علوم هوا فضا
با تلاش فناوران داخلی؛

امكان تولید زخم پوش با میكروالیاف حاصل از دستگاه ایران ساخت برقرار شد

امكان تولید زخم پوش با میكروالیاف حاصل از دستگاه ایران ساخت برقرار شد

تعدادی از محققان یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس با ساخت دستگاه ˮترریسیˮ امکان تولید میکروالیاف برای کاربرد در زخم پوش ها را در کشور فراهم کردند.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، یکی از شرکت های دانش بنیان نوع ۲ مستقر در پارک فناوری پردیس با طراحی و ساخت دستگاه "ترریسی" کارگاهی مبادرت به تولید زخم پوش ‎هایی کرده است؛ از این دستگاه برای ساخت میکروالیاف پلیمری از محلول های پلیمری استفاده می شود.
این میکروالیاف می توانند به صورت بی بافت یا بعد از فراورش با دستگاه های بافندگی به صورت بافته شده بعنوان پانسمان های پیشرفته برای درمان زخم های دیابتی، بستر استفاده شوند. این زخم پوش ها دارای تأییدیه دانش بنیان است.
علاوه بر این، الیاف تولیدی با روش ترریسی برای ساخت فرش، موکت، پوشاک، مواد غذایی و استواری دهنده های لیفی نیز قابل استفاده می باشد، ضمن آنکه الیاف تولیدی می توانند برای صنایع هوا-فضا و نظامی نیز مورد استفاده قرار گیرند.
از با اهمیت ترین خاصیت های این دستگاه می توان به پروسه بومی سازی شده، قیمت فروش پایین تر حتی نسبت به نمونه چینی، امکان تغییر در ادوات و قسمت های دستگاه باتوجه به سفارش مشتری و مشاوره با تیم فنی شرکت داخلی به صورت مستمر اشاره نمود.
هم اکنون، این دستگاه با هدف ساخت میکرو الیاف مورد استفاده در تجهیزات پزشکی (پانسمان های پیشرفته پزشکی) تولید شده است. اما این توانمندی در تیم تحقیق و توسعه این شرکت وجود دارد که در صورت نیاز سایر صنایع نیز، دستگاه مورد نظر با تغییرات مورد نظر مشتری ساخته و ارائه شود.
مریم زارع مجری طرح در گفت و گو با ایسنا، تولید میکروالیاف را از دستاردهای این شرکت دانش بنیان دانست و اظهار داشت: محصول این دستگاه، میکرو الیافی هستند که پس از درنوردیدن مراحل مختلف به پانسمان تبدیل می شوند.
وی اشاره کرد: میکرو الیاف تولید شده دارای مجوزهای سازمان غذا و دارو است.
زارع همین طور از موفقیت این شرکت برای دریافت ۵ گرنت فناوری از ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آگاهی داد و تصریح کرد: تولید داروی ضد ویروسی "آسیکلوویر" از دیگر دستاوردهای ما بشمار می رود.1399/12/08
15:37:29
0.0 / 5
782
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
هوا فضا هوافضا