هوافضا- علوم هوا فضا

طرح های برتر دومین جشنواره استارپوزال عرضه شدند بعلاوه جزئیات

طرح های برتر دومین جشنواره استارپوزال عرضه شدند بعلاوه جزئیات

هوا فضا: طرح های منتخب دومین جشنواره استارپوزال معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، در اختتامیه دومین دوره جشنواره ملّی کارآفرین دانشگاهی (استارپوزال) که با حضور داوران این جشنواره، دکتر مهدی سجودی عضو شورای فناوری پارک علم و فناوری، دکتر رضا رجایی مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس، مهندس حامد ابراهیمی معاون توسعه و فناوری پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس در پردیس این مرکز برگزار شد، ایده پردازان طرح های منتخب، ضمن ارائه اهداف و رویکردها به توضیح درباره آثارشان پرداختند.
در این جشنواره، دو طرح در حوزه کشاورزی، سه طرح در حوزه سلامت، سه طرح در حوزه صنعت و دو طرح از صنایع خلاق بررسی گردید.
طرح اول حوزه کشاورزی با موضوع تولید یک افزودنی خوراکی در تغذیه دام با بهره گیری از مایع شکمبه کشتارگاهی از فریبا رضایی ارائه شد. از آن جایی که کشور با کمبود خوراک و افزودنی های خوراکی مواجه می باشد، یکی از ضایعات کشتارگاهی که با وجود حاوی بودن مواد مغذی بسیار، دور ریخته می شود، مایع شکمبه است. این ماده جدا از خواص منحصربه فردی که دارد، حاوی مقادیر زیادی آمونیاک و فسفر است که به شدّت آلوده کنندهی محیط زیست است. این طرح با بازیافت مایع شکمبه، آلودگی محیط زیست را می کاهد و یک افزودنی مفید را در صنعت دامپروری فراهم می آورد.
طرح دوم حوزه کشاورزی، ساخت داروی همزمان سازی فحلی دام، از طوبی ندری است که برمبنای رویه اصلاح نژاد و تولیدمثل دام ها برنامه ریزی شده است. طبق این طرح، داروی همزمان سازی آبستنی دام با مکانیسم اثر بر سیستم هورمونی دستگاه تولید مثلی حیوان ماده، موجبات هم زمانی فحلی و آبسانی دام سبک و سنگین را فراهم می آورد. از مزایای این دارو می توان به کوتاه شدت فاصله زایش ها در سال، مدیریت زمان زایش ها، اجرای برنامه دو زایش برای هر گوسفند یا بز ماده در ۱.۵ سال و مدیریت بهتر مادر و بره های متولد شده، اشاره نمود.
نخستین طرحی که در حوزه سلامت ارائه شد، تولید ایمونوتوکسین ضد مارکر از خاطره قاسمی است. داروی ضد مارکر در درمان هدفمند لوکیمیا استفاده می شود. طراحان با شعار کاهش هزینه های داروی ضدسرطان با تولید در داخل کشور، گام بلندی در راه حل مشکل قیمت بالای داروهای هدفمند برای درمان سرطان و دسترسی مناسب به این داروها برداشته اند.
طرح دوم حوزه سلامت مربوط به تولید قرص آماده به مصرف بافرها از محمد محقق است. این قرص های آماده به مصرف، چاره ای سریع، آسان و راحت برای تهیه انواع بافرها و محیط کشت های آزمایشگاهی است. چنان که می توان با مصرف این قرص های سریع حل شونده در زمان تکنسین یا پژوهشگر صرفه جویی کرد.
طرح سوم از حوزه سلامت، مربوط به سنسوکزیا (ساخت حسگر تماسی پیوسته گلوکز بر پایه نانو ذرات مغناطیسی) از علی رمضانی است. با بهره گیری از حسگر موجود در این کیت، قند خون بیماران دیابتی با ارائه گزارش، الگویابی و مقایسه سابقه بیمار، پایش می شود.
نخستین طرح از حوزه صنعت به دستگاه قابل حمل احتراق کوره های صنعتی از محمد ضابطیان مربوط می شود. دستگاه پایش احتراق کوره، به کمک روش طیف سنجی تشعشعی می تواند وضعیت شعله مناسب در کوره را تشخیص دهد و بخش دماسنجی آن بالاتر از دمای شعله و دمای فلز مذاب را با دقت ۲۰ درجه اندازه گیری کنند، بخارگیری دستگاه سبب صرفه جویی در ۱۰ هزار سنسور تماسی در سال شده و ضمن کاهش ۳۵ درصدی در مصرف سوخت کیفیت محصول تولیدی را بیشتر می کند.
طرح دوم حوزه صنعت به حذف نیترات از آب شرب به گردآوری صائب احمدی مربوط می شود. در سیستم های بیوالکتروشیمیایی و با بهره گیری از جریان الکتریکی ضعیف، میکروارگانیسم های موثر در حذف نیترات ها را تحریک کرده و سرعت حذف نیترات را تا ۴۰۰ درصد بیشتر به سیستم های بیولوژیکی معمولی افزایش می دهد، هم چنین هزینه سیستم مذکور تا ۴۰ درصد کمتر نسبت به روش های رایج است.
آخرین طرح از حوزه صنعت، به ایده سیستم تنش زدای ارتعاش اطلاق می شود که طراح آن محمدصالح صدوقی است. روش تنش زدایی ارتعاشی یا VSR، روشی است جهت کاهش تنش های پسماند سازه های فلزی که مانع از تغییر شکل و اعوجاج سازه در طول زمان می شود و عمر مفید آن را بیشتر می کند. هزینه این روش در مقایسه با روش سنتی بمراتب کاهش پیدا می کند.

هم چنین از مجموعه صنایع خلاق، دو طرح معرفی گردید که یکی از آنها به شناسایی خواب آلودگی راننده برمبنای مدل سازی دینامیک عرضی خودرو از سعید بستان منش اشاره دارد. این طرح با ایجاد سامانه ای برای شناسایی و تشخیص خواب آلودگی و رفتار راننده است، از حوادث رانندگی پیشگیری می کند و سودآوری را برای شرکت های بیمه به ارمغان می آورد.
سامانه هوشمند تشخیص بیماری دوم آخرین طرح از صنایع خلاق و آخرین طرح از مجموعه طرح های منتخب جشنواره استارپوزال، از نیما شریفی صادقی بود. این سامانه هوشمند ابری، علایم اولیه بیماریهای مغز، اعصاب و تداخلات دارویی را بررسی نموده و شناسایی می کند. این فرآیند به صورت کاملاً هوشمند و با بهره گیری از هوش مصنوعی و داده های بالینی و غیر بالینی بیماران را تشخیص می دهد. این سامانه به پزشکان، بیماران و به همه اقشار جامعه در شناسایی، تشخیص و درمان بیماریها کمک می نماید.
در آخر این مراسم، داوران ضمن اجماع نظرات و بررسی کلی طرح ها از تمام جوانب موجود، سه طرح منتخب را اعلام نمودند.
طرح های برگزیده به ترتیب "تولید ایمونوتوکسین ضد مارکر" از خاطره قاسمی، "سیستم تنش زدای ارتعاش" از محمدصالح صدوقی و "شناسایی خواب آلودگی راننده برمبنای مدل سازی دینامیک عرضی خودرو" از سعید بستان منش بودند.

به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، به هرکدام از طرح های منتخب به ترتیب ۳۰، ۲۵ و ۲۰ میلیون تومان و به هفت طرح باقی مانده جوایزی به ارزش ۷ میلیون تومان اهدا شد.
منبع:

1399/10/25
13:32:39
0.0 / 5
627
تگهای خبر: دستگاه , سیستم , فناوری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هوا فضا هوافضا