هوافضا- علوم هوا فضا
با عمر ۱۲۰ میلیون سال؛

یك خورشید جوان كشف شد

یك خورشید جوان كشف شد

هوا فضا: ستاره شناسان یک ستاره جوان 120 میلیون ساله و مشابه خورشید کشف کرده اند که سه سیاره دور آن مدار می زنند.به گزارش هوا فضا به نقل از دیجیتال ترندز، ستاره شناسان با بهره گیری از ابزار TESS ناسا یک ستاره جوان به نام TOI۴۵۱ رصد کرده اند که سه سیاره با دمای بالا دور آن مدار می زنند.
این ستاره شباهت زیادی به خورشید دارد. البته خورشید ۴.۶ میلیارد ساله است اما ستاره تازه کشف شده فقط ۱۲۰ میلیون سال عمر کرده است. این بدان معنا است که مطالعه آن اطلاعات زیادی درباره چگونگی تشکیل منظومه شمسی در اختیار ما قرار می دهد.

براساس اطلاعات به دست آمده این ستاره حدود ۹۵ درصد حجم خورشید را دارد و ۱۲ درصد از آن کوچک تر است. در کنار این موارد، انرژی انتشاری TOI۴۵۱ حدود دو سوم خورشید است.
الیزابت نیوتن محقق ارشد این پژوهش در اطلاعیه ای می نویسد: این منظومه اطلاعات زیادی در اختیار ستاره شناسان قرار می دهد.TOI۴۵۱ فقط ۱۲۰ میلیون سال عمر کرده و ۴۰۰ سال نوری با زمین فاصله دارد، بنا بر این می توان بطور دقیق منظومه جوان را رصد کرد. از طرف دیگر چون ۳ سیاره در منظومه وجود دارد که اندازه آنها ۲تا۴ برابر زمین است، آنها نمونه های ایده آلی برای آزمایش نظریه ها درباره شیوه تکامل اتمسفر سیارات به حساب می آیند.
سیاره های این منظومه در مسافت کمی تا TOI۴۵۱ قرار دارند، بطوریکه فاصله هر ۳ آنها تا ستاره، کمتر از عطارد تا خورشید است. بدین سان دمای آنها بسیار بالا است و از ۲۲۰۰ تا ۸۴۰ درجه فارنهایت تخمین زده می شود.


منبع:

1399/11/30
18:16:31
0.0 / 5
876
تگهای خبر: دیجیتال , ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
هوا فضا هوافضا