هوافضا- علوم هوایی
در گفت وگو با هوا فضا اعلام شد

حوزه هایی كه شركتهای پارك فناوری تربیت مدرس در آن بیشتر فعالند

حوزه هایی كه شركتهای پارك فناوری تربیت مدرس در آن بیشتر فعالند

هوا فضا: معاون توسعه فناوری پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس ضمن اشاره به اقدامات این پارک در جهت جذب و توانمندسازی طرح های اساتید و دانشجویان ایده پرداز و خلاق، خاطرنشان کرد: اغلب شرکتهای مستقر در این پارک در حوزه تجهیزات پزشکی، دارویی، کشاورزی فعالیت می نمایند.


مهندس حامد ابراهیمی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به عملکرد پارک در یک سال قبل با عنایت به برنامه ریزی های صورت گرفته، اظهار داشت: پارک تربیت مدرس دومین پارک علم و فناوری کشور است. در دو سال گذشته و در جهت توسعه فعالیت ها، برنامه جدیدی به روند این پارک اضافه شده که در چند قسمت، تقسیم بندی می شود. یکی از آنها برنامه توسعه‌ی فیزیکی است که به ایجاد ظرفیت و ساختار فیزیکی برای پذیرش شرکت ها منجر گردیده است. پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس در دو سایت واقع در اتوبان شهید بابایی و بلوار پژوهش، در حال تاسیس ساختمان های جدید برای استقرار شرکت ها و استفاده از امکانات پارک است.
وی افزود: برنامه ی دیگر پارک علم و فناوری تربیت مدرس در عرصه تولید محتوا برای جذب، پذیرش و توانمندسازی تیم هایی است که پتانسیل های لازم را دارند. این پارک هم چنین طرحی را برای تجاری سازی یافته های پژوهشی دانشگاهی با هدف کمک به اساتیدی که پژوهشی را انجام داده و محصول و خدمتی فناورانه دارند که قابلیت ورود به بازار را دارد، تعریف شده است.
ابراهیمی درباره برنامه دیگر پارک علم و فناوری تربیت مدرس در مورد کارآفرینان دانشگاهی هم چنین اظهار داشت: در این طرح که به آن جشنواره‌ی استارپوزال گفته می شود، تمرکز بیشتر بر روی دانشجویانی ا‎ست که در مقاطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می کنند و وقت زیادی بر روی رساله و رساله شان گذاشته اند. متاسفانه در شرایط کنونی اشتغال و درآمد کشور، «مهاجرت» یکی از گزینه های پیش روی دانشجویان و نخبگان پس از فراغت از تحصیل است. پارک علم و فناوری تلاش دارد تا شرایطی را آماده کند که نخبگان قبل از اتمام تحصیلات، شاغل شوند یا فعالیت ‎های علمی -پژوهشی شان قابلیت تجاری شدن داشته باشد و بی هدف نماند.
معاون توسعه فناوری پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس درباره شرکتهای زیرمجموعه این پارک بیان نمود: هم اکنون در پارک علم فناوری بیشتر از ۱۵۰ شرکت و واحد فناور عضو هستند که از این تعداد، بیشتر از ۳۰ شرکت، بالغ هستند و ۱۲۰ شرکت در مرکز رشد پارک مستقرند که نوپا و کوچک محسوب می شوند.
ابراهیمی درباره بودجه تخصیص شده و نیازهای مختلف پارک علم و فناوری، افزود: بخشی از بودجه پارک علم و فناوری از سازمان برنامه و بودجه تأمین می ‎شود. اغلب این بودجه صرف توانمندسازی واحدهای فناور و شرکتهای دانش بنیان می شود. این پارک هم چنین درآمدهای اختصاصی هم دارد؛ بخشی از آن از راه همین شرکت ها که پس از فروش محصولات شان به درآمد می رسند، پرداخت شده و بخش دیگری هم از راه معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری تأمین می شود؛ این بودجه برای تقویت طرح های پژوهشی به شرکت ها تزریق می شود.
وی درباره دستاوردهای پارک هم این طور اظهار نمود: شرکت هایی که در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس مستقر هستند، اغلب در حوزه تجهیزات پزشکی، دارویی، کشاورزی فعالیت می نمایند. برای مثال یکی از شرکتهای فعال در پارک موفق شد تا شربتی خوراکی برای مبارزه با کرونا تهیه نماید و به تایید اولیه برساند. هم چنین در حوزه کشاورزی فناوری هایی مثل هوشمندسازی گلخانه ها، کشت گیاهان دارویی و... صورت گرفته است.
معاون توسعه فناوری پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس ضمن اشاره به تاثیرات پاندمی کرونا بر فعالیتهای این مجموعه اظهار داشت: طبیعتاً مجموعه پارک علم و فناوری هم از شرایط کرونا متاثر شد، خصوصاً در زمینه اقتصادی. اما در این زمان حجم درخواست ها برای پذیرش در پارک به ۳۶۰ مورد افزایش یافت که با برنامه ریزی اغلب این افراد و شرکت ها به عضویت پارک درآمدند و بازارهای جدیدی را ایجاد کردند.
منبع:

1399/10/30
11:08:01
0.0 / 5
841
تگهای خبر: دانش بنیان , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا