هوافضا- علوم هوایی
توسط یك شركت دانش بنیان محقق شد

ساخت دستگاههای مورد نیاز صنعت نفت کشور

ساخت دستگاههای مورد نیاز صنعت نفت کشور

هوا فضا: شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران موفق به تأمین صددرصدی نیاز داخل کشور در حوزه طراحی و تولید دستگاههای مورد نیاز در صنعت نفت و شرکتهای تابع نفتی شد.


به گزارش هوا فضا به نقل از ایسنا، مهندس سهیل متینی تبار، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اظهار نمود: شرکت ما در سال ۱۳۸۰ تأسیس شد و در سال ۱۳۹۵ در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مستقر شدیم. ما چندین دستگاه در صنعت نفت را برای اولین بار در ایران تولید کرده ایم.
وی ضمن اشاره به نصب سیستم ارتینک اتوماتیک بارگیری و تخلیه ضد انفجار در محل های بارگیری و تخلیه نفتکش ها اظهار داشت: در هنگام حرکت کامیون ها و مخزن دارها، الکتریسیته ساکن در اطراف نفتکش ها به وجود می آید و با کمک این دستگاه، الکتریسیته ساکن به زمین تخلیه و از آتشسوزی در انبارهای نفت جلوگیری می شود. ما در تولید این دستگاه به خودکفایی رسیده ایم.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه شیر کنترل برقی ضدانفجار برای اولین بار در ایران طراحی و ساخته شده است، اضافه کرد: شیر کنترل برقی ضدانفجار نمونه مهندسی معکوس شده از شیر برقی شرکت آمریکایی است که بومی سازی شده است. این دستگاه به کنترل جریان فرآورده های نفتی می پردازد و بر روی ست استاپ ولوها نصب می شود.
مهندس متینی تبار سیستم فلومیتر جابه جایی مثبت را از محصولات پرمصرف و استراتژیک صنایع نفت دانست و اظهار داشت: این دستگاه به منظور اندازه گیری جریان فرآورده های نفتی در خطوط لوله، پایانه های نفتی و انبارهای نفت استفاده می شود.
وی ادامه داد: نمونه خارجی این دستگاه از کشورهای آمریکایی و اروپایی وارد می شد و از راه مهندسی معکوس و طراحی از پایه، توانستیم به این تکنولوژی بالا دست پیدا نماییم و به جرأت می توانم بگویم که سومین یا چهارمین کشوری هستیم که به این تکنولوژی رسیده ایم.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباره دستگاه فلومیتر توربینی، توضیح داد: این دستگاه هم نوع دیگری از دستگاههای اندازه گیری است. به صورت پره توربینی و برای اندازه گیری فرآورده های نفتی که در خطوط لوله و پایانه ها با سرعت زیاد حرکت می کنند، مورد استفاده قرار می گیرد. در دنیا و مطابق با استانداردهای بین المللی API اگر دقت دستگاه ۰.۱۵ درصد و یا تکرارپذیری ۰.۰۲ درصد باشد، می توانیم آنرا در مبادی تحویل به مشتری استفاده نماییم که به اصطلاح در پایانه های صادراتی هم استفاده می شود.
مهندس متینی تبار در معرفی سیستم ترانسمیتر پالسر ضد انفجار هم اظهار داشت: این سیستم حرکت دوّار میترهای جابه جایی مثبت را به پالس های الکتریکی تبدیل و سپس خروجی مربوطه را به فلوکامپیوتر یا شماره انداز دیجیتالی هدایت می کند. این پالس ها در دو کانال A و B تولید و در فاز نود درجه کنترل می شود. این دستگاه در محیط های انفجاری و پرخطر قابل نصب است. ما موفق به دریافت گواهینامه بین المللی برای این سیستم شده ایم.
وی ضمن اشاره به اهمیت صحت سنجی در ادامه از طراحی و تولید دستگاه مستر میتر جابه جایی مثبت یاد کرد و اضافه کرد: این دستگاه به منظور کالیبره کردن انواع فلومیترها قابل استفاده می باشد. دقت این دستگاه باید بالاتر از سایر دستگاه ها باشد. مستر میتر جابه جایی مثبت با دقت تقریباً ۰.۱ درصد و تکرارپذیری ۰.۰۱ درصد به منظور صحت سنجی انواع میترها مورد استفاده قرار می گیرد.
طراحی و تولید قطعات یدکی فلومیترهای جابه جایی مثبت دستگاه اسمیت آمریکایی
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان ضمن اشاره به شرکت امریکایی اسمیت که دستگاه قطعات یدکی را تولید می کند، اظهار نمود: ما از راه مهندسی معکوس توانستیم این دستگاه با تکنولوژی بالا را طراحی و تولید نماییم. نزدیک به سه سال بر روی این پروژه کار کردیم. با عنایت به تحریم های به وجود آمده و نداشتن واردات، قرارداد تولید این دستگاه با ما بسته شد و الان هم این دستگاه ها در صنعت استفاده می شود و ما توانستیم قطعات مربوط را جایگزین نمونه های اصلی نماییم.
مهندس متینی تبار دستگاه فلو کامپیوتر دیجیتال یا شماره انداز دیجیتال را یکی از پیشرفته ترین و به روزترین محصولات مورد استفاد در صنعت نفت دانست و تصریح کرد: مهم ترین مشخصه دستگاه فلوکامپیوتر دیجیتال محاسبات جبران سازی دما بر روی فرآورده های نفتی است که به منظور اندازه گیری مقدار دقیق حجم فرآورده مورد استفاده قرار می گیرد.
وی از مستر میتر بعنوان شاخص ترین محصول شرکت یاد کرد و اظهار داشت: این دستگاه تکنولوژی بالایی دارد و ترکیبی از سه دستگاه فلومیتر جابه جایی مثبت، فلوکامپیوتر و پالسر است و تقریباً میتوان گفت به صورت یک پکیج است و در صنعت مورد استفاد قرار می گیرد.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با تاکید بر این نکته که طراحی و تولید دستگاه ها بر پایه ترکیبی از مهندسی معکوس و طراحی از پایه است، اضافه کرد: در فلومیتر توربینی، قطعه ای به نام پیکاپ پویل وجود داشت که قابل مهندسی معکوس نبود. در واقع به صورت یک پک عرضه شده بود و ما برای آن که مقدار لیتراژ را از این دستگاه متوجه شویم، از شیوه طراحی از پایه استفاده کردیم.
مهندس متینی تبار در توضیح معرفی مشتریان و مخاطبان شرکت اظهار داشت: در صنعت نفت، از موقعی که نفت استخراج می شود تا وقتی که به انبارهای نفت می رسد، باید مقدار اندازه گیری فرآورده را داشته باشیم. از انبارهای نفت تا شبکه توزیع مانند شرکت ملی پالایش و پخش نفت و شرکت پتروشیمی از مخاطبان ما محسوب می شوند. می توانیم بگوییم که همه شرکتهای تابعه نفت مشتری سازمان ما به حساب می آیند.
وی ضمن اشاره به تأمین صد درصدی نیاز داخل این نکته را خاطرنشان کرد که توانسته ایم جلوی خرید خارجی را بگیریم.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در ادامه اضافه کرد: هم اکنون شرکت ما رقیب داخلی ندارد. چون اولین و تنها شرکتی هستیم که توانسته ایم به این سطح از تکنولوژی دست پیدا نماییم. رقبای ما شرکتهای بزرگ تولیدکننده آمریکایی و اروپایی هستند.
مهندس متینی تبار ضمن اشاره به شعار پشتیبانی از تولید داخل اظهار داشت که عدم واردات این دستگاه و قطعات هم به پشتیبانی از تولیدات داخلی منجر گردیده است.
وی درباره مبحث صادرات هم اظهار داشت: به صورت مستقیم صادرات نداریم. اما از راه شرکتهای واسطه توانسته ایم به شرکتهای نفتی حاشیه دریای خزر و حاشیه خلیج فارس یعنی به شرکتهای همسایه صادرات داشته باشیم.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان ضمن اشاره به وجود چالش های مختلف در این عرصه، اضافه کرد: خریدهای خارجی توسط کارفرما و عدم خرید داخلی از مهم ترین چالش های ما بود. وجود بوروکراسی های اداری می تواند دلیل این عدم اعتماد باشد. سیستم ها و دستگاه هایی که توسط شرکت ما ساخته شده، به شیوه مهندسی معکوس و طراحی از پایه است و با نمونه های آمریکایی برابری می کند.
متینی تبار از استقرار در فضای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران بعنوان یک حمایت نام برد و اضافه کرد: استقرار در پارک و بهره مندی از حمایت های صندوق پارک دانشگاه تهران انجام خیلی از امور را تسهیل کرده است. برای مثال در گذشته ضمانت نامه ها را از بانک و با وثیقه های بسیار بالا تهیه می کردیم، اما الان با دریافت چک می توانیم ضمانت نامه های شرکت در مناقصه را از صندوق پارک علم و فناوری دانشگاه تهران تهیه نماییم.
وی هدف سال جاری شرکتشان را طراحی و ساخت دستگاه جدیدی به نام کلیورس فلومیتر دانست و خاطرنشان کرد: این دستگاه تکنولوژی فوق العاده بالایی دارد و در دنیا مورد استفاده است. تقریباً ۵۰ درصد راه را رفته ایم. در ادامه مسیر به پشتیبانی از جانب سایر شرکتهای تابع نفت نیاز داریم. بزرگترین پشتیبانی از تولیدکننده و یک شرکت دانش بنیان، خرید از ایشان است. امیدواریم بتوانیم در سال جدید از این دستگاه رونمایی نماییم.
منبع:

1400/07/04
11:02:05
0.0 / 5
943
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
هوا فضا هوافضا