هوافضا- علوم هوا فضا

اجرای طرح های دانش بنیان برای كاهش واردات نهاده های كشاورزی و دامی

اجرای طرح های دانش بنیان برای كاهش واردات نهاده های كشاورزی و دامی

هوا فضا: در کشور ما، سالانه میلیاردها دلار برای واردات نهاده های کشاورزی و دامی هزینه می شود ولی می توان با اجرای طرح های دانش بنیان این هزینه ها را کم کرد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، در ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پروژه های در رابطه با نهال های باغبانی، دام و طیور، کودهای زیستی و آفت کش ها، زیست دریا و آبزیان، واکسن و بهداشت حوزه دام و طیور مورد حمایت قرار می گیرد. در هر یک از این حوزه ها پروژه هایی به ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارسال می شود که پس از بررسی ها و تائید، مورد حمایت قرار می گیرند تا به محصول تبدیل شوند.
طرح های اولویت دار امنیت غذایی ستاد توسعه زیست فناوری در چند بخش تأمین مواد اولیه دارویی و واکسن و انواع کیت های تشخیصی خلاصه می شوند و تابحال طرح های زیادی در این عرصه ها به ستاد آمده و مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت بعضی از آنها به محصول تبدیل گشته اند.
تأمین خوراک دام هم یکی از اولویت های ستاد توسعه زیست فناوری است. جهاد کشاورزی از ستاد درخواست کرده است تا به این حوزه ورود شود و از شرکتهای فعال حوزه خوراک دام حمایت های مادی و معنوی به عمل آید.
در این عرصه شرکت هایی هستند که می توانند ۱۰۰ میلیون دلار از واردات کودهای شیمیایی به کشور جلوگیری نمایند.
ازاین رو معاونت علمی در صدد این برآمد تا از شرکتهای این حوزه حمایت کند. کشور ما سالانه ۴.۳ میلیارد دلار برای واردات انواع خوراک دام و طیور هزینه می کند که بخش عمده آن شامل بیشتر از دو میلیارد دلار واردات ۹ میلیون تن ذرت، ۷۰۰ میلیون دلار انواع کنجاله و ۶۰۰ میلیون دلار جوی دامی است.
اگر ۱۰ درصد این میزان را بتوان با اجرای این طرح های دانش ‎بنیان جایگزین خوراک دام تأمین کرد، می توان انتظار داشت که واردات بخشی از نهاده های دامی در سال اول به ارزش حداقل ۳۰۰ میلیون دلار کاهش پیدا کند و این شروعی برای پوشش بخش عمده این محصولات و تولید آن خواهد شد. در بخش کودها هم پروژه هایی به ستاد توسعه زیست فناوری آمده اند و در حال اجرا هستند.
به گزارش روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بخش عمده ای از کودهای شیمیایی فسفاته و پتاسه مورد استفاده در کشور وارداتی است. واردات این کودها سالانه بیشتر از ۲۰۰ میلیون دلار برای کشور هزینه دارد. این در حالی است کودهای زیستی به صورت میانگین می توانند جایگزین ۳۰ تا ۵۰ درصد مصرف کودهای شیمیایی شوند. اگر بتوانیم کودهای زیستی را جایگزین کودهای شیمیایی نماییم، سود زیادی عاید کشور می شود و محیط زیست هم کمتر صدمه می بیند.
منبع:

1399/12/02
09:36:45
0.0 / 5
640
تگهای خبر: دانش بنیان , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا