علوم هوا فضا

در دنیای امروز ترویج علم لزوم و محور توسعه كشورهاست

در دنیای امروز ترویج علم لزوم و محور توسعه كشورهاست

رئیس انجمن ترویج علم ایران با بیان اینکه «در دنیای تخصصی شده امروز، ترویج علم لزوم و محور توسعه کشورهاست» اظهار داشت: انجام این مهم در گرو باور و حمایت سیاستگذاران و برنامه ریزان این عرصه است. می دانم که هنوز هم می توان به امید و ایمان چنگ انداخت و صبوری کرد تا این نو پای خسته شاید روزی را ببیند که هر کس به وظیفه و تکلیف و مسئولیت خود بر حسب منافع جمعی و منافع ملی حرکت نماید.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر اکرم قدیمی در مراسم اهدای بیست ویکمین جایزه ترویج علم که عصر امروز پنج شنبه(۳۰ بهمن) برگزار شد با اشاره به اینکه «انجمن ترویج علم ایران، با هدف ارتقای بینش علمی در جامعه با همکاری بعضی از نهادها و سازمان­های علمی و فرهنگی کشور از سال ۱۳۹۱ هفته ترویج علم را همزمان با روز جهانی علم برگزار کرده است » اظهار داشت: سال جاری نهمین سال هفته ترویج علم در کشور را تبدیل به چله ترویج علم کرده و از هفته ترویج علم تا هفته پژوهش با مشارکت فعال دبیران نشست ها، برنامه های بسیاری در حوزه ترویج علم اجرا شد. طبق روال هرساله آخرین روز هفته مراسم جایزه برگزار می شد ولی به سبب شیوه کووید-۱۹ امروز بیست و یکمین دوره جایزه ترویج علم و نکوداشت استاد ارجمند جناب آقای دکتر معین را برگزار می نماییم.
وی ادامه داد: انجمن ترویج علم ایران، بیست و یکمین دوره جایزه ترویج علم را به نام “استاد مصطفی معین” مزین نموده تا از تلاشهای خستگی نایذیر این استاد فرزانه تجلیل کند. افتخار داریم که از شخصیتی فرهیخته، دانشمند، نمونه و ماندگار تقدیر می نماییم. آنچه دکتر معین را از دیگر هم قطاران خود متمایز می کند، شخصیت چند بعدی شان است، ایشان علاوه بر بعد علمی در سایر ابعاد اجتماعی، اخلاقی، سیاسی و فرهنگی هم سرآمد هستند.
رئیس انجمن ترویج علم ایران بیان نمود: استاد در کارنامه خود علاوه بر کارهای چشم گیر علمی، عهده دار مناصبی همچون وزارت، ریاست دانشگاه، نمایندگی مجلس، موسس و رئیس چندین انجمن علمی، موسس و هیات مدیره چندین موسسه اجتماعی و نیکوکاری هستند. در این جا گردهم نیامدیم که شرح خدمات دکتر معین را بازگو نماییم چون که برای همگان خدمات گرانقدر استاد هویداست. امروز تمامی ما بعنوان دانشجویان و همکاران استاد افتخار داریم در محضر بزرگ مردی باشیم که انسانیت و علم را در کنار هم داشته و آنچه او را برای همیشه در یادها نگاه خواهد داشت، ثابت قدمی بی ریای وی بر انجام کارهای علمی- اجتماعی است.
قدیمی با اشاره به اینکه «استاد معین در زمره انسان هایی ست که مایه مباهات و افتخار جامعه دانشگاهی ایران است» اشاره کرد: تصویر جامعه آرمانی که در آن انسانیت، زهد و ریاضت علمی، علاقه به دانش و عشق به همنوع باشد را می توان در اندیشه سال ها ریاضت علمی استاد مشاهده کرد.
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی اضافه کرد: مراسم امروز به پاس تجلیل از مقام علمی استاد معین و برگزیدگان محترم بیست و یکمین دوره جایزه ترویج علم برگزار می گردد که سال ها بسان چراغی فروزان اندوخته­ های علمی خویش را در جامعه ترویج کرده اند. این محفل به منظور پاسداشت از حضور اجتماعی در کارهای علمی- ترویجی این بزرگان تشکیل شده، تا تجارب و اندوخته های علمی مروجان بی ادعا علم را به نسل جوان معرفی کند؛ یعنی محفلی است به منظور الگوسازی برای نسل جوان تا از تجارب فرهیختگان عرصه ترویج علم بیاموزند. مروجانی که همچون ستارگان نور می افشانند و آوایی از جنس نور و امید سرمی دهند.
وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا امسال و درگذشت ده ها هزار ایرانی به سبب مبتلا شدن به این بیماری اظهار داشت: در سالی که گذشت ده ها هزار هموطن و صدها هزار همنوع در سرتاسر جهان، جان خویش را در اثر مبتلا شدن به ویروس کرونا از دست دادند. سالی که در آن هم ناتوانی بشر در مقابل بلایای ناشناخته و هم توانمندی خارق العاده بشر با تاکید بر علم در به زانو در آوردن این بلایا به محک آزمون گذاشته شد. این سال هرچه که بود با اشک ها وگریه ها و تلخی هایش، بنظر می رسد با اندوخته علم که از جانب پروردگار در نزد انسان به امانت گذاشته شده است رو به پایان است.
قدیمی در بخش دیگری از سخنان خود درباره ی پیشینه ترویج علم بیان نمود: از دهه ۱۹۸۰، دولت های کشورهای توسعه یافته، به نحو تمام عیار در عرصه ترویج علم گام نهادند. از این زمان است که پدیده «ترویج علم» به صورت حقیقت اجتماعی بسیار تأثیرگذار، صورت بیرونی یافت. این نکته به این معنا نیست که قبل از این زمان، فعالیتی در حوزه ترویج علم در حیطه عمومی صورت نمی گرفت؛ بر عکس، شواهد حاکی از آنست که از زمان رشد علوم جدید، از جانب افراد یا برخی نهادها، کوشش های پراکنده ای در این حوزه انجام می گرفت. اما با ورود دولت ها به این عرصه، ترویج علم بعنوان یکی از ارکان اصلی توسعه کشورها شناخته شد.
رئیس انجمن ترویج علم با اشاره به تجربه ترویج علم در مراکز علمی ایران اظهار داشت: در سال ۱۳۸۵ برای نخستین بار در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور گروه ترویج علم به وجود آمد. این گروه با حضور اعضای صاحب نامی همچون دکتر معین، دکتر منصوری و دکتر سمنانیان، دکتر حجازی، دکتر شیخ رضایی، دکتر وصالی و... طی چند سال با همراهی و مشارکت دیگر نقش آفرینان عرصه ترویج علم کارهای گوناگونی را انجام داد.
وی افزود: انجام پژوهش های متعدد، برگزاری نشست های مختلف با سازمان ها و فعالان عرصه ترویج علم، برگزاری جشنواره ترویج علم در پایان نامه های دانشجویی و برگزاری همایش ها و کارگاه های ملی و بین المللی و دهها فعالیت دیگر که نشانگر صرف زمانی بالغ بر هزاران ساعت کار کارشناسی برای هر یک از موضوعات انجام شده بود و با تلاش و همفکری اساتید بزرگواری که نام برده شد؛ قرار بود بعنوان متولی ترویج علم در کشور مطرح شود و حتی اساسنامه آن نیز( طی صدها ساعت جلسه) تدوین شده بود، اما با یک تصمیم! حتی بدون سوال از کم و کیف کارهای چندساله، ناگهان گروه ترویج علم که فعال ترین گروه مرکز بود، منحل شد. جای سوال است؛ چرا این قدر آسان تجربه هایی که به بهای عمر گرانمایه افراد و صرف هزینه های بیت المال به دست می آید یک شبه با یک فرمان نابود می شوند. تاسف آور است که بدانیم به رغم تمامی امیدها برای بهبود وضعیت ترویج علم در ایران باز هم نشان داده شد آنچه به مسلخ می رود منافع جمعی است.
رئیس کرسی یونسکو در ترویج علم با اشاره به اینکه «در دنیای تخصصی شده امروز، ترویج علم لزوم و محور توسعه کشورهاست» اظهار داشت: انجام این مهم در گرو باور و حمایت سیاستگذاران و برنامه ریزان این عرصه است. می دانم که هنوز هم می توان به امید و ایمان چنگ انداخت و صبوری کرد تا این نو پای خسته شاید روزی را ببیند که هر کس به وظیفه و تکلیف و مسئولیت خود بر حسب منافع جمعی و منافع ملی حرکت نماید. به قول شاملو، هیچگاه شب را باور نکردیم، چون که در فراسوی دهلیزش به امید دریچه ای دل بسته بودم!
قدیمی اضافه کرد: به رغم این شرایط، ذکر این نکته خالی از لطف نیست که سال جاری با همراهی، همکاری و همت دوستان و بزرگوارانی که دغدغه شان ترویج علم است و باور دارند آینده ایران را علم رقم خواهد زد، کارهای بسیاری در عرصه ترویج علم انجام شد. از نشست های زنده تا کارگاه بین المللی، افتتاحیه هفته، انتشار نشریه، مشاوره های علمی و کارهای بسیار دیگری؛ این در حالیست که با برگزاری برنامه های ترویجی در فضای مجازی توانستیم مخاطبان بسیاری را به مبحث ترویج علم علاقه مند سازیم.
او در آخر با تشکر از دوستداران ترویج علم اظهار داشت: من امروز به احترام نام تمام بزرگ مردان و بزرگ زنان عرصه علم سر تعظیم فرود می آورم و اجازه می خواهم تا یاد و خاطره مرحوم استاد هنریک مجنونیان، را گرامی داریم. مردی که با کوله باری از محبت و دانش و انسانیت از زمین خاکی پر کشید و دانشجویان و دوستدارانش را در سوگی عظیم فرو برد. بنا به درخواست جمع زیادی از دوستداران و شاگردان استاد و تایید هیات داوران بیست و یکمین دوره جایزه و هیات مدیره انجمن سال جاری نخستین دوره جایزه هنریک مجنونیان (جایزه مروجان علوم محیط زیست) اهدا می شود.
1399/12/01
14:00:13
0.0 / 5
1244
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا