هوافضا- علوم هوا فضا

طرح نوآ ی دانشگاه شهید بهشتی از امروز كلید خورد

طرح نوآ ی دانشگاه شهید بهشتی از امروز كلید خورد

به گزارش هوا فضا از امروز طرح ˮنوآˮی دانشگاه شهید بهشتی در جهت خلق شرکتهای دانش بنیان و خلاق در مراکز نوآوری دانشکده ها و پژوهشکده های دانشگاه شهید بهشتی شروع شد و در دو روز برگزاری، ۱۰۰ تیم برگزیده با یکدیگر رقابت خواهند کرد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، طرح "نوآ"، با مشارکت پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی و ۱۸ مرکز نوآوری مستقر در این دانشگاه از امروز چهارشنبه ۱۳ اسفندماه به مدت ۲ روز شروع به کار کرد. در فراخوان اولیه این رویداد بیشتر از ۲۰۰ تیم در این طرح شرکت کردند که پس از داوری و ارزیابی، نیمی از این تعداد توانستند به رویداد "نوآ" راه یابند.
تیم های برگزیده باید در کارگاه های تخصصی که توسط اساتید زبده و برجسته طی امروز وفردا برگزار می شود، شرکت نمایند. پس از آن، دوره های فشرده‌ی منتورینگ و شتابدهی آغاز خواهد شد.
دوره‌ی منتورینگ در دو سطح تعریف شده است. سطح عمومی که مشتمل بر مباحث متمرکز بر حوزه‌ی تجاری سازی ایده و کسب و کار است؛ و سطح تخصصی که در این قسمت، با کمک مرکز نوآوری دانشکده‌ی مربوطه، از اساتید و برجستگان علمی در رابطه با آن ایده استفاده شده است.
دکتر علی اصغر سعدآبادی، عضوهیات علمی و رئیس مرکز نوآوری دانشگاه شهید بهشتی در مراسم افتتاح رویداد نوآ در اینباره اظهار داشت: تیم ها با شرکت در دوره‌ی منتورینگ تخصصی و عمومی در واقع یک چرخه‌ی شتابدهی بسیار فشرده و کپسولی را می گذرانند تا بتوانند به استانداردهای لازم برای دستیابی به یک استارت آپ موفق برسند. در نهایت تیم هایی که بتوانند این دوره را بگذرانند و شاخصهای لازم را کسب کنند در فاز نهایی رویداد، در جلسه داوری که با حضور شخصیت های برجسته‌ی اکوسیستم نوآوری کشور در روز سوم خرداد ۱۴۰۰ برگزار می شود، شرکت کرده و در صورت برگزیده شدن از حمایت های طرح نوآ بهره مند خواهند شد.
به قول وی به تیم برتر مبلغ یک میلیارد ریال تسهیلات پرداخت خواهد شد.
در این مراسم همینطور حسن ثابتی، تحلیلگر و مدرس آموزش عالی برگزاری کارگاه ها را از برنامه های این رویداد نام برد و اضافه کرد: کارگاه روز نخست این رویداد با عنوان "آشنایی با مفاهیم و اجزاء زیست بوم کارآفرینی و نوآوری کشور" است که به منظور آشنایی فعالان و علاقه مندان ورود به این عرصه در کشور طراحی و برنامه ریزی شده است.
به قول ثابتی در این کارگاه دو ساعته سرفصل هایی مانند مفهوم و ابعاد کارآفرینی، چرایی زیست بوم کارآفرینی و نوآوری، عناصر و اجزاء زیست بوم کارآفرینی، تعاریف و مفاهیم رایج، نهادها و اشخاص حقوقی این زیست بوم، کارکرد زیست بوم کارآفرینی و نسبت آموزش عالی و دانشگاه با زیست بوم کارآفرینی تشریح می شود.
دکتر محمدرضا مرادی، مدیر یکی از شتابدهنده ها ضمن اشاره به برگزاری کارگاهی با عنوان "بوم مدل کسب و کار" در روز دوم این رویداد اظهار داشت: بوم، مدل (یا الگوی) کسب و کار یا کنوس، یک ابزار مدیریتی و کارآفرینانه‌ی استراتژیکی است که به شما اجازه می دهد الگوی کسب و کار خویش را توصیف، طراحی و اختراع کرده یا آنرا به چالش کشیده یا تغییر دهید. از همین رو، پس از انتخاب ایده، تدوین بوم یکی از نخستین گامهای آغاز یک استارت آپ است که مسیر کسب و کار شما را مشخص می کند.
مرادی این بوم مشهور را که امروزه در اغلب کسب و کارها از آن استفاده می شود، عموماً دارای ۹ قسمت مشخص دانست که هر یک از آنها معنا و منظور خاصی را دنبال می کند و درادامه تصریح کرد: در واقع این ۹ قسمت برای پاسخگویی به ۹ سؤال مشخص و کاربردی طراحی شده است: بخش بندی مشتریان را بدانید؛ ارزش ایجادشده کار را بدانید؛ کانال های ارتباط با مشتریان را بدانید؛ نحوه‌ی ارتباط با کسانی که به مشتریان شما مبدل می شوند را بدانید؛ جریان و نحوه‌ی درآمدزایی را بدانید؛ منابع کلیدی درآمدی که کار شما برپایه آنها شکل گرفته اند را بدانید؛ فعالیت های کلیدی کسب و کاری که شما را معرفی می کند بدانید؛ شرکای اصلی و کلیدی که با آنها همکاری دارید را بشناسید؛ ساختار هزینه های کسب و کارتان را بشناسید. در این کارگاه نگاهی به چرایی و چگونگی استفاده از این ابزار استراتژیک داریم.
بر مبنای اعلام روابط عمومی مرکز نوآوری دانشگاه شهید بهشتی، طرح نوآ با تکیه بر ایجاد انگیزه، نشاط، هم افزایی، آموزش و مشاوره نوآوران و کارآفرینان در جهت خلق شرکتهای دانش بنیان و خلاق در مراکز نوآوری دانشکده ها و پژوهشکده های دانشگاه شهید بهشتی با تکیه بر اقتصاد دانش بنیان و خلاق و پذیرش تیم های نوآور دانشجویی و تیم های فناور با تاکید بر این مهم می باشد. در این راستا ایده های عرضه شده طی سه مرحله بررسی می شوند که مرحله اول آن در ایام چهارشنبه و پنجشنبه (۱۳ و۱۴ اسفند ماه ۹۹) در چارچوب کارگاه هایی برگزار می گردد.
منبع:

1399/12/13
23:11:48
0.0 / 5
829
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا