله باقرزاده اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بودند و بخشی از این پروژه با همکاری دانشگاه‏ پیزای ایتالیا (UniPi) و مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) انجام شد.1399/10/21
14:10:50
0.0 / 5
1275
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا