هوافضا- علوم هوا فضا
نتایج یك بررسی نشان داد؛

حالت شبانه گوشی تاثیر منفی بر خواب را كم نمی كند

حالت شبانه گوشی تاثیر منفی بر خواب را كم نمی كند

به گزارش هوا فضا نتایج یک بررسی علمی نشان داده است فعال کردن حالت شبانه گوشی با هدف کاستن از اثرات مخرب نور آبی نمایشگر بر روند خواب افراد، در عمل چندان تأثیرگذار نیست.به گزارش هوا فضا به نقل از نیواطلس، در سالهای اخیر دانشمندان بارها اخطار داده اند نور آبی ساطع شده از نمایشگر وسایل الکترونیک مانند گوشیهای هوشمند باعث اختلال در الگوی خواب شبانه می شود. برای حل این مشکل اغلب کامپیوتر ها، گوشیها و غیره به تنظیمات شبانه برای کاهش انتشار نور آبی نمایشگر مجهز شده اند. اما یک بررسی جدید حاکیست چنین کاری تاثیر چندانی بر کیفیت خواب شبانه نمی گذارد و تنها راه ارتقای کیفیت خواب در شب کنار گذاشتن کامل گوشی و نگاه نکردن به نمایشگر پیش از خوابیدن است.
دانشمندان چند دهه پیش کشف کردند که یک پروتئین حساس به نور به نام ملانوپسین توسط سلول های کوچک شبکیه در پشت چشم انسان ها تولید می شود. ملانوپسین در پاسخ به نور تولید می شود و به تنظیم ریتم شبانه روزی زندگی افراد کمک می نماید و به مغز اعلام می کند در صورت وجود نور در محیط اطراف بیدار و هوشیار باشد. این پروتئین نسبت به طیف نور آبی رنگ بسیار حساس است و بنابراین نگاه کردن به نمایشگرهای ال ای دی گوشی پیش از خواب آنرا فعال کرده و باعث اختلال در روند خواب می شود.
تحقیقاتی که در آمریکا در این حوزه انجام شده، حاکیست کاهش نور گوشی در حالت شبانه به حدی نیست که جلوی فعال شدن پروتئین مورد اشاره را بگیرد و مطالعه ای که بر روی ۱۶۷ جوان در یک بازه زمانی یک هفته ای صورت گرفته، نشان داده است افراد باید پیش از خواب به صورت کامل از استفاده از گوشی اجتناب کنند.

1400/02/09
12:56:50
0.0 / 5
856
تگهای خبر: الكترونیك , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا