هوافضا- علوم هوایی
توسط فضاپیمای جونو صورت گرفت؛

انتشار نخستین تصویر سه بعدی از جو سیاره مشتری

انتشار نخستین تصویر سه بعدی از جو سیاره مشتری

به گزارش هوا فضا جو رنگارنگ و آشوب زده سیاره مشتری از قرن ها قبل مورد توجه ستاره شناسان بوده و فضاپیمای بدون سرنشین جونوی ناسا برای نخستین بار تصویری سه بعدی از آن تهیه کرده است.


به گزارش هوا فضا به نقل از نیواطلس، این فضاپیما که در آگوست سال ۲۰۱۱ به فضا پرتاب شده بود و انرژی آن با نور خورشید تأمین می شود، در ژوئیه سال ۲۰۱۶ در مدار قطبی سیاره مشتری قرار گرفت و از آن زمان درحال بررسی میدان جاذبه، میدان مغناطیسی، نحوه تشکیل این سیاره، وجود آب در آن و غیره است.
با توجه به بزرگی سیاره مشتری تکمیل نقشه سه بعدی جو این سیاره ۵ سال به طول انجامیده است. جونو بدین منظور از سال ۲۰۱۶ تاکنون ۳۷ بار به دور سیاره مشتری چرخیده است.
یافته های جونو نشان داده است نوارهای رنگارنگ مشهور سیاره مشتری تا هزاران کیلومتر زیر جو قابل مشاهده این سیاره ادامه می یابد و با یک میدان مغناطیسی پیچیده برخورد می کند. همینطور لکه قرمز بزرگ نمادین این سیاره – طوفانی سهمگین که از قرن ها پیش درحال وقوع است - در حدود ۳۲۰ کیلومتر به سمت سطح این سیاره نفوذ می کند.
این فضاپیما نشان داد میدان مغناطیسی مشتری حدود ۱۰ برابر قویتر از میدان مغناطیسی سیاره زمین است و جو آن نامتقارن است.
جونو تصاویر خیره کننده ای از این سیاره و نمای بیرونی ابری آن به ثبت رسانده است. جونو نشان داد برخی توفان های گردابی سیاره مشتری تا ۱۰۰ کیلومتر زیر ابرهای آن امتداد می یابند. این توفان ها در سطوح بالاتر گرم تر و در سطوح پایین تر سردتر هستند.

1400/08/10
09:01:50
0.0 / 5
666
تگهای خبر: ناسا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان هوا فضا
هوا فضا هوافضا