علوم هوا فضا

بكارگیری فیلترهایی خاص در ماسك ها به كمك یك شركت دانش بنیان

بكارگیری فیلترهایی خاص در ماسك ها به كمك یك شركت دانش بنیان

به گزارش هوا فضا شیوع کروناویروس یک حقیقت را به همه ما یادآوری کرد که سلامت هوایی که تنفس می نماییم تاحد زیادی می تواند در حیات ما نقش آفرین و سرنوشت ساز باشد. وجود آلاینده های محیطی ناشی از صنایع، خودرو ها و مصارف خانگی از یک سو و آلودگی های میکروبی و ویروسی از سویی دیگر،  دو عاملی هستند که در تهدید سلامت هوای ما تأثیر می گذارند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، راهبردهای گوناگونی برای پیشگیری از انتشار ریز آلاینده ها در محیط و همینطور پیشگیری از شیوع و گسترش عوامل بیماری زا مانند ویروس ها عرضه شده است که فناوری فیلتراسیون بعنوان راهکاری اثربخش و کارآمد در این حوزه عمل می کند. فیلترها در ابعاد و کاربردهای گوناگون، به کمک آمده اند تا هوای تنفس سالم تری در اختیار جامعه قرار بگیرد.
با توجه به وسعت دامنه کاربرد سیستم های فیلتراسیون، کیفیت مواد اولیه مطابق با استانداردهای تولید، کیفیت سنجی و کارایی فیلترها و تلاش در جهت ارتقای کیفیت فیلتراسیون بسیار مهم می باشد.
فناوری نانو و زیست فناوری هم به صنعت فیلتراسیون راه یافته اند تا فیلترهای نانویی و آنتی باکتریال، کارکرد و اثربخشی بالاتری را عرضه کنند. نانوفیلتراسیون اخیرا بعنوان روشی تازه برای جدا کردن ذره ها از هوا یا مایعات به کار می رود.
اما کیفیت سنجی و ارزیابی کارآمدی فیلترها از فیلترهای آب و روغن و هوا از اهمیتی انکارناپذیر برخوردار می باشد. کاری که انجام آن، نیازمند فناوری هایی به پیچیدگی و پیشرفتگی تجهیزات تولید همین فیلترها است.
ارزیابی هایی چون اندازه گیری تحمل چرخه دمایی، مقاومت در مقابل ارتعاشات، فشار هیدروستاتیکی، راندمان و افت فشار انواع فیلتر های آب، روغن، هوا و ماسک تنها بخشی از معیارها و مؤلفه هایی است که باید به دقت اندازه گیری شود تا میزان کارآمدی و کیفیت ماسک ها روشن شود.
بر همین اساس، یک شرکت دانش بنیان، توجه و تمرکز خویش را بر روی کیفیت سنجی و ارزیابی کارایی انواع ماسک ها و تجهیزات فیلتراسیون قرار داده است.
همچنین، بخش قابل توجهی از تجهیزاتی که امکان واردات آن نبود یا مشابه خارجی نداشت، با تلاش فعالان فناور این شرکت دانش بنیان بومی سازی شد و هم اکنون، تجهیزات مختلف و متنوعی مانند دستگاه آزمون چرخه حرارتی، میکروسکوپ نوری، ترازوی دیجیتال، سنجشگر مقاومت پارگی، سنجشگر مقاومت به ترکیدگی و بسیاری دیگر از تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته ای که در تولید فیلترهای با کیفیت نقش آفرینی می کنند به یاری پژوهشگران آمدند.
یکی دیگر از توانمندی هایی که حالا در داخل کشور توانمند هستیم، شناسایی مدیای به کار رفته در نوع خاصی از فیلترها است. خیلی از صنایع همچون خودروسازان نیازمند تولید بومی از نوع خاصی از فیلترها هستند که در این مجموعه فناور، به دقت سنجش و شناسایی می شود و با روش های گوناگونی چون مهندسی معکوس، شناسایی شده و زمینه برای تولید آنها فراهم می شود.
به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همینطور در روزهای شیوع کروناویروس، ماسک ها به اولین مبحث و دغدغه برای حفظ سلامت جامعه تبدیل گشته اند که کیفیت مواد اولیه و فناوری ساخت این ماسک ها در اثرمندی و کارآمدی تأثیری اجتناب ناپذیر دارد. بر همین مبنا از روزهای اولیه شیوع کووید-۱۹، برای سنجش کیفیت ماسک های تولیدی، اقدامات و روش های گوناگونی برای این مورد مهم پیاده سازی شد. روش هایی که ضمن کمک به تولیدکنندگان حوزه سلامت، زمینه را برای کمک به ایستادگی و کمک به حفظ سلامت جامعه در این روزهای دشوار، فراهم نموده است.1399/11/17
13:53:40
0.0 / 5
852
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا