هوافضا- علوم هوا فضا

۳ حوزه صنعت خودرو كه بیشترین رسوخ فناوری نانو را تجربه كردند

۳ حوزه صنعت خودرو كه بیشترین رسوخ فناوری نانو را تجربه كردند

هوا فضا: بررسی های نشان میدهد بیشترین رسوخ فناوری در حوزه خودرو مربوط به محصولات نگهداری با 321 محصول است و بعد از آن قطعات با 176 محصول رتبه دوم و افزودنی های خودرو با 137 محصول در رتبه سوم قرار گرفته است.


به گزارش ایسنا، رسوخ فناوری نانو در صنعت خودروسازی سبب عرضه محصولات مختلفی شده که از آن جمله می توان به رنگ های خود ترمیم شونده، شیشه های خود تمیزشونده، انواع کاتالیزورها، فیلترهای نانوحفره ای و خیلی از مواد سبک و کم حجم اشاره نمود.
بانک محصولات پایگاه استت نانو مبادرت به جمع آوری و دسته بندی این محصولات کرده است. برای بخش خودرو، این بانک، اطلاعات ۶۳۴ محصول مختلف از ۱۸۵ شرکت که در ۳۵ کشور مختلف تولید شده را جمع آوری کرده است.
در بخش «نگهداری» که بیشترین سهم را در بین نانومحصولات صنعت خودرو دارد، ۵۴ محصول به کنسانتره های شستشوی خودرو، ۴۸ محصول به سیلانت های رنگ، ۳۶ محصول به پولیش ها و ۳۲ محصول به سیلانت های شیشه اختصاص دارد. از دیگر محصولات بخش نگهداری می توان به انواع پولیش، پد، ترمیم کننده رنگ بدنه، شوینده خودرو و ماده پرداخت سطحی اشاره نمود.
دی اکسید سیلیکون پرکاربردترین نانوماده در محصولات بخش نگهداری خودرو است، بعد از آن نانوذرات رس با ۱۸ محصول در رتبه دوم قرار دارد. ضدآلودگی، افزایش دوام، ایجاد خاصیت ضدپرتوفرابنفش، ضدآب و ضدخراش همچون خاصیت هایی است که با بهره گیری از نانومواد در این محصولات به وجود آمده است.
آلمان با ۱۰۳ محصول بیشترین سهم را در بخش نانومحصولات «نگهداری» خودرو داشته و بعد از آن آمریکا و ایران به ترتیب با ۶۶ و ۳۳ محصول قرار دارند.
در بخش «قطعات» فیلترهوا با ۱۱۷ محصول و فیلتر روغن با ۲۳ محصول در رتبه های اول و دوم قرار دارند. در فهرست نانومواد، نانوذرات رس و نانوالیاف بیشترین سهم را در این محصولات به خود اختصاص داده اند. آمریکا با ۱۲۹ محصول و ایران با ۱۱ محصول در رتبه های اول و دوم تولیدکنندگان «قطعات» خودرو با نانومواد قرار گرفته اند. افزایش طول عمر، مقاومت در مقابل رطوبت و دوام حرارتی نیز خاصیت های مهمی است که با فناوری نانو در این محصولات به وجود آمده است. از دیگر محصولات بخش قطعات می توان به کاتالیست، تایر، آینه بغل، آینه پشت، سنسور باتری و لنت ترمز اشاره نمود.
برمبنای اعلام ستاد نانو، دربخش «افزودنی ها» نیز افزودنی روغن با ۷۱ محصول و افزودنی سوخت با ۳۲ محصول بیشترین سهم را داشته و در این محصولات بیشتر از دی سولفید تنگستن و نانوذرات الماس استفاده شده است. آمریکا، نیوزلند، ایتالیا، بریتانیا و چین بیشترین سهم را در تولید این محصولات داشته اند. کم کردن اصطکاک و کاهش مصرف انرژی نیز با اهمیت ترین خاصیت هایی بوده که نانومواد در محصولات این بخش به وجود آورده اند. از دیگر محصولات بخش افزودنی می توان به ترمیم کننده موتور، افزودنی روغن، افزودنی بنزین، رزین و افزودنی روغن ترمز اشاره نمود.
منبع:

1399/10/23
12:14:31
0.0 / 5
1134
تگهای خبر: باتری , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا