هوافضا- علوم هوا فضا

اعلام تعداد واحدهای مستقر در مركز رشد بیوتكنولوژی كشاورزی منطقه شمال كشور

اعلام تعداد واحدهای مستقر در مركز رشد بیوتكنولوژی كشاورزی منطقه شمال كشور

هوا فضا: مدیر مرکز رشد واحدهای فناور بیوتکنولوژی کشاورزی منطقه شمال از استقرار 18 هسته و واحد فناور در این مرکز طی سال 99 آگاهی داد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، دکتر سید علی نور حسینی در نشست بررسی عملکرد مرکز و تفویض امور مرکز رشد به پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری با حضور ریاست پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی سخن می گفت، ضمن ارائه گزارش عملکرد و اقدامات صورت گرفته در مرکز رشد برای جذب هسته و واحدهای فناور به تشریح وضعیت فضای کالبدی، ساختار و تشکیلات مرکز، درآمد اختصاصی حاصل از اجاره بها و حمایت های پارک علم و فناوری گیلان و روند برگزاری جلسات ارزیابی طرح ها پرداخت.

وی همین طور از ستاندن گواهی دانش بنیان برای دو واحد فناور و جذب و استقرار ۱۸ هسته و واحد فناور در مرکز طی سال ۹۹ آگاهی داد و اظهار داشت: مرکز از این نظر در بین مراکز رشد وابسته به موسسات زیر نظر سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، عملکرد بسیار خوبی را نشان داده است.

نورحسینی در ادامه پیشنهاد کرد که قراردادهای اجاره فضای فیزیکی به قراردادهای اجاره فضای فیزیکی- حمایتی تبدیل گردد و علاوه بر شورای فنی ارزیابی طرح ها، شورایی جداگانه متشکل از اعضای پژوهشگاه تشکیل گردد تا در مورد سایر امور مرکز رشد تصمیم گیری کنند.

وی با اشاره به افزایش تعداد شرکتهای مستقر، به ضرورت حضور کارشناس امور اداری و نگهبان برای تسهیل فعالیت شرکتها اشاره نمود و باتوجه به رو به پایان بودن مدت تفاهمنامه همکاری بین پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و پارک علم و فناوری گیلان و لزوم بازنگری در مفاد تفاهم نامه و شفاف سازی بندهای آن، پیشنهاد نمود که جلسه ای با حضور رئیس پژوهشگاه و رئیس پارک علم و فناوری گیلان بمنظور بررسی موارد مذکور اجرا شود.

در ادامه دکتر متقی طلب، رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی نیز با اشاره به نامه تفویض امور مرکز رشد به پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری اعلام نمود که قبل از این به سبب چارچوبهای قانونی درحمایت مالی از مرکز رشد، محدودیت وجود داشت و قرار بر این بود که از محل درآمد اختصاصی مرکز رشد، به هزینه های جاری تخصیص بودجه صورت گیرد.

رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری همین طور با تاکید بر ضرورت تسهیل فعالیت شرکتهای دانش بنیان در خارج از ساعات اداری اعلام نمود که سوله ای در پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری در حال تخلیه و ضدعفونی است که پتانسیل خوبی برای استقرار شتابدهنده ها بوده و از این طریق امکان جذب شرکت های پیشرو و قدرتمند وجود خواهد داشت.

دکتر آزادی، قائم مقام فناوری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی هم اشاره کرد: باتوجه به ظرفیت موجود در شمال کشور و لزوم تعیین رویکرد پژوهشگاه در جهت گیری به سمت ایجاد مرکز نوآوری یا شتابدهنده با بهره مندی از پتانسیل شتابدهنده ها و مراکز نوآوری می توان زمینه جذب شرکتهای سرمایه گذار بزرگ و در نتیجه امکان انتقال فناوری های پژوهشگاه و تجاری سازی آنها را فراهم نمود که از این طریق مشکلات مربوط به مسائل مالی نیز برطرف خواهد شد.

وی اشاره کرد: بهتر است رویکرد پژوهشگاه در برنامه های طولانی مدت راه اندازی مراکز نوآوری و شتابدهنده و در برنامه های کوتاه مدت حمایت مالی پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری و پارک علم و فناوری گیلان از مرکز رشد باشد و برمبنای آن، دستور کار مدونی تهیه شود.

دکتر صابر گلکاری، رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی نیز با اشاره به برنامه خود برای بازدید از مرکز رشد و پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری در آینده نزدیک اشاره کرد: در مورد مسائل مالی باید سوابق مرکز رشد بررسی شود و پیشنهاد نمود که پیشنهادات لازم در این خصوص بصورت مکتوب از طرف دکتر متقی طلب ارائه شود. همین طور باتوجه به برنامه پژوهشگاه برای توسعه فناوری ها و اثربخشی آنها در جامعه به برنامه ریزی طولانی مدت برای استفاده بهینه از منابع با حضور شرکتهای بزرگ تولید و فناوری اصرار کرد.

وی همین طور با اشاره به امکان بهره مندی از پتانسیل های موجود در شمال کشور برای همکاری با کشورهای حاشیه دریای خزر، به پیگیری شرکت در نمایشگاه منطقه آزاد برای انتقال فناوری، پروژه های سفارش محور، آموزش و تولید محصولات فناورانه اصرار کرد.

در آخر این جلسه قرار شد دکتر متقی طلب و دکتر نورحسینی طی یک نشست مشترک، برآوردی درباب هزینه های جاری مرکز رشد داشته باشند و بررسی شود که کدام بخش از این هزینه ها باید توسط پارک علم و فناوری گیلان، درآمد اختصاصی مرکز و پژوهشگاه تامین گردد و نتیجه بصورت مکتوب از طرف دکتر متقی طلب به دکتر گلکاری اعلام گردد.

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، همین طور قرار شد دکتر متقی طلب درباب شرکت در نمایشگاه منطقه آزاد پیگیری لازم را انجام داده و مفاد همکاری ها بصورت مکتوب به رئیس پژوهشگاه پیشنهاد شود. تشکیل جلسه داخلی بین واحد فناوری، پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری و مرکز رشد جهت پیگیری پیشنهادهای مطروحه در این نشست از دیگر مصوبات این جلسه بود.
منبع:

1400/02/17
17:17:53
0.0 / 5
815
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا